Veselīga novecošana nozīmē saglabāt veselību arī novecojot. Tas, kā jutīsities vecumā, ir atkarīgs no ģimenē sastopamo veselības problēmu veida. Bet tas ir atkarīgs arī no izdarītajām izvēlēm.
Ja ģimenes locekļiem ir slimības vai pastāvīgas (hroniskas) veselības problēmas, piemēram, augsts asinsspiediens vai diabēts, jūsu iespēja saslimt ar šīm problēmām palielinās. Bet tikai tāpēc, ka risks ir lielāks, bet tas nenozīmē, ka būs tādas pašas problēmas, raksta Myhealth.alberta.
Faktiski izdarītās izvēles var palīdzēt samazināt izredzes saslimt ar slimībām, kas sastopamas ģimenē. Un pat tad, ja slimojat, izvēloties būt aktīvs, ēst veselīgu pārtiku un iemācīties tikt galā ar stresu, var palēnināt vai pat novērst problēmas, kas bieži rodas novecošanas laikā.
Izmaiņas, kļūstot vecākam, parasti notiek pakāpeniski. Dažas fiziskas izmaiņas ir izplatītas. Jūsu vielmaiņa laika gaitā palēninās. Tas nozīmē, ka ķermenim ir nepieciešams mazāk pārtikas enerģijas nekā iepriekš.
Tas, cik daudz un cik labi gulējāt, visticamāk, mainīsies. Lielākajai daļai cilvēku lasīšanas brilles sāk būt nepieciešamas ap 40 gadu vecumu, un daudziem vēlāk dzīvē ir dzirdes zudums. Sākot no 50 gadiem, palielinās kaulu novecošanās. Arī sākot no 50 gadu vecuma, varat pamanīt izmaiņas seksuālajā funkcijā. Tas ir normāli, ja seksuālā reakcija ir lēnāka.
Lielākā daļa dzīvībai svarīgo orgānu ar vecumu pakāpeniski kļūst mazāk efektīvi. Nieres nespēj saglabāt pietiekami daudz ūdens organismā. Un sirdij var parādīties nolietošanās pazīmes. Tāpēc, kļūstot vecākam, ir svarīgi būt fiziski aktīvam, dzert daudz ūdens un izvēlēties veselīgu pārtiku. Veicot šīs darbības, ķermenis darbosies labi ilgāku laiku.
Būt aktīvam ir viena no vissvarīgākajām lietām, ko varat darīt savas veselības labā jebkurā vecumā. Fiziskā aktivitāte uztur ķermeni stipru, un tas palīdz justies labi. Tas var būt jebkas, sākot no pastaigas līdz dārza darbiem un beidzot ar treniņiem sporta zālē. Galvenais ir būt aktīvam gandrīz katru dienu.
Svarīga ir arī garīgā un emocionālā veselība. Aizsargājiet vai uzlabojiet savu emocionālo veselību, sazinoties ar draugiem, ģimeni un sabiedrību. Centieties samazināt stresu līdz minimumam.
Saglabājiet savas smadzenes aktīvas un izaiciniet aizsargāt vai uzlabot atmiņu un garīgo asumu. Mācieties vai dariet kaut ko jaunu un atšķirīgu. Apmeklējiet izglītojošu darbnīcu vai apgūstiet jaunu kāršu spēli.
Depresija var būt nopietna problēma gados vecākiem cilvēkiem. Ja domājat, ka esat nomākts, meklējiet palīdzību.
Citi labi veselības ieradumi var palīdzēt saglabāt savu labāko stāvokli: