Miks Indrašis un viens no viņa pirmajiem treneriem Gunārs Krastiņš

© Sporta Avīze

Diezgan loģiski, ka pirmajam trenerim sportista dzīvē ir milzu nozīme. Pirms dažiem gadiem “Sporta Avīzē” noskaidrojām, ko par vienu no saviem pirmajiem ceļa ierādītājiem hokejā – Gunāru Krastiņu – atminas Miks Indrašis.

Lat­vi­jas ho­ke­ja iz­la­ses uz­bru­cējs Miks In­dra­šis tre­nē­jies gan­drīz pie vis­iem la­bā­ka­jiem mū­su tre­ne­riem. Se­šu ga­du ve­cu­mā tēvs vi­ņu aiz­ve­dis pie Jā­ņa As­tra­to­va uz Dau­ga­vas sta­di­ona le­dus hal­li. Mi­ku tre­nē­ju­ši Ed­munds un Ha­ralds Va­siļ­je­vi, Vla­di­mirs Lub­kins, Alek­sandrs Ci­cur­skis, Le­onīds Be­res­ņevs, Le­onīds Tam­bi­jevs... Bū­dams la­bi audzi­nāts jau­nek­lis, Miks ne­vie­nu tre­ne­ri ne­at­ce­ras ar slik­tu vār­du, bet pats uz­sver, ka ļo­ti daudz de­vu­ši tie­ši di­vi ga­di pie Gu­nā­ra Kras­ti­ņa: “Vairs pre­cī­zi ne­pa­teik­šu, kā sau­cās mū­su ko­man­da - Rī­ga/Sā­ga vai Sā­ga/LB, ta­ču tad man, div­pa­dsmit­ga­dī­gam zeņ­ķim, li­kās dī­vai­ni, kā­pēc tre­ne­ris Kras­tiņš tik ļo­ti tre­nē me­tie­nu no ne­ēr­tās pus­es. Vār­tos mums tad bi­ja En­ku­zens, un tre­ne­ris no ne­ēr­tās vi­ņam no ūsi­ņām li­ka iek­šā mie­rī­gi. Ne­ie­spring­stot... Nu kā­pēc gan tik daudz jā­met no ne­ēr­tās? Nu man tas ļo­ti no­der. Arī NHL Kros­bijs daudz ri­pu ie­met no ne­ēr­tās.”

Sā­gā tad bi­ja ļo­ti la­ba ko­man­da,” smai­da Kras­tiņš, “Ro­berts Bu­karts, Cinks, Jā­nis Ozo­liņš, Pa­vlovs, Skvor­covs, In­dra­šis, Da­ne­ma­nis, Kauss, En­ku­zens - 1989. un 1990. ga­da pui­kas. Tē­vi vien­mēr gri­bē­ja, lai vi­ņu pui­kas ob­li­gā­ti spē­lē pir­ma­jā mai­ņā, bet tur vie­tas pie­ti­ka ti­kai pie­ciem. Ko Miks pra­ta 12 ga­du ve­cu­mā? Bi­ja slaids, sī­kiem kau­liem, ho­ke­ja lau­ku­mā vi­ņam pa­ti­ka im­pro­vi­zēt. Mā­cot ti­kai pa krei­si, pa la­bi - ne­kas prā­tīgs bei­gās ne­iz­nāk. Es ne­at­zīs­tu, ka ma­zie pui­kas vi­su lai­ku ti­kai riņ­ķo ap rie­pām - brī­vā­ki tre­ni­ņi bie­ži vien dod lie­lā­ku la­bu­mu. Miks bi­ja viens no Sā­gas im­pro­vi­zē­tā­jiem. Vi­ņam no da­bas bi­ja ie­dzimts tāds kā vi­jī­gums, sa­va vil­tī­ba. Vil­tī­bas pat - pēc vel­la daudz. Aku­rā­tie pa­ras­ti la­bi mā­cās, sko­lu ne­ka­vē, tre­ni­ņos iz­pil­da vi­su, ko pra­sām, ta­ču ho­ke­ju arī ne­spē­lē. Jau tad bi­ja re­dzams, ka Miks va­rē­tu spē­lēt ho­ke­ju la­bā lī­me­nī, ta­ču ga­ran­tēt gan to ne­viens ne­var. Kā nor­ma - no des­mit la­ba­jiem di­vi vai trīs kaut kad pa­zūd, bet no ne­per­spek­tī­va­jiem viens mēdz arī iz­šaut.”

