Svarīgs brīdis būvniecības procesā ir pamatakmens ielikšana. No astroloģiski veiksmīga brīža izvēles lielā mērā būs atkarīgs, cik raiti virzīsies celtniecība un cik kvalitatīva būs māja. Negatīvie piemēri nav tālu jāmeklē – treknajos gados celtniecībai nebija astroloģiski labvēlīgs laiks, un daudzas būves tagad, pēc pāris gadiem, ir sliktā stāvoklī.
Kurš cels – vīrs vai sieva?
«Mēs būvējam, lai dzīvotu, nevis dzīvojam, lai būvētu,» saka Rīgas Tehniskās universitātes docents, tehnisko zinātņu doktors, profesionāls astrologs Juris Biršs.
Lai process noritētu harmoniski un māja būtu izturīga, jāņem vērā vairāki astroloģiskie faktori.
Vispirms cilvēka astroloģiskajā kartē jāizpēta, vai viņš vispār var būvēties. Gada jeb solārajā horoskopā noteikti vajadzētu būt akcentētai ceturtajai «mājai», kas atbild par mājas vidi un īpašumiem, tāpat aktīvai vajadzētu būt arī otrajai «mājai», kas atbild par finanšu līdzekļiem.
«Parasti cilvēkam liekas, ja viņš atbilstoši pamathoroskopam var būvēties un laiks labvēlīgs, tad var ķerties pie darba, taču tā iespējams pieļaut kļūdu. Varbūt daudzi var būvēties, bet tieši viņš ne. Ir jāskatās katra cilvēka astroloģiskā karte – ja otrajā vai ceturtajā «mājā» solārhoroskopā ir tukšums, tad uzsākt būvniecību būtu neprāts, neraugoties uz to, ka cilvēkam ir nauda. Pie laba rezultāta tas nenovedīs, un, visticamāk, kaut kas nojuks. Ja mājas celtniecību nav iespējams atlikt, tad jāskatās pārējo ģimenes locekļu horoskopi – varbūt atbildību iespējams uzticēt kādam citam. Vīrs nevar būvēties, sieva var – tad viņa varētu uzņemties kārtot oficiālo pusi.» Juris Biršs uzskata, ka svarīgs moments ir arī cilvēka sajūtas, pārliecība un iekšējā gatavība sākt šo lielo darbu. Tās reti kad pieviļ.
«Trekno gadu» kļūdas
Nākamais moments – jāskatās, vai konkrētais laiks un vispārējais astroloģiskais fons atļauj būvēt, vai debesīs nav daudz saspringtu un sarežģītu planētu kombināciju. Te būtu vietā pieminēt «trekno gadu» pieredzi, kad celtniecības darbiem astroloģiski bija sarežģīts periods. Tagad tas skaidri redzams – daudzas tajos gados uz ātru roku celtās būves ir sliktā stāvoklī, kvalitāte zema, parādās arvien jauni un jauni defekti.
Astroloģiski tam ir savi skaidrojumi. Proti, 2005. gada jūnijā par būvniecību atbildīgā planēta Saturns iegāja Lauvā un Latvijā strauji sākās celtniecības bums. «Tā bija būvniecība pārdošanai un lai izrādītos,» saka Juris Biršs un tēlaini atgādina par Lauvas zīmes teatrālo dabu: «Saturns Lauvā sāka izrādīties – es esmu būvniecības dievs! Es būvēju!»
2007. gada septembrī Saturns nonāca Svaros un izveidoja saspringtas kombinācijas (aspektus) – opozīciju ar Mēnesi, novembrī sekoja kvadrāts ar Pūtonu Mežāzī, 2010. gada janvārī atkal opozīcija ar Mēnesi, aprīlī opozīcija ar Urānu, turpinājās kvadrāts ar Plūtonu. 30. maijā Saturns kļuva direkts un veidoja opozīciju ar Urāna-Jupitera savienojumu. 2011. gada janvārī Saturns kļuva retrogrāds (ieņēma atpakaļejošo stāvokli) un atradās kvadrātā ar Merkuru. 2011. gada 13. jūnijā tas atkal kļuva direkts (atgriezās parastajā stāvoklī) un veidoja opozīciju ar Urānu, kādā brīdī bija sarežģīta kombinācija ar Marsu. 2012. gada februārī Saturns izveidoja opozīciju ar Jupiteru. Šīs kombinācijas būvniecības nozari «turēja ciet». Šā gada februārī Saturns izveidoja arī trigonu ar Neptūnu. Tā tas turpinājās līdz Jāņiem, tad Saturns zaudēja opozīcijas un palika tikai kvadrāts ar Merkuru. Pārejot no direkta uz retrogrādo stāvokli, Saturns staigāja kā tāda smaga atspole šurpu turpu un celtniecībā radīja problēmas.
