Šogad salīdzinājumā ar 2022.gadu kopējais nodarbināto pacientu aprūpes personāla - māsu palīgu un sanitāru - skaits Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) ir pieaudzis, aģentūru LETA informēja RAKUS Sabiedrisko attiecību nodaļā.
Savukārt māsu skaits ir saglabājies stabils - 2022.gadā slimnīcā strādājusi 1271 medicīnas aprūpes māsa, bet šogad - 1269.
Ievērojami pieaudzis māsu palīgu skaits - šobrīd RAKUS strādā 401 māsu palīgs. Salīdzinoši 2022.gadā strādāja 337 māsu palīgi, līdz ar to šajā amatā nodarbināto skaits pieaudzis par 64 darbiniekiem. Nedaudz pieaudzis ir arī sanitāru skaits - 2022.gadā Austrumu slimnīcā strādāja 566 sanitāri, savukārt šobrīd - 568.
Tādējādi vislielākais pieaugums novērojams tieši māsu palīgu amatu grupā, savukārt māsu un sanitāru skaits saglabājies teju nemainīgs, vērtē slimnīcā.
Tomēr, neskatoties uz darbinieku pieaugumu šajās profesijās trīs gadu laikā, slimnīcā vērš uzmanību, ka vakanto amata vietu īpatsvars joprojām saglabājas augsts, atspoguļojot kopējo speciālistu nepietiekamību valstī.
Latvijā veselības aprūpes nozarē joprojām vērojams būtisks pacientu aprūpes speciālistu - māsu, māsu palīgu un sanitāru - trūkums, ko apliecina gan valsts mēroga prognozes, gan situācija darba tirgū.
Šobrīd RAKUS vakantas ir 7,1% māsu vietas no kopējām amata vietām. Savukārt brīvas māsu palīgu amata vietas ir 6,6% no kopējām amata vietām. Sanitāru amatā no kopējā amata vietu skaita - 6,9%.
Kā norādīja Austrumu slimnīcas aprūpes direktore Inese Budzila, papildus jāvērtē arī to, kā mainās personāla vidējais vecums, tāpat jāvērtē arī ārstu un māsu savstarpējā attiecība.
Budzila uzsvēra, ka politikas plānošanas līmenī jāpievērš uzmanība personāla piesaistei tieši agrīnajos posmos. Svarīgi iesaistīt studējošos, nodrošināt prakses, lai spētu pilnvērtīgi iepazīstināt ar slimnīcas darbu un mudinātu studentus izšķirties par labu konkrētai ārstniecības iestādei un attiecīgajai profesijai.
Viņasprāt, Veselības ministrijas (VM) iecere samazināt diennakts darba laiku uz astoņu stundu maiņu nav efektīvs risinājums izdegšanas risku mazināšanai māsu profesijā.
Budzila norādīja, ka svarīgi nodrošināt samērīgus resursus, nevis saīsināt darba laiku. Jau pašlaik Rīgas teritorijā strādā tā saucamās "perifērās māsas", kas brauc strādāt uz Rīgu no attālākiem rajoniem.
Maiņas saīsināšana varētu apgrūtināt šo speciālistu ikdienu, liekot patērēt ilgāku laiku ceļā, pārvietojoties starp divām vai vairākām darba vietām. Līdz ar to pastāv risks, ka šādu izmaiņu rezultātā var pazaudēt darbaspēku.
Budzilas ieskatā, drīzāk jāstiprina kapacitāte un resursi. Piemēram, Austrumu slimnīcā māsu noslodze tiek plānota atkarībā no pacienta smaguma stāvokļa katrā struktūrvienībā. Ir nodaļas, kur ir viena māsa, kas aprūpē sešus pacientus, savukārt citās nodaļās, mazāk smagos gadījumos, viena māsa var aprūpēt 12 pacientus.
Ieviešot pacientu klasifikācijas rīku, varētu precīzāk identificēt trūkstošo personāla skaitu, vienlaikus precīzāk saprotot arī nepieciešamo finansējumu problēmas risināšanai, norādīja Budzila.