To­laik sko­lā Miks vēl mā­cī­jies nor­mā­li, bet ho­kejs jau bi­jis pir­ma­jā vie­tā. Acis uz del­ve­rī­bām vi­ņam spīd arī ta­gad, bet vien­mēr smē­jies kā Skvor­covs gan ne­esot arī pui­kas ga­dos. Pa­laid­nī­bu zi­ņā - pir­ma­jās rin­dās. “Ja kaut kur kaut kas bi­ja no­ti­cis, es vien­mēr bi­ju ie­sais­tīts...” Šā­dā ve­cu­mā va­ka­rā des­mi­tos ie­da­būt pui­kas gul­tās spor­ta no­met­nē ir gan­drīz vai ne­ie­spē­ja­mi. “Ko da­rī­jām? Dau­zī­jā­mies, spē­lē­jām kār­tis. Tiem, ko tre­ne­ri pie­ķē­ra, no­met­nē Sal­dū bi­ja jā­lē­kā pa kāp­nēm. Pā­rē­jie, iz­bā­zu­ši gal­vas pa lo­gu, ķi­ķi­nā­ja. Pēc tam nā­ka­ma­jā die­nā kā­jas bi­ja svi­na pil­nas.”

Ve­ca­jos lai­kos Kras­tiņš skai­tī­jās viens no tre­ne­riem, kurš sa­ga­ta­vo ne ti­kai teh­nis­kus, bet arī fi­zis­ki la­bi at­tīs­tī­tus pui­kas. “Gri­bam to at­zīt vai ne­gri­bam, bet ho­ke­jā pa­mats ir la­ba fi­zis­kā sa­ga­ta­vo­tī­ba. Tas nāk līdz­i vis­iem tre­ne­riem, kas sa­vu­laik spē­lē­ju­ši pie Ti­ho­no­va, arī man. Tas ir kā li­kums,” uz­ska­ta Kras­tiņš. “Sal­dū no­met­nes ne­bi­ja vieg­las - bi­ja jā­skrien vi­su lai­ku, jā­pie­vel­kas, jā­da­ra daudz kas cits,” at­ce­ras Miks. Ma­zais Mi­kiņš skrie­ša­nā bi­jis viens no la­bā­ka­jiem, at­pa­li­cis ne­esot, uz ze­mes va­rot la­bi skriet arī ta­gad - esot t.s. ātr­ās mus­ku­ļu šķied­ras. Uz le­dus gan uz­rā­viens nav tik spožs. To­ties gud­ra gal­va un ļo­ti veik­las ro­kas. “Man bi­ja kaifs strā­dāt ar ko­man­du, kur spē­lē­ja Miks. Rī­gas, Lat­vi­jas, Balt­krie­vi­jas čem­pi­oni, vis­i spē­lē­jo­ši pui­kas. Jā, kaut ko va­ja­dzē­ja pa­la­bot un pie­la­bot, bet sē­di un pī­pē.”

“Kras­tiņš bi­ja diez­gan ne­ti­pisks tre­ne­ris tiem lai­kiem, viņš tik­pat kā ne­la­mā­jās un mūs ne­la­mā­ja. Aug­stā­kais - no­sau­ca par auniem vai lo­hiem, bet tas ne­kad ne­bi­ja per­so­nis­ki un ap­vai­no­jo­ši. Es va­ru teikt ti­kai vi­ņam pal­dies, jo lau­ku­mā arī mēs ne­bi­jām ie­spros­to­ti rām­jos.”