Zinātne nāk palīgā! Kā probiotikas var mazināt menstruāciju sāpes

© Publicitātes foto

Vienmēr esmu mocījusies ar menstruālajām sāpēm un dažādiem traucējošiem simptomiem mēnešreižu laikā, jo īpaši pirmajā dienā – tās nav tikai velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, bet arī galvas reiboņi, slikta dūša, dažkārt pat caureja un vemšana. Ir bijis tik slikti, ka neesmu varējusi aiziet uz darbu. Visu ko esmu izmēģinājusi, nekas nepalīdz – ne pretsāpju līdzekļi, ne “nošpa”, ne hormonālās kontracepcijas terapija…

Mana labākā draudzene, zinot par manām “menstruālajām nedienām”, kas attiecīgi provocē arī garastāvokļa svārstības - es zinu, ka kļūstu kašķīga un apkārtējiem diezgan neciešama -, pārsūtīja man informāciju, kurā bija aprakstīts zinātnisks pētījums, kas apstiprina, ka sievietēm, kuras mokās ar menstruālajām sāpēm, pēc trīs mēnešu iekšķīgas (!) labo baktēriju lietošanas būtiski samazinās nepieciešamība pēc nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem un ir labāki arī garīgās veselības rādītāji. Tas ir pirmais šāda veida pētījums, kas novērtē labo baktēriju lietderību sievietēm ar sāpīgām mēnešreizēm *1.

Protams, vēloties uzlabot dzīves kvalitāti, pieķēros pie šīs informācijas kā slīcējs pie glābšanas vestes un, dodoties uz ikgadējo ginekoloģisko apskati, jautāju savai ārstei, vai viņa ko zina par šādu pētījumu un vai probiotikas varētu būt risinājums manā gadījumā. Ginekoloģe apstiprināja šo informāciju, izskaidrojot, ka konkrētajā pētījumā uzņemto probiotiku deva bija 5 miljardi baktēriju divas reizes dienā, kas nozīmē - lai sasniegtu šādu efektu, dienā jāuzņem vismaz 10 miljardi labo baktēriju.

Viņa teica, ka Latvijā ir tikai viens produkts, kas piedāvā intīmās probiotikas ar tik lielu baktēriju sastāvu vienā kapsulā, un tā ir Latvijas farmācijas zīmola LYL love your life® probiotiku izlase LYLBIOTIC intim. Viena kapsula satur 12 miljardus unikālu Lactobacillus acidophilus (La-14®) un Lacticaseibacillus rhamnosus (HN001™) baktēriju. Un pirmās ir minētas arī šai jaunajā pētījumā.

Ārste stāstīja, ka LYLBIOTIC intim ir īpaši atlasīts zinātniski pierādītu probiotiku komplekss kapsulās sievietes intīmajai veselībai, kura kvalitāti un efektivitāti ir apstiprinājusi Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija. Produkta sastāva klīnisko efektivitāti apstiprina arī 4 randomizēti pētījumi - pierādīti rezultāti ir jau pēc septiņām dienām. Protams, ārste tās ieteica izmēģināt arī man.

Kad aptiekā jautāju pēc LYLBIOTIC intim, ieminoties par jaunāko pētījumu, farmaceite atteica, ka tā ir taisnība, jo dažas klientes jau dalījušās savā pieredzē - šo probiotiku lietošana mazinājusi pirmsmenstruācijas un menstruācijas sāpes.

Zinošā farmaceite vēl piebilda, ka bakteriālās vaginozes gadījumā šīs probiotikas samazina niezi un izdalījumus, mazina atkārtotu infekciju risku; maksts sēnīšu infekcijas - kandidozes jeb piena sēnītes - gadījumā efektīvi palielina pienskābo baktēriju skaitu makstī un līdzsvaro pH līmeni; maksts kairinājuma gadījumā veicina veselīgu maksts mikrobiotu; un tām ir nozīmīga loma arī urīnceļu infekciju terapijā. Tik daudz ieguvumu vienā kapsulā!

Tikai jau sākusi lietot šīs probiotikas, aizdomājos, kā gan probiotikas kapsulās, uzņemtas norijot, nonāk līdz makstij… Meklējot sīkāku informāciju, atradu internetā pieredzējušās ginekoloģes reproduktoloģes Oksanas Babulas skaidrojumu. Izrādās, kapsulas norijot, probiotikas vispirms apdzīvo kuņģa un zarnu traktu, tad ar izkārnījumiem nokļūst līdz resnajai zarnai un starpenei un, apdzīvojot starpeni, nonāk makstī un dzemdē. Turklāt šādā ceļā uzņemtu labo baktēriju kolonizācija makstī ir daudz noturīgāka nekā tad, ja probiotikas lieto caur maksti.

Jau pāris nedēļas uzņemu LYLBIOTIC intim un savas “kritiskās dienas” gaidu bez panikas. Jo es uzticos zinātnei un gribu ticēt, ka manu ikdienu traucējošie ikmēneša nepatīkamie simptomi vairs neatkārtosies.

Lai mums visām košiem notikumiem bagāts rudens, un lai mēnešreizes nespēj ietekmēt ne fizisko, ne emocionālo labsajūtu!

*1 https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/17455057241234524

Veselība

Svētkos mēdzam vairāk baudīt gan dažādus našķus, gan tradicionālos ēdienus. Kā šo laiku pavadīt veselīgāk un rūpēties par savu un svētku viesu labsajūtu? Padomos dalās BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Svarīgākais