Ir 1968. gada 25. marts. Ar Latviju cieši saistītais astrologs, grāfs Sergejs Vronskis stāv PSRS slavenās Zvaigžņu pilsētiņas caurlaidē un gaida. Tūlīt, tūlīt nāks kosmonauts Jurijs Gagarins, kurš jābrīdina: pēc divām dienām lidojumam nav labvēlīgs laiks!
Tas būs datums, kad notiks liktenīgā katastrofa. «Es esmu armijas cilvēks,» uzklausījis astrologu, noteic Jurijs. Ir jāpakļaujas reglamentam. 27. martā no mācību lidojuma Jurijs Gagarins un instruktors Vladimirs Serjogins vairs neatgriežas.
Ļoti daudz jautājumu
Abus šā stāsta galvenos varoņus – kosmonautu Juriju Gagarinu un astrologu Sergeju Vronski – apvij dažādas leģendas, cita par citu neticamākas un krāšņākas.
Joprojām tiek uzdoti jautājumi – vai Gagarins tiešām lidoja kosmosā? Vai viņa traģiskā bojāeja treniņa lidojuma laikā bija negadījums? Vai iemesls – neaizvērts ventilis lidaparātā, vai varbūt PSRS pirmā kosmonauta aizraušanās ar grādīgajiem? Vai katastrofa inspirēta tāpēc, ka Gagarins padomju varai bija kļuvis neērts, jo pārāk daudz zināja? Nostāstu un minējumu ir daudz, cits par citu krāšņāki un neparastāki. Slavenā bulgāru gaišreģe Vanga pat bija izteikusi versiju, ka kosmonautu nolaupījuši citplanētieši!
Ap Sergeju Vronski leģendu un neticamu notikumu tīkls savijies vēl blīvāks. Filozofijas doktors, psihologs, psihoterapeits, ķirurgs, dziednieks, ekstrasenss, politologs, astrologs... Vai tas viss maz iespējams? Un no kurienes viņš tāds pēkšņi radies? Cēlies no dižciltīgas dzimtas? Tiešām grāfs? Vai tomēr latvietis Jānis Muižzemnieks, cara armijas oficiera dēls, kurš 1941. gadā karoja strēlnieku korpusā un 1943. gadā pārdēvējās par Sergeju Vronski? Čekas projekts un leģenda, ko VDK sešdesmitajos gados radīja kādu savu mērķu realizēšanai? Nezināmo ir vairāk nekā zināmo.
Viņš esot veidojis astroloģiskās kartes un konsultējis pasaules varenos – Ādolfu Hitleru, Hermani Vilhelmu Gēringu, Leonīdu Brežņevu, Mihailu Gorbačovu, arī Evu Braunu, Marlēnu Dītrihu un Grētu Garbo. Tā šo neticamo dzīvesstāstu varētu turpināt vēl un vēl.
Hruščova lepnais auto
Absolūtā patiesība paliek nezināma, taču dokumentālos kino kadros joprojām saglabājies paša Sergeja Vronska atmiņu stāstījums.
Krievijā veidotā filmas «Slepenās zīmes» sižetā astrologs atminas, ka pie kosmonautu konsultēšanas nonācis ar kādreizējā PSRS līdera Ņikitas Hruščova atbalstu un līdzdalību.
1964. gada pavasarī pie Vronska mājas piebraucis lepns auto, un astrologs aizvests uz vasarnīcu pie toreizējā PSRS līdera Ņikitas Hruščova, kurš tajās dienās atzīmējis savu 70. dzimšanas dienu. Sergejs Vronskis sēdināts pie galda, cienāts, un PSRS līderis gribējis zināt, kādas perspektīvas ir padomju kosmonautikas attīstībai.
Pēc pusstundu ilgiem aprēķiniem astrologs paziņojis, ka 1975. gada jūlijs ir piemērots laiks PSRS un ASV kosmosa kopprojektam. (Patiesi –1975. gada 15. jūlijā kosmosā startēja «Sojuz-19» un 17. jūlijā saslēdzās ar ASV kosmosa kuģi «Apollo».) Ņikitam Hruščovam tas patika, un viņš piedāvāja Sergejam Vronskim darbu Zvaigžņu pilsētiņā – konsultēt padomju kosmonautus.
Zvaigžņu vīri skeptiski
Astrologa pienākumos ietilpa sagatavot kosmonautu un vadošo speciālistu horoskopu kartes, analizēt situācijas konkrētās dienās, izvēlēties labvēlīgākos vai nelabvēlīgākos laikus.Viņš Juriju Gagarinu esot pavadījis braucienā uz ASV, kur ticies arī ar brāļiem Kenedijiem, izveidojis viņu un Merilinas Monro astroloģiskās kartes, saskatot tajās bojāejas riskus.
Vronska konsultācijas uzklausīja daudzi padomju elites cilvēki, taču kosmonautu Zvaigžņu pilsētiņas vadība gan pret viņu izturējās diezgan skeptiski un noraidoši.
1966. gadā Sergejs Vronskis brīdināja, ka kosmosa inženierim Sergejam Koroļovam operācijai noteiktā diena 1966. gada 14. janvārī nav labvēlīga, un ierosināja medicīnisko pasākumu pārcelt uz citu laiku. Pēc vienas no versijām, operācija bija ikdienišķa un nebūt ne bīstama, bija jālikvidē polipi. Taču notika tā, ka Sergejs Koroļovs uz operācijas galda aizgāja mūžībā. Sazvērestības teoriju piekritēji, protams, tajā saskatīja padomju specdienestu pirkstu.
Sergejs Vronskis turpināja katru dienu veidot prognozes konstruktoriem, kosmonautiem, lidotājiem. Taču jaunie, ambiciozie puiši pret to visu izturējās skeptiski un noraidoši. Astrologs pārdzīvoja šādu attieksmi pret savu darbu, viņam rūpēja jautājums: kāpēc cilvēki negrib zināt savu likteni, negrib ticēt zvaigznēm, pēc kurām viņi tiecas?
Trīskārt nelabvēlīgā diena
1968. gada 25. martā Sergejs Vronskis stāvēja caurlaidē un gaidīja Juriju Gagarinu (astrologa negatīvo prognozi Zvaigžņu pilsētiņas vadība kārtējo reizi bija atstājusi bez ievērības). Viņš piegāja pie kosmonauta un lūdza kādu brīdi uzmanības. Sergeja Vronska brīdinājums bija lakonisks: 27. martā nedrīkst lidot, ir trīskārt nelabvēlīga diena lidojumiem! Gagarins pateicās par brīdinājumu un paskaidroja, ka viņš ir armijas cilvēks, kurš nedrīkst atteikties, un lidojums jau arī esot tikai mācību. Varbūt zvaigznes kļūdās, viņš pajokojis.
1968. gada 27. martā Jurijs Gagarins kopā ar instruktoru Vladimiru Serjoginu kāpj lidmašīnā. Pēc kāda laika tā pazūd no radaru ekrāniem. Ir notikusi katastrofa.
Bojāejas versijas
Attiecībā uz Jurija Gagarina nāvi eksistē vairākas versijas, tajā skaitā tāda, ka kosmonauts nemaz nav gājis bojā, traģēdiju inspirējuši padomju specdienesti, bet patiesībā kosmonauts savu dzīvi beidzis psihiatriskajā klīnikā vai, veicot plastisko operāciju, pārtapis par citu personu un pārcēlies uz dzīvi ārzemēs.
Astroloģiskos pētījumus sarežģī tas, ka nav zināms Jurija Gagarina dzimšanas laiks, bez kura precīzas prognozes izveidot nav iespējams. Vairākums astrologu, mēģinot precizēt un izskaitļot viņa dzimšanas brīdi un izveidot dzimšanas karti, balstījušies uz Gagarina mātes atmiņām. Viņa izteikusies, ka dēls dzimis naktī vai pavisam agrā rīta stundā.
Attīstot šo versiju, Jurija Gagarina pamathoroskopa kartē iezīmējas panākumi, šarms, draudzīgums, apkārtējo cilvēku mīlestība. Un vienā no variantiem arī iespējamība nonākt «slēgta tipa iestādē», pie kā pieskaitāmas dažādas klīnikas. Tāpat spilgti iezīmējas arī kosmonauta saistība ar ārzemēm.
Jaunākās versijas, kas publiskotas Krievijā, norāda uz tehniskiem faktoriem. Bijušais aviācijas inženieris Igors Kuzņecovs laikrakstam «Komsomoļskaja pravda» sacījis, ka reaktīvās lidmašīnas kabīne nav bijusi hermētiski noslēgta un Jurijs Gagarins un otrais pilots Vladimirs Serjogins bijuši spiesti mēģināt veikt avārijas nolaišanos. Viņi izpildīja noteikumus, nolaižoties no aptuveni 4000 metru augstuma līdz 2000 metriem, taču nolaišanās bijusi pārāk krasa un viņi, iespējams, zaudēja samaņu, kas arī izraisīja katastrofu, uzskata Igors Kuzņecovs. Savukārt senāk izveidotā izmeklēšanas komisija atklāja, ka pārkāptas lidojumu instrukcijas. Toreiz apstākļu noskaidrošana netika pabeigta, jo tā laika PSRS līderis Leonīds Brežņevs izmeklēšanu slēdza.
Plašāk lasiet "Praktiskās astroloģijas" marta-aprīļa numurā