Gadsimtiem ilgi ārsti ir izmantojuši ožu kā vienu no savām diagnostikas metodēm. Mūsdienu medicīna apstiprina, ka specifiskas smakas, kas izplūst no ķermeņa, var liecināt par dažādām slimībām. Medicīniskā intuīcija ir ne tikai intuīcija, bet arī spēja pamanīt ķīmiskās izmaiņas organismā.
Slikta elpa ir viens no acīmredzamākajiem veselības rādītājiem. Lai gan īslaicīga slikta elpa, kas rodas pēc ēšanas vai no rīta, ir diezgan normāla parādība, bažām vajadzētu radīt pastāvīgu halitozi, kas nereaģē uz normāliem higiēnas pasākumiem.
Piemēram, asa puvekļu smaka var liecināt par nopietnām smaganu un zobu slimībām, piemēram, periodontītu vai abscesu, kam nepieciešama tūlītēja iejaukšanās.
Amonjaka smaka no mutes bieži norāda uz nieru mazspēju - tas ir ķermeņa signāls, ka tas nevar izvadīt vielmaiņas produktus. Turklāt salda, augļu smarža, kas atgādina acetonu, ir satraucoša pazīme, kas raksturīga smagai diabēta stadijai. Šajā gadījumā, kad organisms izjūt insulīna deficītu, tas sāk šķelt taukus, kas noved pie ketonvielu uzkrāšanās asinīs un izelpotajā gaisā.
Sviedru smarža satur arī svarīgu informāciju par mūsu veselību. Sviedri paši parasti ir bez smaržas, bet tie iegūst savu smaku, mijiedarbojoties ar baktērijām uz ādas.
Izmaiņas sviedru sastāvā vai tā pārmērīgā izdalīšanās var liecināt par dažādām slimībām.
Spēcīga sviedru smaka, kas atgādina sapuvušas zivis, bieži norāda uz trimetilaminūriju — retu ģenētisku stāvokli, kad organisms nevar pienācīgi pārstrādāt trimetilamīnu. Rezultātā šī viela uzkrājas un izdalās, tostarp ar sviedriem, radot raksturīgu smaku.
Ķermeņa smaržas izmaiņas ne vienmēr liecina par nopietnu slimību, taču, ja pamanāt, ka ierastā smarža ir mainījusies, kļuvusi intensīvāka vai neparastāka, jābūt modram.
Pirmkārt, vajadzētu pievērst uzmanību higiēnai un izslēgt no uztura pārtikas produktus, kas var ietekmēt smaku (ķiploki, sīpoli, garšvielas).
Ja veiktie pasākumi nedod rezultātus, jāvēršas pie ārsta, lai veiktu izmeklēšanu un diagnozi. Nav ieteicams veikt pašdiagnozi, pamatojoties uz ķermeņa smaržu.