Oktobris ir tāds melno jubileju mēnesis – varam pieminēt 1929. gada «Melno ceturtdienu» ASV, kas aizsāka smago ekonomisko krīzi jeb Lielo depresiju.
Varam atminēties 1987. gada 9. oktobri Volstrītā, kad bruka fondu tirgus. Un 2008. gada 3. oktobri, kad toreizējais ASV prezidents Džordžs V. Bušs parakstīja rīkojumu par 700 miljardu dolāru vērtu ekonomikas glābšanas plānu. Ar ASV investīciju bankas «Lehman Brothers» neatgriezeniskām problēmām pirms pieciem gadiem sākās globālā finanšu krīze, kas skāra vai visu pasauli, arī Latviju, un no kuras vēl aizvien ķepurojamies ārā.
Krīzes astroloģiskie aspekti
Viens no astroloģijas virzieniem – mundānā astroloģija – pēta valstu likteņus, globālas norises. Jebkuru tālo planētu (Jupiters, Saturns, Urāns, Neptūns, Plūtons) kombinācijas atspoguļojas gan sociāli, gan valstiski, un to izpausmes skar plašākus reģionus, pat visu pasauli. Kā izpētīja «Praktiskā Astroloģija», tas darbojas. Pārlūkojam krīžu laiku notikumus un iepazīstinām ar astroloģisko fonu.
«Zelta» gadi Amerikā
Mūslaiku krīzei norisēs bija zināmas līdzības ar Lielās depresijas laiku.
Atgādināsim, ka pagājušā gadsimta divdesmitos gadus mēdza dēvēt par «zelta divdesmitajiem», jo strauji pieauga labklājība, valdīja optimisms, gluži tāpat kā mūsu pirmskrīzes laikos. Amerikāņi kā traki pirka akcijas, to vērtība pieauga, sākās vērienīgas spekulācijas, bet 1929. gada oktobra beigās burbulis sprāga ar lielu blīkšķi. Volstrītā, Ņujorkas biržā, akciju cenas dārdēdamas krita lejup, un tā gada 24. oktobris vēsturē iegājis kā «Melnā ceturtdiena».
Līdzīgi kā amerikāņi pagājušā gadsimta sākumā pirka akcijas, pagājušajā desmitgadē daudzviet pasaulē, tostarp Latvijā, cilvēki bija metušies uz nekustamajiem īpašumiem. Pirka lepnas mājas, lielas mašīnas, ņēma nesamērīgus kredītus (ko bankas, protams, vēlīgi deva). To laiku Latvijas premjers Aigars Kalvītis ieviesa nu jau par folkloru kļuvušo teicienu «treknie gadi».
Likumsakarīgi, ka nesaprātīga saimniekošana un dzīve uz parāda noveda pie bēdīga rezultāta. «Burbulis» plīsa.
Miljardi grimstošu kuģu glābšanai
Spēcīgākais satricinājums arī 2008. gadā nāca no Amerikas. Krīzes pazīmes jau bija, taču lielākais domino efekta izraisītājs jeb palaidējmehānisms bija ASV bankas «Lehman Brothers» bankrots. Vēlāk bankas vadība apgalvoja, ka ASV valdībai bijusi iespēja izglābt banku, taču tas netika darīts, jo valdība gribējusi dot mācību Volstrītas baņķieriem. (2008. gada martā ASV valdība palīdzēja glābt no bankrota investīciju banku «Bear Stearns», bet «Lehman Brothers» šāda palīdzība vairs netika sniegta.)
Raugoties no laika distances, ASV Finanšu ministrija šā gada septembra pirmajā pusē paziņoja, ka valdības rīcība ir atmaksājusies, novēršot katastrofālu finanšu sistēmas sabrukumu. Ziņojumā, kas iezīmē investīciju bankas «Lehman Brothers» bankrota gadadienu, ministrija aizstāv valdības lēmumu izmantot nodokļu maksātāju līdzekļus simtiem miljardu dolāru apmērā, lai glābtu citas bankas, lielākās finanšu institūcijas un autobūves kompānijas.
Šo pasākumu negatīvā puse gan ir tā, ka strauji pieauga ASV budžeta deficīts un parādsaistību apjoms. Tāpēc valdības kritiķi uzsver, ka glābšanas programmas bijušas nepareizas, norādot, ka nodokļu maksātāji par tām turpinās maksāt vēl vairākus gadus.
Latvijā krīzes vilnis sašūpoja savulaik ietekmīgo un plaukstošo «Parex» banku, un Latvijas valdība pieņēma lēmumu to pārņemt.
