Redze ir viena no svarīgākajām cilvēka maņām. Ar tās palīdzību spējam uztvert informāciju, orientēties apkārtējā vidē un pilnvērtīgi funkcionēt.
Taču dažādu faktoru - gan iedzimtu, gan dzīves laikā iegūtu - ietekmē tā var pasliktināties. Redzes pārbaude ir nesāpīgs izmeklējums, kura laikā iespējams izvērtēt acu vispārējo veselības stāvokli, pārbaudīt redzes asumu, pamanīt izmaiņas acs struktūrās, kas varētu liecināt par kādu slimību un ne tikai. Raksta turpinājumā optikas salona METROPOLE vadošā optometrista Aija Makovska skaidro, kādēļ neatlikt šo izmeklējumu.
Lai arī redzes pārbaude ir neinvazīvs izmeklējums, ar tā palīdzību var daudz ko pateikt par cilvēka ikdienas paradumiem, tajā skaitā par blakusslimībām, kas nav saistītas ar acīm.
“Diagnostiskais izmeklējums ietver gan redzes asuma pārbaudi tālumā un tuvumā, abu acu kopsadarbības pārbaudi un atbilstošākā redzes korekcijas līdzekļa receptes izrakstīšanu, gan arī vispārējā acs veselības stāvokļa novērtējumu - acs lēcas un tīklenes apskati, acs spiediena mērījumus, sausās acs diagnostiku,” norāda Aija.
Optikas salonā METROPOLE redzes pārbaude tiek veikta, izmantojot mūsdienīgākās iekārtas un ierīces. Šo diagnostisko izmeklējumu būtu jāveic pilnīgi visiem - arī tiem, kuriem ir “ērgļa redze” un nav nekādu šķietamu sūdzību.
“Lai redzes pārbaudē iegūtu visprecīzākos rezultātus, šim izmeklējumam ir mazliet jāsagatavojas. Ja tiek lietotas brilles vai kontaktlēcas, tās noteikti ir jāņem līdzi uz izmeklējumu. Tāpat noderēs arī iepriekš veikto redzes izmeklējumu izraksti, ja tādi ir saglabājušies. Jārēķinās, ka vizītes sākumā tiks uzdoti jautājumi par sūdzībām, esošajiem redzes korekcijas līdzekļiem, tāpat speciālists vēlēsies noskaidrot, kādā vecumā tika izrakstītas pirmās brilles (ja tādas ir), vai ir kādas acu un vispārīgas saslimšanas, kādi medikamenti tiek lietoti, vai nav alerģiskas reakcijas. Šī ir svarīga informācija. Ja nēsājat kontaktlēcas, dodoties uz vizīti, tām ir jābūt acīs, ja vien redzes speciālists nav sniedzis citādākus norādījumus. Pie optometrista nevajadzētu doties, ja nejūtaties labi vai iepriekšējā dienā ir lietots alkohols, jo tas var ietekmēt izmeklējuma rezultātus,” skaidro Aija.
Foto: metropoleoptika.lv
1. Savlaicīga acu slimību diagnostika
Redzes pārbaudes laikā iespējams veikt dažādu acu slimību, piemēram, kataraktas vai glaukomas skrīningu un tīklenes novērtējumu. Tas ļauj jau laikus pamanīt jebkādas izmaiņas acu struktūrās un aizdomu gadījumā nosūtīt pie oftalmologa jeb acu ārsta, kura kompetencē ir slimību diagnosticēšana un to ārstēšana.
“Viens no svarīgākajiem nosacījumiem - ja nepieciešama redzes korekcijai, tā jābūt precīzai un atbilstošai. Ja redzes korekcijas līdzekļi jau tiek lietoti, redzes pārbaude tiek rekomendēta reizi gadā, ja nav akūtu sūdzību. Cilvēkiem bez redzes korekcijas acis profilaktiski būtu jāpārbauda ne retāk kā reizi 2 gados, bet pēc 45 gadu vecuma - katru gadu. Tas ir nepieciešams, lai laikus atklātu kādas acs struktūru izmaiņas un slimības, ja tādas sāk attīstīties. Izplatītākās slimības ir katarakta, glaukoma, ar vecumu saistīta makulas deģenerācija un pārsvarā to sākuma stadijā nav nekādu sūdzību, tādēļ agrīna diagnostika ir vēl jo svarīgāka. Optometrists nenodarbojas ar slimību diagnostiku, bet jebkuru aizdomu gadījumā pacientu nosūtīs pie oftalmologa,” pauž Aija.
Bērniem redzi būtu jāpārbauda 1 un 3 gadu vecumā, kā arī pirms skolas gaitu uzsākšanas. Ja nav sūdzību, tad reizi 2 gados, bet, ja jau ir jānēsā brilles vai radušās kādas problēmas - ik gadu vai atbilstoši redzes speciālista norādījumiem.
2. Simptomātikas mazināšana un redzes kvalitātes uzlabošana
Dažādi ar redzi un acu veselību saistīti simptomi, piemēram, redzes dubultošanās, peldoši, izplūduši plankumi, iekaisušas acis vai strauja redzes pasliktināšanās, var ievērojami ietekmēt vispārējo dzīves kvalitāti, kā arī liecināt par kādas slimības esamību. Nosakot precīzu cēloni, iespējams uzsākt efektīvu ārstēšanu.
“Ja parādās kādas sūdzības saistībā ar redzi, kas līdz šim nav bijušas, tas ir iemesls doties uz redzes pārbaudi pēc iespējas ātrāk. Piemēram, redzes dubultošanos var izraisīt gan acs refrektīvie, gan binokulārie jeb abu acu kopsdarabības traucējumi, taču tikpat labi cēlonis var būt kādas neiroloģiskas slimības vai citas vispārējās veselības problēmas,” uzsver Aija.
Tādas sūdzības kā akūtas, spēcīgas acu sāpes, kas var kombinēties ar stiprām galvassāpēm un sarkanu vai apsārtušu acābolu, pēkšņs redzes zudums vai tās pasliktinājums, zibšņi, “plīvura” sajūtas parādīšanās acs priekšā, kā arī acu traumas, liecina par to, ka oftalmologa palīdzība ir jāmeklē nekavējoties.
3. Acs noguruma mazināšana un redzes saglabāšana ilgtermiņā
Mūsu ikdiena lielākoties aizrit pie viedierīču ekrāniem - monotona un saspringta darba rezultātā ir tikai normāli, ka acis nogurst un rodas diskomforts.
Lai uzlabotu pašsajūtu un mazinātu sūdzības, jāievēro daži būtiski priekšnosacījumi:
jāievieš regulāras pauzes, kuru laikā acis tiek atpūtinātas, skatienu vēršot tālumā. Svarīgi, lai pauzes būtu biežas un regulāras (ik pēc 20 minūtēm skats jāvērš tālumā kaut vai tikai uz 20 sekundēm), bet ik pa pāris stundām nepieciešamāka garāka pauze. Svarīgi, ka tajā brīdī netiek lietotas viedierīces vai lasīta grāmata, jo tā nav atpūta acīm;
jālieto atbilstošs redzes korekcijas līdzeklis - ja rodas sūdzības par acu nogurumu, miglošanos pēc ilgstošāka darba tuvumā, acu apsārtumu, graušanu, noteikti jādodas pie optometrista, lai pārliecinātos par savu redzes stāvokli;
jārūpējas par acu komfortu - strādājot tuvumā, acu mirkšķināšana notiek retāk, kas var izraisīt acs sausumu vai tieši pretēji - pastiprinātu asarošanu. Optometrists veic arī sausās acs diagnostiku un nepieciešamības gadījumā iesaka atbilstošus acu mitrinošos pilienus.
“Acīm, tāpat kā mums pašiem, ir ļoti svarīgi būt kustībā. Jo aktīvāki mēs paši būsim, jo arī acis jutīsies labāk. Svaigs gaiss, pietiekams ūdens daudzums un veselīgs uzturs ir pamatelementi ne tikai mūsu kopējās labsajūtas nodrošināšanai, bet arī acu veselībai,” skaidro Aija.
4. Vispārējā veselības stāvokļa novērtēšana
Acis spēj daudz ko pateikt par mūsu vispārējo veselības stāvokli, tostarp citām hroniskām slimībām. Aizdomu gadījumā optometrists var pacientu novirzīt tālāk pie citiem speciālistiem - padziļinātāku izmeklējumu veikšanai.
4. Sirdsmiers par redzes veselību
Redzes pārbaude var novērst nevajadzīgas bažas. Turklāt būšana lietas kursā par savu acu veselību un skaidrs rīcības plāns sniedz drošības sajūtu.
Vizītes laikā optometrists pārbauda gan acs refraktīvos defektus - vai un kāda redzes korekcija ir nepieciešama -, gan arī novērtē acs struktūru veselības stāvokli. Dažādas hroniskas slimības, piemēram cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis, rada specifiskas izmaiņas acs struktūrās, tādēļ, ja optometristam, ievācot anamnēzi vai veicot izmeklējumus, radīsies kādas aizdomas, jums ieteiks vērsties pie oftalmologa vai cita speciālista.
Tas, cik maksā redzes pārbaude optikas salonā METROPOLE, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Piemēram, konsultācijas veida (pirmreizēja vai atkārtota vizīte) un tā, kuram izmeklējums tiek veikts (pieaugušajam vai bērnam). Ar klienta karti redzes pārbaudes izmeklējums ir izdevīgāks.
Redzes pārbaude ir nozīmīga acu un vispārējās veselības saglabāšanā kā pieaugušajiem, tā arī bērniem. Uzticiet rūpes par savu redzi profesionālajiem un zinošajiem optikas salona METROPOLE speciālistiem!