Nav tāda cilvēka, kas nekad nebūtu bijis greizsirdīgs – ja kāds to apgalvo, viņš gluži vienkārši melo. Greizsirdība ir viens no pasaules pamatprincipiem, tātad – normāla parādība, protams, saprātīgās devās un izpausmēs.
Astroloģijā greizsirdības faktoru pārsvarā nosaka Saules, Mēness, Veneras vai Marsa stāvokļi individuālajā horoskopā.
No apziņas un zemapziņas dzīlēm
Normālās devās greizsirdība ir pat vēlama – tā palīdz uzturēt tonusu attiecībās, piešķiļ dzirkstelīti. Tomēr, ja greizsirdība pārņem dvēseli un prātu, ar to ir gandrīz neiespējami cīnīties. Ar ko tikai nav salīdzināta saasināta greizsirdība – ar tārpu, kas saēd dvēseli; ar sarkanu miglu, kas aizklāj saprātu; ar dēmonu, kas pārņem savā varā! Cilvēks var iegrimt savas apziņas dziļumos, meditēt, mesties darbā vai vaļaspriekos, tomēr tikt vaļā no šīm jūtām nespēj. Var iemācīties to kontrolēt, piešķirt civilizētu formu, bet izraut ar saknēm – nevar.
Ja greizsirdību izraisījuši nevis reāli iemesli, bet izdomāti, tā var pieņemt slimīgu formu, pat tiktāl, ka cilvēks nespēj objektīvi novērtēt ne situāciju, ne savu stāvokli. Psihologi teic, ka stipru greizsirdību parasti izjūt ļaudis, kas jūtas nedroši un nav pašpietiekami vai arī, gluži otrādi – ir pārāk pašpārliecināti tipi, kas otru uzskata par savu privātīpašumu.
Tomēr savā dziļākajā būtībā greizsirdība ir dabiska, un tāpēc tikt vaļā no šīs īpašības izpausmēm ir grūti. Tā ielikta matērijas un pasaules iekārtas pamatā kā viens no tās principiem. Jo – kas tad ir greizsirdība? Pretošanās tam, lai kāds ieņemtu mūsu vietu. Un pasaule fiziski ir iekārtota tā, ka divi objekti, lai kā gribētu, nevar atrasties vienā un tajā pašā vietā – viens jebkurā gadījumā izstums otru. Arī cilvēkā greizsirdība ir dabiski ieprogrammēta.
Vai ir «greizsirdības planēta»?
Astroloģijā greizsirdības «līmeni» nosaka daudzi faktori. Svarīgāk šajā gadījumā pētīt konkrētā cilvēka dzimšanas karti, nevis saderības karti ar otru cilvēku, jo tas, kā mēs izturamies pret citiem, atkarīgs tikai no mums pašiem, mūsu rakstura un īpašībām.
Skaidri pateikt, kādas konfigurācijas kartē norāda uz pastiprinātām greizsirdības izpausmēm, nevar – tas atkarīgs arī no pārējiem aspektiem un planētu izvietojuma. Tomēr dažas pazīmes mēdz liecināt par to, ka cilvēkā «var mosties Otello».
Uz neapvaldītu un slimīgu greizsirdību astroloģiskajā kartē var norādīt disharmonisks aspekts starp Veneru un Marsu vai Veneru un Saturnu, īpaši kartēs, kurās Venera dominē.
Vairāki planētu aspekti ar Saturnu cilvēka psihē akcentē zaudējumu un šķiršanās tēmu. Šādā gadījumā cilvēka greizsirdību izraisa bailes piedzīvot zaudējumu. Aspekti ar Jupiteru var norādīt, ka greizsirdība radusies ievainota pašlepnuma rezultātā, var būt arī bailes izskatīties «sliktākam», zaudēt apkārtējo cieņu un atbalstu. Ja Jupiters ir spēcīgs, tad cilvēkam ir būtiski, kā viņš izskatās pārējo acīs. Arī daži Veneras un Saules aspekti akcentē greizsirdības tēmu, kas saistīta ar pašlepnumu, taču tas nav ārējais, jupiteriskais lepnums, bet iekšējā pašcieņa.
Kaut kādā ziņā par «tīro greizsirdību» atbild Marss. Viņš visu pasauli dala tajā, kas «mans», un tajā, kas «nav mans», tāpēc viņam ļoti svarīgi, ka šis ir «mans cilvēks». Marss pieprasa simtprocentīgu uzticību, pieķeršanos.
Mēness gan lielā mērā atbild par emocijām, attiecībām un cilvēka «neredzamo pusi», taču, kā uzskata respektablais astrologs Mihails Levins, par greizsirdību tomēr ne. Tiesa, ja ir saspringts Mēness aspekts, tas var norādīt uz zināmu spriedzi un nerealizētām, neatklātām jūtām.
