Ikvakara atpūta ar glāzi vīna. Vai tiešām nekaitīgi?

© Publicitātes foto

Pēdējā laikā man no rītiem ir tāda kā paģiru sajūta – sāp galva, ir vājums, nogurums, spiedoša sajūta labajā paribē. Vai vainīga varētu būt ikvakara glāze vīna vakariņās, ja reibuma sajūtu nesasniedzu? Internetā meklējot informāciju, “brīnumtableti”, ar ko šo problēmu novērst, manu uzmanību piesaistīja raksts par aknu veselību – ka to var ietekmēt arī viena glāze vīna vai kauss alus…

Nebiju aizdomājusies, kādu darbu cilvēka organismā veic aknas. Izrādās, tās ir atbildīgas par vairāk nekā 500 dzīvībai svarīgām funkcijām, un cilvēks bez tām nespēj dzīvot. Aknu nozīmīgākā funkcija ir filtrēšana - jebkas, kas nonāk asinsritē pa muti, degunu vai ādu, tai skaitā toksīni, tiek izšķirots, sašķelts un metabolizēts aknās.

Tāpat aknas ražo hormonus, veic glikogēna uzkrāšanu, piedalās vitamīnu sintēzē, izstrādā žulti… Diemžēl laika gaitā aknu tilpums samazinās par aptuveni 40% (aknu šūnas iet bojā un neatjaunojas), gandrīz tikpat lielā mērā mazinās arī asins plūsma aknās, un šī procesa blaknes ir samazināta detoksikācijas spēja, lēnāks medikamentu metabolisms, traucēta olbaltumvielu sintēze un vielmaiņa, samazināta toksīnu izvades spēja. Bet aknas nekādi neliek manīt, ka ar tām kaut kas nav kārtībā, jo - tajās nav sāpju receptoru. Līdz slimības skartās, palielinātās aknas sāk ietekmēt citus orgānus, kuri par to pauž sāpīgāk…

Informācija par to, ka, sasniedzot 40-50 gadu vecumu, aknu veselībai jāseko īpaši, manī radīja satraukumu, jo es esmu šai riska grupā. Un - ak, vai, manis izjustie simptomi var būt par iemeslu virknei aknu slimību: A, B vai C hepatītam, taukainajai hepatozei, aknu cirozei, kas jau ir nopietns apdraudējums dzīvībai… Ir pat pierādīts, ka aknu slimību risks pieaug, ja alkohola lietošana pārsniedz 20-30 gramus dienā sievietēm un 40-60 gramus dienā vīriešiem.

Steigšus zvanīju ģimenes ārstei un satraukta lūdzu nosūtījumu uz analīzēm pārbaudīt aknu veselību. Sagaidījusi analīžu (ALAT/ASAT) rezultātus, daktere piezvanīja, lai nomierinātu, ka nekas traks tajās neuzrādās, vien mazliet paaugstināts viens no rādītājiem. Un tas, kā jūtos, esot brīdinājuma signāls, ko tomēr nevajadzētu atstāt bez ievērības. Atbildot uz jautājumu, kā profilaktiski parūpēties par aknu veselību, ģimenes ārste man ieteica lietot krila eļļu, norādot, ka, ilgstoši un regulāri uzņemot uzturā papildu omega-3 taukskābes fosfolipīdu formā, tās uzlabo aknu lipīdu un cukura vielmaiņu.

Taujāju, kāpēc tieši krila eļļu, un ģimenes ārste izskaidroja, ka tā satur ne tikai omega-3 taukskābes fosfolipīdu formā, kas salīdzinājumā ar zivju eļļu labāk uzsūcas organismā, bet arī aknu veselībai tik nepieciešamo holīnu (B4 vitamīnu). Krila eļļa satur fosfatidilholīnu augstā koncentrācijā, tā ir cilvēka organismam pieejamākā holīna forma. Ārste pati izvēlas un arī saviem pacientiem iesaka pašmāju zīmola produktu LYL Krill Oil Superba BOOST, kam ir arī Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) apstiprināti četri veselības ieguvumi - aknām, sirdij, smadzenēm un redzei. Viņa piebilda, ka šīs krila eļļas kapsulas satur dabā iedarbīgākās EPS un DHS taukskābes, holīnu augstā koncentrācijā un astaksantīnu, kas ir spēcīgākais dabā atrodamais antioksidants.

Devos uz aptieku, lai iegādātos LYL Krill Oil Superba BOOST™, un farmaceite, novērtējot manu izvēli, sniedza man tumši violetu iepakojumu, sakot, ka omega-3 krila eļļā ir par 98% efektīvākas nekā citos omega-3 avotos. Tāpēc, ja meklēju ko nopietnu un pētījumos apstiprinātu, tad šis ir produkts numur viens! Turklāt tā uzturošā deva pieaugušajiem ir 1-2 kapsulas dienā, tāpēc arī finansiāli ir izdevīgi.

Jau esmu sākusi lietot mazās, maigās kapsuliņas un novērtēju, ka pēc to uzņemšanas nepaliek raksturīgā zivju pēcgarša un nav atraugu. Arī sirdsmiers ir lielāks, jo - es apzinos, ka rūpējos ne tikai par aknu veselību, bet arī par sirdi, smadzenēm un redzi.

Lai rudens salnas ir saudzīgas pret košajām krāsām dabas paletē un lai pakāpeniskā pāreja uz ziemas sezonu mums paiet ar rūpēm par sevi un bez emocionāla un fiziska diskomforta!

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.

Veselība

2025.gads nesīs vairākus uzlabojumus veselības aprūpē pacientiem un jaunumus nozarē. Jaunie recepšu zāļu principi ļaus samazināt dārgāko recepšu zāļu cenas, padarot medikamentus pieejamākus. Papildus tiks ieviesti vairāki jauni valsts apmaksāti pakalpojumi, piemēram, atkarību ārstēšana bez pacienta līdzmaksājuma un jauni apmaksāti pakalpojumi diabēta un onkoloģijas pacientu ārstēšanai, informē Veselības ministrija.

Svarīgākais