Apsteidzām Itāliju. Varbūt apsteigsim arī Franciju

Šonedēļ 1990. gadā dzimušie Latvijas futbolisti dosies uz Franciju, lai cīnītos par iekļūšanu Eiropas čempionāta finālturnīrā.

Kopš 2002./2003. gada sezonas, kad Eiropas čempionātos U19 un U17 vecuma grupās tika ieviesta divu kvalifikācijas turnīru pakāpju sistēma, mūsējie trešo reizi iekļuvuši otrajā jeb elites kārtā. Vladimira Beļajeva vadītā izlase to paveica pērnajā rudenī, kad apsteidza Itāliju, bet arī tagad gaida spēcīgi pretinieki: Rumānija (18. maijā), Francija (20. maijā) un Norvēģija (23. maijā). Ceļazīmi uz finālturnīru saņems grupas uzvarētājs.

Trešais piegājiens

"Šis mūsu futbolā ir labs gadagājums. Dažu vecumu komandām šādā turnīrā nebūtu nekādu izredžu, bet mums tās ir," treneris Beļajevs sarunā ar "SA" slavēja savus izlases futbolistus, no kuriem daudzi ikdienā spēlē viņa vadītajā Rīgas "Daugavas" komandā Latvijas čempionāta vadošajā līgā. "Šis ir trešais piegājiens, un mums gribētos nospēlēt labāk, nekā spēja iepriekšējās izlases."

2003. gada maijā Jāņa Dreimaņa vadītā Latvijas U19 izlase spēlēja šādā otrās kvalifikācijas kārtas turnīrā, kur zaudēja itāļiem un gruzīniem, bet uzvarēja ziemeļīrus. 2005. gada martā Vladimira Beškareva vadībā pēc sekmīgi pārvarētās pirmās kārtas (grupā tika apsteigta Beļģija un Bosnija) spēlēja otrajā kārtā pret Vāciju, Nīderlandi un Čehiju (mūsu grupas kopija no "Euro 2004"). Pret lielvalstīm klājās smagi: trīs zaudējumi ar kopīgo attiecību 0:10. No šīm izlasēm futbolā patlaban vistālāk tikuši attiecīgi Aleksejs Višņakovs un Aleksandrs Cauņa.

Treneris Beļajevs uzskata, ka tieši no šādām izlasēm, kas iekļuvušas Eiropas jaunatnes čempionātu otrajā kārtā, izaugs puiši, kas vēlāk spēlēs Latvijas nacionālajā izlasē. "Gaidāmajā turnīrā varēsim novērtēt, kāda ir šī paaudze, kas varētu nomainīt pašreizējo. Manuprāt, to izdarīs 1988., 1990. un 1992. gadā dzimušie puiši," lietpratīgi prognozē Beļajevs. Viņš sāk uzskaitīt savus perspektīvākos futbolistus: Kirils Ševeļovs, Vitālijs Maksimenko, leģionāri no Skotijas – Artūrs Vaičulis, Antons Kurakins un Krišjānis Vallers. Vaičulis pārstāv "Rangers", bet pēdējie divi no šā saraksta "Celtic" dublieru rindās kļuva par Skotijas čempioniem, turklāt Kurakins spēlēja pamatsastāvā. Un Beļajevs gatavs turpināt šo uzskaitījumu: Eduards Višņakovs, Juris Hlibovs...

Ar LMT virslīgas pieredzi Rīgas "Daugavas" sastāvā

Rumānija, Francija, Norvēģija – šajās valstīs futbols neapšaubāmi ir sporta veids numur viens, tāpēc atlase uz izlasēm iznāk 100 vai pat 500 reižu lielāka nekā Latvijā. "Francijas jaunatnes izlasē visu futbolistu pārstāvētie klubi ir labi zināmi. Rumāņi nāk no Bukarestes "Dinamo" un "Steaua". Daži norvēģi ir jau pārcēlušies uz Angliju," ar pretiniekiem sāk iepazīstināt Beļajevs. "Mums futbolisti nāk no kluba ar tik eksotisku nosaukumu kā "Olimps/RFS". Tomēr ir mūsu pieteikumā arī "Rangers" un "Celtic" pārstāvji."

Latvijas U19 izlases kodolu veido Rīgas "Daugavas" futbolisti, no kuriem gandrīz visi pastāvīgi spēlē šīs sezonas "LMT virslīgā. Šāda pieredze noteikti stimulē viņu izaugsmi, turklāt var piebilst, ka iepriekšējās Latvijas jaunatnes izlasēs vienīgi atsevišķi futbolisti tik agrīnā vecumā regulāri spēlēja pašmāju čempionāta elitē. "Mūsu izlasē nav spēcīgs rezervistu soliņš, taču pamatsastāva spēlētāji ir pietiekami spēcīgi," savējos cildina Beļajevs. "Mums ir labi vārtsargi, pietiekami labi aizsargi, labi malējie pussargi. Cita lieta – vai fizisko un psiholoģisko spēku pietiks visam turnīram."

Visu rakstu lasiet 12. maija izdevumā.

Svarīgākais