Stihijas un zodiaka zīmes
Greizsirdība raksturīga vairāk vai mazāk visiem cilvēkiem un visām zīmēm, tomēr vairāk šajā ziņā izceļas Uguns stihijas pārstāvji – Auns, Lauva, Strēlnieks. Varbūt tāpēc, ka šīs stihijas greizsirdības izpausmes ir redzamākas.
Uguns stihijas zīmēm svarīgi zināt, ka viņu autoritāte mīļotā acīs ir nesagraujama. Uguns arhetips ir vadoņa arhetips, un tam raksturīga dabiska tāda cilvēka greizsirdība, kas ieradies šajā pasaulē būt par līderi, pirmo un galveno. Tam raksturīgi «novākt sāncenšus», un Uguns nepacietīs, ja kādu mīl stiprāk nekā viņu. Zemes stihijas pārstāvjiem raksturīgas īpašnieciskas tieksmes, un greizsirdību izraisa sajūta, ka cits mēģina atņemt viņu īpašumu (naudas avotu; prieka un baudu avotu). Gaisa stihijas zīmes pēc dabas nav pārāk greizsirdīgas, jo ciena personas brīvību, tiesa, līdz zināmai robežai, kas katrai no Gaisa zīmēm ir citāda. Savukārt Ūdens zīmes ir emocionālas, gan katra savā veidā. Raksturīga neapzināta, nedefinējama pieķeršanās, ko grūti raksturot vārdiem. No Ūdens zīmēm izsmalcināti greizsirdīgs ir Skorpions, kas atrodas Marsa un Plūtona aizbildniecībā, savukārt neuzticību iekšēji vissāpīgāk pārdzīvo Vēzis un Zemes stihijas pārstāvis Mežāzis. Arī citu zīmju pārstāvji, protams, var būt vairāk vai mazāk greizsirdīgi uz savu mīļoto, un katrai zodiaka zīmei raksturīgi savi arhetipi un pamata psiholoģiskās iezīmes. Lai savas vai mīļotā greizsirdības izpausmes analizētu precīzi, jāvēršas pie astrologa, kas sniegs individuālu raksturojumu atbilstoši dzimšanas kartei.
AUNS
Greizsirdību rada vadošās lomas apdraudējums.
Auns no partnera gaida uzticību. Auns ir dabisks līderis, un viņš nepieļaus, ka kuģi komandē divi kapteiņi. Auns necieš sāncenšus un savas teritorijas, kā arī likumīgās vietas apdraudējumu. Viņš pat nepieļauj domu par to, ka cits varētu būt labāks. Bet, ja radīsies aizdomas par ko tik neiedomājamu, ir spējīgs uzrīkot kārtīgu skandālu! Tiesa, pēc šāda izvirduma Auns ātri atdziest un nomierinās, īpaši tad, ja otrs nebeidz apgalvot, ka neviens nespēj viņam līdzināties.
VĒRSIS
Greizsirdību rada nestabilitātes un īpašuma tiesību zaudēšanas iespējas.
Vērsis pēc dabas ir privātīpašnieks, un viņam svarīgi justies kā saimniekam, pilntiesīgam īpašniekam. Kā visām Zemes zīmēm, Vērsim ļoti svarīga ir drošība un stabilitāte. Ja reiz viņš ko pieņēmis par savu esam, tad to neatdos un neatlaidīs. Vērsim nepatīk, ja kāds viņa īpašumu vēlas atņemt, un par tādu Vērsis uzskata arī savu mīļoto cilvēku (labā nozīmē). Sajūta, ka viņš vienpersoniski «pārvalda īpašumu», sniedz Vērsim drošības un pasargātības sajūtu. Viņam svarīgi just, ka piederat viņam pilnībā. Ja tā nav, Vērsis gatavs cīnīties un aizstāvēt savas intereses, bet krāpšanu līdz galam piedot viņš nespēj nekad.
DVĪŅI
Greizsirdību rada informācijas kanāla, informācijas apmaiņas zaudējums.
Dvīņi pēc savas dabas ir demokrātiski un ne pārāk greizsirdīgi. Dvīņi vairāk ir prāta, nevis jūtu cilvēki; viņiem svarīgi just, ka izredzētajai personai ar viņiem ir interesanti. Greizsirdība Dvīņus var pārņemt tad, kad viņi jūt – kāds viņa otrajai pusītei šķiet aizraujošāks sarunu biedrs, vai arī tad, ja mīļotais/-ā vairs nevēlas dalīties ar viņu pārdomās un iespaidos. Ja Dvīņiem radīsies aizdomas par iespējamo krāpšanu, viņi kļūst aizdomīgi un sāk otru izsekot, rakņāties viņa mantās, bet, jāatzīst, vairāk ziņkāres dzīti un lai nodrošinātos, ja pašiem kādreiz paslīd kāja.