Godmanis: «Un tad sākās pa īstam...»
Atmiņas par krīzes sākumposmu spilgtā intervijā «Latvijas Avīzei» pērn stāstīja tā laika premjers Ivars Godmanis: «Un tad sākās pa īstam. Pirmās baumas par zviedru banku problēmām arī Latvijā. Iesaistām speciālās izmeklēšanas iestādes, meklējot baumu izplatītājus. Atceros – lai mierinātu tautu, nolasīju televīzijā FKTK (Finanšu un kapitāla tirgus komisijas – red.) 19. septembra oficiālu slēdzienu, ka ar visām mūsu Latvijas bankām viss kārtībā. Tad nāk «Lehman Brothers» sprādzienveida krahs, 17. oktobrī braucu uz ārkārtas Eiropas Padomes sēdi. Visi bāli, un Merkele mums paziņo, ka viņa kopā ar Sarkozī, Berluskoni un citi ir pieņēmuši lēmumu un aicina mūs visus Eiropas Savienībā glābt sistēmiskās bankas, lai tas maksā ko maksādams, jo citādi būs vispārējs finanšu krahs Eiropā. Visi tam piekrīt.»
Visu aisbergu neredz
Ivars Godmanis atceras, ka pēc atgriešanās FKTK rādījusi dokumentus – mūsu bankām naudas pietiek. «Televīzijā tāpēc arī skaidroju – baumām, kas toreiz cēlās par «Swedbank», nav pamata, visiem ir pietiekami kapitāla, viss ir kārtībā,» intervijā «Latvijas Avīzei» atminas Ivars Godmanis. «Pēc tam, izrādās, Kargins mani meklējis. Es ar viņu nu tā… nealku tikties. Sākumā atsakos. Tomēr viņi abi – Kargins un Krasovickis – atnāk. Stāsta – valdībai naudu vajadzētu iedot, kādus 300 miljonus. Atbildu, ka man nav tādas liekas naudas kasē! Parādzīmes pilnībā pārdot neizdevās, un atzinos, ka arī budžeta izdevumus mazināsim vēl šogad. Viņi saka, ka esot problēmas, kaut gan FKTK man neko nav ziņojis, Rimšēvičs arī nav zvanījis. Nu, paga, pat ja es naudu dabūtu, ko viņi dos valdībai ķīlā? Akcijas došot. Ko man līdz tās akcijas, ja es privātbankā ieguldīšu 300 miljonus? Ja būtu tā darījis, tagad sēdētu jau cietumā. Kad atteicos, nikni aizgāja, sāka sūdzēties pa visu pasauli. Kā vēlāk izrādījās, tobrīd, sākot jau no pavasara, bankā pamazām jau bija izņemti ap 12% noguldījumu.»
Pēc dažādām peripetijām valsts pārņēma banku, sadalīja un, ja gribam būt objektīvi, tomēr stabilizēja situāciju.
Tiesa, finanšu krīzes rezultātā aizņemtos miljardus mēs maksāsim gadu gadiem. Un droši vien ne tikai mēs, bet arī mūsu bērni un varbūt pat bērnu bērni.
Tomēr, pētot astroloģiskās kombinācijas, varam prognozēt, ka Latvijai ekonomiski labākiem laikiem vajadzētu nākt ap 2016. gadu.
Astroloģiskās kombinācijas
* «Melnās ceturtdienas» astroloģiskajā kartē ir Saules aptumsuma ietekme, kas iezīmē karmiskus, globālus notikumus. Astroloģijas teorijās tiek uzsvērts, ka Saules aptumsumiem ir liela ietekme tieši mundānajā astroloģijā un notikumos, kas skar valstis un tautas. Kartē ir saspringta kombinācija starp Veneru (nauda) un Urānu (pēkšņi, nekontrolējami notikumi, pārmaiņas).
* «Lehman Brothers» bankrota izziņošanas laika astroloģiskajā kartē ir izveidojies tā dēvētais T kvadrāts, kas iezīmē problēmas. Tajā iesaistīti debesu ķermeņi: Saule, Mēness (mundānajā astroloģijā tiek tulkots kā tauta), Plūtons (krīzes, globālas pārmaiņas), Urāns (pēkšņi, nekontrolējami notikumi, pārmaiņas). Turklāt Plūtonam ir sliktas kombinācijas ar citām planētām.
Jupiteram ir slikti aspekti, kas norāda uz pārmērībām, negausību, kas tam laikam bija raksturīga gan kā pārlieku liels, nepamatots optimisms, gan kā «dzīve uz parāda».