VĒRTS IZMĒĢINĀT: Godži ogu triumfa gājiens

JO ĪPAŠI populāras godži ogas uzturā ir gada aukstajā laikā, jo tiek uzskatīts, ka ogām ir lieliskas pretvīrusu īpašības, turklāt tās ir samērā spēcīgs antioksidants. Vienlaikus tās sekmē toksīnu izvadīšanu no organisma un arī attīra asinis, kā arī uzlabo nieru darbību, stiprina plaušas un nervu sistēmu © Shutterstok

Pēdējā laikā pastiprināta interese ir par eksotiskajām godži ogām. Tās tiek reklamētas gan kā taukus sadedzinošs līdzeklis, gan kā lielisks profilaktisks līdzeklis pret dažādām saslimšanām.

Godži ogas jeb Tibetas bārbeles ogas kopš seniem laikiem tiek audzētas Ķīnā, ziņas par tām var rast rakstītos avotos, kas ir datējami 650 gadu pirms mūsu ēras, tās tiek minētas kā līdzeklis asiņu attīrīšanai un atjaunināšanai. Ir ziņas, ka Tibetas klosteros godži tika uzskatīts par augu, kas nodrošina aktīvu, veselīgu un ilgu mūžu, kā arī ir līdzeklis pret tūkstošiem slimību. Par šīs ogas ārstnieciskajām īpašībām Eiropā un Amerikā sāka interesēties salīdzinoši nesen, vien pirms pāris gadiem. Godži ir nakteņu dzimtas krūmājs, augumā sniedzas līdz pat trim metriem. Mūsdienās tas sastopams Ķīnā, Mongolijā un Krievijā (Sibīrijā).

Jo īpaši populāras godži ogas uzturā ir gada aukstajā laikā, jo tiek uzskatīts, ka ogām ir lieliskas pretvīrusu īpašības, turklāt tās ir samērā spēcīgs antioksidants. Vienlaikus tās sekmē toksīnu izvadīšanu no organisma un arī attīra asinis, kā arī uzlabo nieru darbību, stiprina plaušas un nervu sistēmu.

Unikālais godži ogās ir tas, ka tās satur četrus polisaharīdus (LBP1, LBP2, LBP3, LBP4), kuri šādā kombinācijā nav sastopami nevienā citā pārtikas produktā. Polisaharīdi ir sarežģīti ogļhidrāti. Tie kalpo par galveno enerģijas avotu, kas izveidojas vielmaiņas rezultātā. Vēl der zināt, ka godži ogas satur arī 21 minerālu un 18 aminoskābju, no kurām astoņas ir neaizvietojamas, tajās ir ievērojams B1, B2, B6 un E vitamīnu saturs, bet C vitamīns godži ogās ir 500 reižu vairāk nekā apelsīnos, dzelzs - 15 reižu vairāk nekā spinātos un betakarotīns - vairāk nekā burkānos.

Protams, kā ikvienu nepazīstamu un līdz šim uzturā nelietotu pārtikas produktu vispirms jāsāk lietot mazās devās, lai saprastu, vai neraisa alerģisku reakciju. Proti, būtu jāsāk ar vien dažām ogām, bet pakāpeniski devu var palielināt un lietot kā jebkuru žāvētu augli vai ogas.

Daudzi uzskata, ka godži ogas ir lielisks līdzeklis svara samazināšanai, kā arī holesterīna līmeņa pazemināšanai, turklāt tās uzlabo gremošanas trakta darbību. Tomēr svara samazināšanā to efekts būs redzams vien tad, ja tiks ievērota attiecīga diēta. Jāņem vērā, ka apmēram 100 gramos šā produkta ir apmēram 200 kilokaloriju, tas nozīmē, ka nedrīkst pārspīlēt ar to izmantošanu uzturā.

Godži ogas sekmīgi tiek izmantotas kā efektīvs līdzeklis cukura diabēta saslimšanās, jo ogas spēj līdzsvarot inulīna un cukura līmeni asinīs, kā arī aizkuņģa dziedzera funkcionēšanu.

Tomēr brīnumogu lietošanu iesaka ierobežot vai pat vispār izvairīties bērniem līdz trīs gadu vecumam; cilvēkiem ar alerģisku reakciju uz dzelteni - sarkani - oranžām ogām un augļiem, piemēram, apelsīniem, ķiršiem, zemenēm u. c. Nav ieteikts šīs ogas lietot onkoloģiskiem slimniekiem. Tomēr pārējiem godži ogas var būt lieliska piedeva ēdienam.



Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais