Ik gadu 14.februārī tiek svinēti mīlestības svētki - Valentīna diena. Tomēr šajā dienā tiek atzīmēta arī Starptautiskā erektilās disfunkcijas diena, kas veltīta vīriešu seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumu apzināšanai un izglītošanai.
Lai arī erekcijas problēmas ir ļoti sensitīvs temats, ar to savā dzīvē saskārusies lielākā daļa vīriešu. Nereti erekcijas traucējumi nav atsevišķa slimība, tie ir kādas nopietnākas slimības izpausme. Latvijas Urologu asociācija aicina nekautrēties un meklēt palīdzību, jo lielākajā daļā gadījumu šī problēma ir novēršama, turpinot pilnvērtīgu dzimumdzīvi.
Laiku pa laikam problēmas ar erekciju var rasties ikvienam, un tas ir pilnīgi normāli. Tās var radīt gan nogurums, gan stress, gan palielināts alkohola patēriņš. Tomēr, kad ir vērsts sākt aizdomāties un vērsties pie ārsta? Speciālisti iesaka ieplānot vizīti, ja erekcijas sarežģījumi jāpiedzīvo 25% gadījumu. Dodoties pie ārsta, nepieciešams apkopot svarīgāko informāciju:
1) Zāles, ko lietojat, tostarp recepšu un bezrecepšu medikamenti, augu izcelsmes līdzekļi, uztura bagātinātāji un vitamīni.
2) Informāciju par jūsu simptomiem. Kad tie sākās? Vai tie parādījās pakāpeniski vai pēkšņi? Vai tas notiek katru reizi, kad vēlaties nodarboties ar seksu? Vai tas notiek tikai noteiktos apstākļos?
3) Svarīgu personisko informāciju. Vai pēdējā laikā jums ir paaugstināts stresa līmenis? Vai mājās vai darbā ir notikušas kādas lielas pārmaiņas?
4) Informāciju par savu dzīvesveidu. Vai jūs lietojat lielu daudzumu alkohola un/ vai narkotikas?
Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs ārstam efektīvāk izprast problēmas cēloni un sniegt ieteikumus tās novēršanā.
Erekcija nereti ir nevis atsevišķa slimība, bet kādas slimības blakusparādība. Tādēļ, dodoties pie ārsta, iespējams, tiks nozīmētas vispārīgas veselības pārbaudes.
Erekcijas kvalitāte ir cieši saistīta ar vīrieša sirds un asinsvadu sistēmas veselību. Tas nozīmē, ka pacientiem, kuriem ir erektilā disfunkcija, ir daudz lielāks risks piedzīvot infarktu vai insultu.
Nereti galvenais iemesls šai problēmai ir tieši neveselīgs dzīvesveids. Fizisko aktivitāšu trūkums, regulāra alkohola lietošana un smēķēšana, nesabalansēts uzturs un liekais svars var radīt dažādus asinsrites un hormonālos traucējumus, kas atgriezeniski ietekmē dzimumorgānu funkciju. Liekais svars samazina testosterona līmeni organismā, kas tiešā veidā atbild par potenci.
Tāpat liekā svara ietekmē uz asinsvadu sieniņām nogulsnējas holesterīns, novedot pie paaugstināta asinsspiediena un asinsvadu nosprostošanās jeb aterosklerozes. Ateroskleroze dzimumlocekļa sīkajos asinsvados var radīt asinsrites traucējumus, kas izraisa erekcijas problēmas un var būt arī agrīns sirds slimību indikators.
Tomēr ne vienmēr runa ir tikai par sirds un asinsvadu saslimšanām. Erekcija var būt saistīta ar psiholoģiskiem jautājumiem - tieši šis aspekts ir erektilās disfunkcijas iemesls 85% vīriešu vecumā līdz 40 gadiem.
Ilgas darba stundas rada hronisku stresu un trauksmi - vīrieši mājās ierodas noguruši un naktīs piedzīvo miega traucējumus, kas vēl vairāk samazina testosterona līmeni. Emocionālais slogs var kavēt ne tikai nervu sistēmas darbību, bet arī ietekmēt motivāciju un pašapziņu, kas kopumā traucē normāliem erekcijas procesiem.
Vīrieši, kuri saskaras ar impotenci, nereti izjūt kaunu un apmulsumu, kas var novest pie trauksmes, depresijas un pašvērtējuma krituma, kas atgriezeniski vēl pastiprina erekcijas problēmas. Patiesībā par šīm tēmām nav jākaunas runāt. Atklāta saruna ar veselības speciālistiem ir pirmais solis uz efektīvu risinājumu, jo agrīna diagnostika un ārstēšana ne tikai uzlabo seksuālo dzīvi, bet arī palīdz atklāt un novērst potenciāli nopietnas veselības problēmas.
Erektilā disfunkcija gandrīz vienmēr ir ārstējama. Viss atkarīgs no paša vīrieša vēlmes iesaistīties un šo problēmu risināt.
Viens no galvenajiem aspektiem ir rūpes par savu vispārējo veselību. Veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes un kaitīgu ieradumu izskaušana ir svarīgas sastāvdaļas gan sirds, gan seksuālās veselības uzlabošanā. Īpaši svarīgi būtu atmest smēķēšanu. Tāpat ieteicams atvēlēt vairāk laika atpūtai, lai mazinātu stresu un trauksmes sajūtu.
Nepieciešamības gadījumā konsultācijas ar psihologu vai seksologu var palīdzēt pārvarēt emocionālos šķēršļus un atjaunot pašapziņu. Laika gaitā organisms atjaunojas, atgriežoties arī pilnvērtīgai seksuālai funkcijai.
Ja ar dzīvesveida maiņu vien nepietiek, urologs nozīmēs fizioterapiju vai īpašus medikamentus. Šī joma pēdējo 20 gadu laikā piedzīvojusi revolūciju, tirgū parādoties zālēm, kas neilgā laikā var palīdzēt atgūt pilnvērtīgu erekciju. Savukārt specifiski vingrinājumi palīdzēs atjaunot iegurņa muskuļu tonusu, veicinot asins pieplūdi.
Ja erekcijas problēmas iegūtas kādas onkoloģiskas saslimšanas dēļ un nepalīdz ne dzīvesveida maiņa, ne medikamenti, ir pieejamas dzimumlocekļu protēzes. Šī metode netiek izmantota bieži, bet tas ir viens no nedaudzajiem risinājumiem, kas vīrietim palīdz atgūt pilnvērtīgu dzimumdzīvi.
Urologi atgādina - nav jākautrējas ar savu ārstu runāt par erekcijas problēmām, tā ir neizbēgama nākotnes daļa gandrīz ikvienam vīrietim. Agrīna vizīte pie speciālista palīdz savlaicīgi noteikt problēmas cēloni un izvēlēties piemērotāko risinājumu, būtiski uzlabojot vīrieša dzīves kvalitāti.