“Sporta Avīzes” trešajā numurā rakstījām par vecāku aizrautību, sūtot bērnus trenēties kādā sportā veidā. Atskatījāmies arī uz hokeja vārtsarga un nu jau arī TV komentētāja Edgara Lūsiņa karjeras sākumu.
Viņa tēvam Mārim Lūsiņam hokejs patika jau bērnībā, taču tolaik, padomju Latvijā, ar hokeju nodarbojās vien izredzētie. Cēsu apkaimē hokejs tika spēlēts uz dabīgā ledus, un Māris allaž stājies vārtos.
Sapnis par hokeja virsotnēm aktuāls atkal kļuva daudzus gadus vēlāk, kad ar lielu degsmi hokejā iesaistījās dēls Edgars. “Hokejs bija mans nepiepildīts sapnis, kurā es darbojos ar tādu pašu kaisli kā Edgars,” atzīst Māris Lūsiņš, kurš hokeja aprindās zināms kā nenogurdināms hokeja fanātiķis. 11 gadu vecumā Edgars izrādīja vēlmi stāties vārtos. Dēla vēlēšanās - tēva likums, un pirms šāda svarīga soļa speršanas tika sarunāta trīspusēja tikšanās ar konsultantu... Artūru Irbi! Tolaik NHL spēlējošais vārtsargs Lūsiņiem uzdāvināja savu Sanhosē Sharks spēlētāja kartīti ar autogrāfu. Vēl pēc gada Sandis Ozoliņš ieguva Stenlija kausu, un Lūsiņu ģimene vienojās kopīgā mērķī - sasniegt profesionālā hokeja virsotnes.
“Kad sāku apzināties, ar ko es nodarbojos, mērķis noteikti bija NHL,” atceras Edgars Lūsiņš. “Dzīve aizgāja pašsaprotamā virzienā. Mani nebija ne brīdi jāmotivē. Impulss uz hokeju noteikti nāca no tēva, jo tēvs man šo spēli parādīja.” Skaidra mērķa definēšana gan nav likusi mainīt trenēšanās paradumus, vien likusi skaidri saprast - lai spēlētu profesionāli, visu laiku ir jāstrādā ārpus savas treniņu grupas. “Es neapmeklēju baznīcu, taču ticēju, ka ir tāds hokeja dievs, kas mani pēta un tajā brīdī, kad viņam būs jāizšķir mans liktenis, viņš būs man labvēlīgs, jo redz, cik daudz es daru.”
Edgara degsme aizrāvusi abus vecākus, kas centās atdarīt ar tikpat lielu atdevi ārpus laukuma. “Mēs visi bijām vienā maiņā,” secina Lūsiņš seniors. Lai uzskaitītu visu to, ko tik viņš hokejā sava dēla dēļ nav darījis, būtu jāraksta grāmata. Nu, piemēram, zvanījis Sergeja Fjodorova tēvam uz Detroitu, lai apvaicātos, kādas ir iespējas tolaik 16 gadus vecajam Edgaram spēlēt Fjodorova tēva trenētajā bērnu komandā; braucis līdzi teju uz visiem turnīriem; daudz ko rosinājis un rīkojis; lamājis tiesnešus un dažu labu spēlētāju, kas atļāvies pret Edgaru klaji rupji nospēlēt, un darījis daudz ko citu. Tolaik - notikumu virpulī - pilnīgi loģiska šķita arī Edgara ķiveres krāsošana zelta krāsā. “Mēs tolaik nebijām tik gudri, lai saprastu, ko īsti mēs gribam. Man vienkārši gribējās atrasties tajā katlā,” secina Lūsiņu ģimenes galva.
Tomēr sapnis par NHL tā arī palika nepiepildīts. “Nav iespējams atbildēt uz jautājumu, kāpēc neizdevās sasniegt NHL. Ir tik daudz lietu, kuras mēs nevaram kontrolēt. Ir ļoti daudz kam jāsakrīt, lai tur nonāktu. Viena loģiska ceļa uz NHL nav un nekad nebūs,” prāto Edgars Lūsiņš. “Mēs negājām nepareizi, bet pārāk daudz ieciklējāmies uz vienu mērķi, neparedzot to, ka ir tik daudz apvedceļu. Toreiz likās, ja NHL, tātad ir jābrauc uz Ziemeļameriku, bet šodiena pierāda, ka ceļi uz NHL ir daudzi un dažādi,” uzskata vārtsargs. “Man ir sportiskā vilšanās par to, ka nesasniedzu augstākos mērķus hokejā, taču, jo palieku vecāks, jo šo dusmu manī ir mazāk. Taču nožēlas nav, jo nebija jau tādu durvju, pa kurām visi aizietu uz NHL. Nav teikts, ka, darot kaut ko citādi, mērķi izdotos piepildīt.”
Edgars Lūsiņš uzskata, ka sports viņam devis ļoti daudz: “Es nestrīķēju ielas, negāju ar čaļiem dzert un pīpēt, izklaidēties. Tikai tagad saprotu, ka arī šobrīd tas nav mans kairinātājs, jo es par to vienkārši neko nezinu - man tāda dzīves posma nebija.”
Daudziem mērķtiecīgiem hokejistiem agrāk vai vēlāk parādās problēmas savienot ambīcijas ar skolas solu. Pretēji daudziem citiem Latvijas hokejistiem, Edgars Lūsiņš vidusskolu pabeidza. “Skola nekad netika atstāta novārtā vai zākāta, taču tad es neapzinājos, cik tā ir nozīmīga,” saka Edgars. “Jo gudrāks esi, jo vieglāk uztvert sporta filozofiju, pieņemt loģiskus lēmumus. Ja es tajā laikā to būtu sapratis, kas, iespējams, tobrīd bija pārāk daudz prasīts, tad es hokejā noteikti sasniegtu vairāk.” Kad dažādu nelabvēlīgu apstākļu sakritību rezultātā atkrita variants par studēšanu un hokeja spēlēšanu Ziemeļamerikā, Edgars sāka cīnīties par vietu zem saules profesionālajā hokejā. “Es gribēju NHL, bet kā tēvs sapratu, ka arī mācības ir svarīgas,” atzīst Māris Lūsiņš. “Godīgi sakot, es vairāk sliecos uz sportu, bet, vērtējot šodien, priekšrokai vajadzēja būt mācībām.” Upurēšanos dēla hokeja karjeras dēļ viņš ne mirkli nenožēlojot: “Mūsu dzīve ir bijusi interesanta. Mēs visu laiku esam bijuši tandēmā.”