Krampju rašanās, to simptomi un kā tos novērst

© Foto: depositphotos.com

Ikviens, kurš dzīves laikā ir saskāries ar krampjiem, piekritīs, ka sāpes ir tik neizturamas, ka nestāv klāt pat zobu sāpēm. Taču, cik daudzi ir aizdomājušies, kāpēc vispār rodas krampji un galvenais, kā tos novērst?

Lasi tālāk un uzzini atbildes uz šiem jautājumiem.

Der zināt!

“Visbiežāk krampji iemetas kāju vai roku posmos starp locītavām, ko savieno muskulis. Krampji sarauj pēdas un ikrus, retāk augšstilbus, taču var skart arī vēdera un pat sejas muskuļus,” stāsta healthline.com.

Muskuļu patvaļīgās kontrakcijas var ilgt dažas sekundes, bet var arī turpināties vairākas minūtes, turklāt muskuļi saraujas daudz spēcīgāk, nekā darbinot tos mērķtiecīgi.

Īpaši bīstami, ja krampji piemeklē peldot, kad nav iespējams momentā palīdzēt muskulim atslābt. Diemžēl sekas var būt arī letālas.

Kā novērst krampju sāpes?

Foto: Pexels.com

Ja sarauj krampji, tad tos var apspiest, sasprindzinot pretējos muskuļus.

Izstiepiet krampjos savilkto muskulatūru un viegli berzējiet to, lai palīdzētu atslābināties un muskulī uzlabotos asinsrite.

Ja nevarat stāvēt, sēdiet uz grīdas vai krēslā, izstiepjot skarto kāju. Mēģiniet pavilkt pēdas augšdaļu skartajā pusē pret galvu, kamēr kāja paliek iztaisnotā stāvoklī. Tas palīdzēs mazināt arī augšstilba krampjus.

Priekšējā augšstilba krampju gadījumā izmantojiet krēslu, lai noturētu līdzsvaru, un velciet kāju no skartās puses uz augšu, tuvinot to sēžamvietai.

Ja problēma radusies apakšstilbā, mēģiniet pacelt kāju uz augšu, lai uzlabotu venozo atteci.

Ja krampis iemeties pēdā, jānostājas uz tās ar visu svaru vai jāuzkāpj tai virsū ar otru kāju.

Foto: Pexels.com

Lai krampji nerastos fizisku nodarbību laikā, pirms lielākas slodzes noteikti vajadzētu kārtīgi iesildīties, izstaipot saites un muskuļus. Ieteicama arī atsildīšanās.

Ilgstoši sēžot, piemēram, pie datora vai lidmašīnā, vēlams ik pa laikam veikt pēdu pašmasāžu un pavingrināt tās, lai mazinātu sastrēgumu apakšstilba muskuļos, pastaigāt, balstoties pārmaiņus uz pēdu ārmalām un iekšmalām.

Veselīgs dzīvesveids ir no svara

Pētnieki secinājuši, ka veselīga dzīvesveida izvēle var mazināt krampjus.

  • Sāls patēriņa samazināšana ikdienā;
  • Dzīvnieku tauku patēriņa samazināšana;
  • Stresa faktoru samazināšana;
  • Fiziskās aktivitātes palielināšana;
  • Var palīdzēt arī komplekso ogļhidrātu un šķiedrvielu uzņemšan

Pētījums arī parādīja, ka, ēdot pārtiku, piemēram, zivis, olas, dārzeņus un augļus, kā arī samazinot pārtikas produktus ar augstu arahidonskābes saturu (omega 6 taukskābju veidu), piemēram, gaļu un piena produktus, palīdzēja samazināt dismenorejas smagumu, kas ietekmē krampju veidošanos.

Kāpēc krampji ir sastopami menstruāciju pirmajā dienā?

Foto: Pexels.com

Šajā laikā prostaglandīnu līmenis ir visaugstākais.

Šīs hormoniem līdzīgās ķīmiskās vielas izraisa dzemdes muskuļu un asinsvadu saraušanos, kas izraisa krampja sāpes.

Kad menstruāciju laikā dzemdes gļotāda izdalās, prostaglandīnu līmenis pazeminās un sāpes mazinās.

Kāpēc krampji pasliktinās naktī?

Foto: Pexels.com

Lai gan tas neattiecas uz visiem, dažiem cilvēkiem naktī krampji ir biežāki.

Miega režīms ir obligāts ikdienas funkcionēšanai, un ir svarīgi atrast ērtu gulēšanas stāvokli, kas atbalsta mugurkaulu un muguras lejasdaļu.

Ir svarīgi eksperimentēt un atrast sev piemērotu metodi, jo krampju atvieglošana var būt individuāla katram cilvēkam.

Veselība

Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60 līdz 70, tad ziemas periodos, it sevišķi slidenajā laikā, tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu, norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) galvenais ārsts Andris Džeriņš.

Svarīgākais