«Es uzskatu, ka beidzot Saturns ticis no visas «smagās artilērijas» vaļā un tagad sāksies grūts būvniecības atjaunošanas darbs,» rezumē Juris Biršs.
Kad likt pamatakmeni?
Ja esat nolēmuši būvēt savu māju, tad ļoti svarīgs ir darbu uzsākšanas moments. «Ko nozīmē sākt būvniecības darbus? Zemes iegāde vēl nav būvniecības sākums. Tāpat arī grāvju rakšana, materiālu iegāde, sētas uzcelšana un pat pamatu izrakšana vēl nav būvniecības sākums,» skaidro Juris Biršs. «Būvniecība sākas tad, kad tiek ierakts pamatakmens. Sagatavošanos var veikt jebkurā laikā, bet pamatakmens ielikšana ir svarīgākais.»
Absolūti ideālo kombināciju un ideālās dienas faktiski nav, taču iespējams piemeklēt pēc iespējas vairāk pozitīvo faktoru.
Plusi un mīnusi
Labvēlīgs laiks būvniecības uzsākšanai ir tad, ja katra planēta atrodas savā valdniecības zīmē. Saule Lauvā, Mēness Vēzī, Merkurs Dvīņos, Venera Vērsī vai Svaros utt. Bet tas nenozīmē, ka mēs varam būvēt tikai vienu mēnesi gadā. Visus ideālos faktorus kopā dabūt ir grūti, taču vienu varam aizstāt ar citu.
Celtniecības darbu būtu vēlams uzsākt Mēness augošā fāzē.
Pamatakmens likšanai labvēlīgi apstākļi, ja tā brīža astroloģiskajā kartē pie austrumu apvāršņa (uz ascendenta – ASC) parādās kāda no šīm zodiaka zīmēm: Vērsis, Vēzis, Lauva, Jaunava, Svari vai Strēlnieks. Ja tas ir Auns, Ūdensvīrs, Zivis, Dvīņi, Skorpions vai Mežāzis, pamatakmeni rakt nebūtu vēlams. Te var rasties jautājums par Mežāža zīmi, kuras valdnieks tomēr ir Saturns, tā ir lietišķa, stabila, Zemes stihijas zīme... Un tomēr ne. Ja tā pamatakmens rakšanas jeb mājas dzimšanas brīdī atrodas uz ASC, būvniecība var izvērsties par smagu un ilgstošu procesu.
Kā jau minējām, darbu sākšanas brīdī ļoti vēlami iepriekš minētie nosacījumi – dienas fonā Saule Lauvā, Mēness Vēzī, Venera Svaros, Jupiters Strēlniekā. Slikti ir tad, ja Saturns atrodas Auna, Vēža vai Lauvas zīmē. Tā kā Saturns ir būvniecības planēta, tam jāpievērš īpaša uzmanība.
+ Pozitīvi, ja Saule, Mēness, Venera vai Jupiters atrodas austrumos īsi pirms uzlēkšanas vai šīs planētas veido savstarpēji harmoniskus aspektus (trigonus vai sekstilus).
- Ļoti slikti, ja Saturns vai Marss atrodas savstarpēji neharmoniskos aspektos (kvadratūrā, savienojumā vai opozīcijā).
+ Ja Merkurs atrodas Dvīņu zīmē un ascendentam tuvojas Jaunavas zīme, tas ir viens no plusiem.
- Ja Marss veido neharmonisku aspektu ar ASC vai MC punktu, tas ir mīnuss.
+ Ja Jupiters atrodas Vēža, Strēlnieka vai Zivju zīmē un uz ASC atrodas Vēzis vai Strēlnieks – pozitīvs moments.
- Saturns vai Marss atrodas savienojumā uz ASC, DSC, MC vai IC, negatīvi.
+ Labi, ja Venera atrodas Vērša vai Zivju zīmē un austrumos (uz ASC) aust Svaru zīme.
- Liels mīnuss, ja Saturns atrodas opozīcijā Saulei vai ja veido kvadrātu.
+ Labi, ja Mēness augošs, un atrodas Vērša, Vēža vai Strēlnieka zīmē.
- Slikti, ja Mēness vai Saturns veido kvadrāta aspektu ar ASC vai DSC.
+ Pozitīvi, ja Saturns atrodas Mežāža vai Ūdensvīra zīmē.
- Slikti, ja Mēness veido aspektu ar retrogrādu Saturnu.
+ Labi, ja Mēness veido harmoniskus aspektus ar Sauli, Jupiteru vai Veneru.
- Slikti, ja Marss vai Jupiters veido kvadrātu vai opozīciju ar Sauli.
+ Pozitīvi, ja Saturns atrodas tiešā kustībā un veido harmonisku aspektu ar Jupiteru.