VĒZIS
Greizsirdību rada neuzticība, «savas pasaules» apdraudējuma sajūta.
Kā visām Ūdens stihijas zīmēm, Vēzim svarīgs ir emocionālais kontakts, turklāt īpaši izteikti. Vēzis visu pasauli dala «savējos» un «svešajos». Viņam svarīgi būt pārliecinātam par otru un sajust, ka otrs ir daļa no viņa mazās, drošās saliņas draudīgā «svešās pasaules» okeāna vidū. Vēzim ģimene ir pamats un eksistences balsts. Taču Vēzis ir viegli ievainojams un aizvainojams. Krāpšanu Vēzis uztver kā nodevību, sāpīgi to pārdzīvo un līdz galam nepiedod nekad. Ja viņš jutīs, ka vairs nepiederat tikai viņa pasaulītei, Vēzi var pārņemt aizdomas un greizsirdība, turklāt tā var būt ilgstoša un ļoti mokoša gan viņam, gan otrai pusītei. Ar visu savu būtību Vēzis rādīs, kādas ciešanas otrs viņam sagādājis, un pirmām kārtām centīsies izraisīt vainas izjūtu.
LAUVA
Greizsirdību rada bažas zaudēt centrālo lomu.
Lauvas necieš sāncensību, jo Saule debesjumā var būt tikai viena! Vai nu jums jāsamierinās ar planētas lomu viņa sistēmā, vai arī viņš aizies turp, kur viņa unikalitāti neviens neapstrīdēs. Lauva cenšas atrast tādu dzīves telpu, kurā radīt savu neatkarīgu pasauli atbilstoši saviem likumiem, kur viņš būtu pilntiesīgs valdnieks. Par šādu telpu nereti kļūst ģimene. Taču, ja Lauva jūt, ka vairs nav sava mīļotā dzīves centrs, viņš kļūst slimīgi greizsirdīgs. Savu sirdssāpi mēdz slēpt aiz nesatricināmības maskas, izmetot pa skarbi ciniskai vai ironiskai frāzei. Ja situācija ievelkas vai krāpšanas fakts apstiprinās, Lauva parasti attiecības pārtrauc.
JAUNAVA
Greizsirdību rada nepārliecinātība un drošības izjūtas zaudējums.
Jaunava vēlas tādu otro pusīti, uz kuru var paļauties. Jaunava nav pārāk greizsirdīga, taču, ja viņai radīsies aizdomas, ka neesat uzticīgs, viņa kļūs piekasīga un var sākt pārbaudīt katru jūsu soli. Neuzticība Jaunavās var izraisīt pat riebumu, tomēr nereti viņa par to klusēs vai izvēlēsies nepievērst tam uzmanību. Ja mīļotais/-ā šo faktu pārsteidzības brīdī iemetīs Jaunavai acīs, visticamāk, Jaunava arī tad neteiks neko, bet sāks rakņāties sevī, klusējot mokoši pārdzīvojot nāvīgo apvainojumu. Attiecības pārraut vilcinās, ļaujot to izdarīt otram.
SVARI
Greizsirdību rada nenoteiktība un disharmonija attiecībās.
Svari ir demokrātiski, kā jau Gaisa stihijas pārstāvji. Tiesa, personīgajās attiecībās šai demokrātijai ir stingras robežas. Svari dibina ilglaicīgas un tuvas attiecības un meklē tajās atbalstu. Sāncenša parādīšanās Svaros izraisa spēcīgu zaudētas harmonijas izjūtu, un tas Svariem ir ļoti mokoši. Kā zināms, Svariem ir tikai divi kausiņi, un kāda trešā parādīšanās izraisa lielu disharmoniju viņu līdzsvarotajā pasaulē. Turklāt Svariem ir neizturamas ilgstošas konfliktsituācijas, tās viņus burtiski sagrauj, viņi kļūst nepārliecināti un ļaujas vētrainām greizsirdības lēkmēm, «ar ieročiem rokās» sāk cīnīties par to, lai atjaunotu mieru un taisnīgumu. Nereti vēršas pie draugiem cerībā, ka viņi līdzēs ar padomu, bet pēc tam paši svārstās starp ieteikumiem, savām vēlmēm un pieķeršanos otram.
SKORPIONS
Greizsirdību rada vajadzība kontrolēt un valdīt.
