Sporta Avīzes 2014. gada marta numurā hokeja treneris Gints Bisenieks izteicās par kādu sāpīgu mūsdienu tēmu - vecākiem, kas uz savu vēl pavisam mazo bērnu pleciem jau krauj milzīgas cerības un bieži vien - paši savus nerealizētos sapņus.
Viņš fanātiskus vecākus sauc par slimajiem vecākiem un tādus savā praksē ir novērojis daudz. “Bērni sākumā ir kā švammes - dod viņiem informāciju, viņi to uzreiz uzsūc,” treneris saka. “Tomēr tam ir griesti, un bērnu attīstību nedrīkst forsēt. Jo tie bērni, kuru attīstība šādi tiek forsēta, agri beidz progresēt. 16 gados spēlētājs jūt, ka viņš vairs neaug savā meistarībā, kaut arī visu laiku trenējas. Bērns neattīstās harmoniski. Ja spēlētājs attīstās harmoniski, tad ir cerības, ka arī vēlāk izdosies ko sasniegt.”
“Ir vecāki, kas stāv tribīnēs un diriģē, pievērš uzmanību ar svilpieniem,” stāsta Gints Bisenieks. “Bija tāds tēvs, volejbola treneris, kurš visu treniņu ar svilpieniem pievērsa sava dēla uzmanību. Ir tādi vecāki, kas grib, lai viņu bērns paliek uz vēl vienu ledus treniņu. Es viņiem skaidroju, ka bērns vēl nav izaudzis un fiziski nespēj to ņemt pretī. Uz ledus spēlētājs ir, bet jēgas no tā - nav.” Bisenieks atzīst, ka ar vecākiem par šo tēmu runāts ir daudz, taču ne visi vēlas ieklausīties, saprast. “Vecākus ir grūti pārliecināt. Es allaž sapulcēs saku - nemēģiniet no viņiem taisīt NHL zvaigznes. Vismaz neņemiet bankās kredītus, rēķinoties ar to naudu, ko dēls kādreiz nopelnīs!”
“Ir tādi vecāki, kuriem ir pavisam cits viedoklis, un tos nekādi nevar pārliecināt,” novērojis hokeja treneris. “Reiz pie manis tika atvests divarpus gadus vecs puika. Divarpus! Tētis atveda un teica, ka puiku vajadzētu sākt likt uz slidām. Es pusstundu zinātniski argumentēti stāstīju, ka šajā vecumā - nekādā gadījumā! Sarunas beigās es ievēroju, ka tas tēvs manī vairs neklausās. Prasu: “Es jūs pārliecināju?” Viņš atbild: “Nē!” Un tad viņš dodas uz nākamo halli vai meklē kādu citu sporta veidu - viņi nav pārliecināmi.”
Gints Bisenieks izceļ kādu ļoti absurdu situāciju jaunatnes hokejā: “Mums daudzi treneri cenšas sasniegt rezultātu jau ar desmit, divpadsmit un četrpadsmit gadu veciem puikām. Latvijas Hokeja federācijas sporta direktors Mārtiņš Pagodkins man piekrīt, bet jautā, vai esmu padomājis - kāpēc? Atbildu, ka nezinu, un viņš skaidro: “Trenerim ir komanda, kurā spēlē 10 gadus veci puikas, vēlāk arī komanda, kurā spēlē jau 12 gadus veci puikas, bet, ja līdz tam laikam komandai nebūs labu rezultātu, pēc tam trenerim komandas vairs var arī nebūt. Ja neko neizdodas uzvarēt, spēlētāji dodas uz tām komandām, kam izdodas!”