Ja sāk būvēt, kad Saturns ir retrogrāds, tā būs ilgā būvniecība – desmit, divdesmit gadu... visu mūžu... Vai tas ir tas, ko vēlamies?
Būvnieku talanti
Kā jau katrā profesijā, arī būvniecībā nepieciešami talanti un dotumi, būs talantīgi būvnieki un arhitekti, būs vairāk skaistu un izturīgu ēku.
Daudzi studenti docentam Biršam iedevuši savus dzimšanas datus, un viņš tos apkopo pētījumā par profesionālajām iezīmēm. «Cilvēki bieži saka: astroloģija ir tāda puszinātne, tā ir nenoteikta, nepakļaujas statistikai. Es šo uzskatu gribētu apgāzt. Mēs nevaram vākt datus, cik Auna pēc Saules zīmes ir arhitekti, cik Vērši... un vai Vērši ir lielāki arhitekti par Auniem... Domāju, ka tur rezultāti un proporcijas būtu līdzīgas. Tāpēc es izvēlējos citu pētījumu ceļu. Tā ir izpēte par to, kas ir būvniecība un kurām planētām individuālajā horoskopā vajadzētu būt attīstītām būvniekiem,» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes docents. Viņš nonācis pie slēdziena, kas tas ir Saturns, Marss, Venera, Merkurs un Urāns.
Profesionālajās niansēs pastāv atšķirības: ir būvnieks – arhitekts, būvnieks –konstruktors, būvmateriālu speciālists. Atbilstoši tam Juris Biršs katras profesijas pārstāvjiem izveidojis savu formulu ar tām planētām, kam cilvēka astroloģiskajā kartē vajadzētu būt spēcīgām.
Arhitekts = Neptūns+Saturns+Venera+Merkurs.
Konstruktors – būvnieks = Saturns+Marss+Merkurs+Urāns.
Būvnieks = Saturns+Marss+Venera+Merkurs.
Būvmateriālu ražotājs = Saturns+Marss+Venera+Merkurs+Urāns.
«Tās ir manas hipotēzes,» saka Juris Birsš. «Katru gadu studenti labprāt man iedod savus dzimšanas datus un es pētu, kā šīs formulas strādā praksē. Kopumā esmu pētījis ap tūkstoti studentu datu. Grāfs Vronskis* teica ļoti elementāri – arhitektiem un būvniekiem ir stiprs Saturns, kas atrodas zemes zīmēs un aspektos ar Marsu un Veneru. Es izmēģinu savas formulas. Kad būs apkopoti kādu piecu sešu tūkstošu studentu dati, varēs runāt par nopietnu pētījumu. Tad redzēsim, kādas tās formulas izveidosies galarezultātā. Šāda statistika ir neapgāžama.»
Venera un Saturns vienmēr pastiprina materiālo pusi, bet Merkurs un Neptūns ideālistisko, skaidro tehnisko zinātņu doktors. Prāta zinātņu pārstāvjiem Merkurs pārsvarā ir kardinālās zīmēs. Arhitektiem Saturns nevienam no studentiem nav mazāks par 6 ballēm pēc Viljamsa Lilī** sistēmas. Planētas uguns stihiju zīmēs vidēji pārsniedz planētu skaitu zemes zīmēs. Ballu skaits Neptūnam vidēji pārsniedz ballu skaitu Saturnam. Marsam tas ir vidēji augstāks par 10 ballēm. Tas tāpēc, ka viņi arī strādā ar rokām, savukārt Neptūns piespēlē mākslas komponentu. Bet būvniekiem Saturns turas ne mazāk kā piecas balles, planētas zemes zīmēs vidēji pārsniedz planētas uguns zīmēs, otrādi nekā arhitektiem. Ballu skaits Saturnam vidēji pārsniedz ballu skaitu Neptūnam, bet Marsam tas vidēji ir augstāks par sešām ballēm. «Kad jautāju studentiem, kāpēc neizvēlējās būvnieka, bet arhitekta profesiju, tad daudzi saka, ka radošais process būvniecībā tomēr ir mazāks nekā arhitektūrā. Būvnieks nevar uzbūvēt tādas sapņu pilis kā arhitekts,» saka Juris Biršs.
* Grāfs Vronskis – slavens astrologs, kuram ir radniecīgas saites Latvijā. Viņš esot konsultējis daudzus pasaules varenos – Ādolfu Hitleru, Evu Braunu, Marlēnu Dītrihu, Leonīdu Brežņevu u.c. Vecumdienās viņš no Krievijas atgriezās Latvijā un 90. gados daudz darīja astroloģijas attīstības labā.
** Viljamss Lilī – slavens 17. gadsimta Eiropas astrologs, horārās astroloģijas pamatlicējs.