Lūk, Skorpions gan ir greizsirdīgs jau pēc dabas, lai gan pats nereti nav nekāds pareizais... Toties greizsirdības scēnas otram viņš var sarīkot bez īpaša iemesla. Tiesa, Skorpionā lielāku greizsirdību raisa nevis fiziskas, bet morālas krāpšanas iespējamība. Atšķirībā no Svariem, kuriem strīdi riebjas, Skorpions lieliski jūtas konfliktu virpulī – jo vairāk kāds pretojas, jo viņš jūtas stabilāk. Attiecībās viņam svarīga aktīva enerģijas apmaiņa, un brīžiem tās vairāk atgādina cīņas lauku. Tomēr Skorpions ir diezgan izteikts privātīpašnieks, viņam netīk piekāpties un atdot citam to, ko pieradis uzskatīt par savu. Uzmanību – Skorpions mēdz būt arī izsmalcināti atriebīgs un nekad neko neaizmirst!
STRĒLNIEKS
Greizsirdību rada iedragāta patmīla.
Strēlnieks ir patmīlīgs, viņam svarīgi būt nozīmīgam citu acīs, būt autoritātei. Raksturīgas aizbildnieciskas attiecības ar mīļoto, un svarīgi, lai otrs bez ierunām atzītu viņa pārākumu. Likumsakarīgi, ka viņš nevar samierināties, ja viņam pievērš par maz uzmanības – tas aizskar viņa patmīlību. Kaut arī pēc dabas neatkarīgs, Strēlnieks ir viegli ievainojams un nepacietīs sāncensību. Ja viņš ir pārliecināts, ka jūsu sirdī citam vietas nav, viņš, nebūdams sīkumains, nepieprasīs to ik brīdi apliecināt un katru dienu attiecības neskaidros. Bet, ja viņš uzzinās par krāpšanu, tas, visticamāk, būs beigu sākums, jo šādu pazemojumu Strēlnieks nepārdzīvos un nepiedos.
MEŽĀZIS
Greizsirdību rada vēlme visu kontrolēt un bailes no zaudējuma.
Mežāzis ir pārliecināts, ka pasaule turas uz likumiem un noteikumiem. Tieksme pēc drošības un stabilitātes noved pie tā, ka viņš vēlas visu kontrolēt, tostarp arī savu partneri. Mežāzis grib visu paredzēt uz priekšu, lai izvairītos no dažādiem pārsteigumiem un neprognozētām situācijām – tās viņam ļoti nepatīk! Tikko kaut kas nokļūst ārpus viņa kontroles un sašūpo dzīves ēku, Mežāzis kļūst aizdomīgs un greizsirdīgs. Viņš var likt lietā dažādas viltības, lai jūs pieķertu, un atriebību, ja aizdomas apstiprināsies. Spējīgs arī momentā pārtraukt attiecības, pat nemēģinot uzklausīt otru, ja uzskatīs – otrs nav attaisnojis viņa uzticību un ir noziedzies pret pastāvošo vērtību sistēmu.
ŪDENSVĪRS
Greizsirdību rada zaudēta uzticība.
Gluži kā pārējiem Gaisa stihijas pārstāvjiem – Dvīņiem un Svariem –, arī Ūdensvīram greizsirdība nav raksturīga īpašība. Viņam svarīga ir draudzība, savstarpēja sadarbība kopīgu ideju un priekšstatu līmenī. Ja Ūdensvīrs ir pārliecināts, ka viņu mīl, viņš neapgrūtinās otru ar dažādām prasībām, atskaitēm un necels ne ausi, ja iesiet uz kādu pasākumu ar draugiem. Taču, ja būs acīmredzams iemesls šaubīties par jūsu uzticību, viņš var būt ļoti kategorisks un spējīgs uz radikāliem soļiem, arī tūlītēju attiecību saraušanu. Ūdensvīrs ir draudzīgs un ciena otra personīgo brīvību, tomēr viņam piemīt iekšēja kārtības izjūta, kas ir pamatā visam. Viņš var dot otram lielu brīvību, bet iekšēji viņam jābūt pārliecinātam, ka jūsu saikne un draudzība ir nesatricināma.
ZIVIS
Greizsirdību rada vēlme saglabāt savas pasaules un savu veselumu.
Zivju aizgādnis ir Neptūns, kas nogludina asumus, robežas, asas šķautnes. Psiholoģiskā nozīmē tas Zivīm piešķir spēju saprast un pieņemt, samierināties un piedot, arī daudz ko tādu, kas citiem liktos neiedomājami un nepieņemami. Tomēr pār Zivīm valda arī Jupiters, un daži tā stāvokļi dzimšanas kartē var pastiprināt Zivju patmīlību. Ja tā tiek aizskarta, Zivis var arī sarīkot krietnu greizsirdības scēnu. Turklāt greizsirdība Zivīm liek ciest un vainot visā sevi. Sirds dziļumos Zivis glabā ideālo iedomu tēlu un pašas sevi ir pārliecinājušas, ka mīļotais ir tieši tāds. Viņas nav tik naivas, lai nesaprastu, ka pasaulē ideālu cilvēku nav, tomēr sev un pārējiem gatavas pierādīt, ka viņu izredzētais šajā ziņā ir patīkams izņēmums.