Bez piecām līderēm, bet ar uzvaru pār Ukrainu

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība svētdien, 19. augustā, uzvarēja Ukrainu ar 80:59 un izcīnīja otro vietu Rīgas turnīrā. Nākamās pārbaudes spēles paredzētas 31. augustā un 1. septembrī Spānijas pilsētā Valensijā.

Mārtiņš Zībarts svētdien deva atpūtu vairākām pamatsastāva spēlētājām - Anetei Šteinbergai, Kristīnei Vītolai, Guntai Baško, Elīnai Dikeulaku un Kitijai Laksai. Debijas spēle Latvijas kreklā bija Sabīnei Dukātei - iznākusi laukumā otrās ceturtdaļas sākumā, aizsardze 16:27 minūtēs guva astoņus punktus un izdarīja vienu rezultatīvu piespēli.

Ukraina arī nebija labākajā sastāvā - pusi komandas veidoja 1997.-1998. gadā dzimušās spēlētājas. Rīgā neieradās “EuroBasket Women” divkārtējā labākā metēja (2015 un 2017), uzbrucēja Aļina Jagupova, kā arī Ludmila Naumenko, Oļesja Malašenko un Olga Mazņičenko.

Starta piecinieki

Latvija: Jākobsone, Pulvere, Krēsliņa, Putniņa, Meļņika
Ukraina: Moss, Rimarenko, Oļhovika, Musijenko, Udodenko

Viena no Latvijas aizsardzības prioritātēm bija Ukrainas saspēles vadītājas D`Andras Moss segšana. Darbs tika uzticēts Katei Krēsliņai un Ievai Pulverei. Viņas darīja, ko varēja, tomēr jaudīgo amerikānieti apturēt bija grūti. Moss sākumā nenogura no ciešas segšanas, pati izkārtoja metienus un izprovocēja piezīmes. Latvija vadībā izrāvās divreiz. Pirmajā gadījumā Dita Rozenberga un Pulvere atkārtoti izcēlās aizsardzībā, gūstot punktus pēc pārķertām bumbām un ātrām pārejām - 11:10. Sekoja kļūdu un neprecīzu metienu virkne, kamēr komandas apmainījās precīziem tālmetieniem. Digna Strautmane trīs punktos pārvērta Rozenbergas piespēli - 14:13.

Nākamās ceturtdaļas Latvijas spēlētājas izcēlās ar vairākām labām individuālām darbībām. Baiba Eglīte pārķēra bumbu un aizskrēja ātrajā uzbrukumā, Aija Putniņa iemeta tālmetienu, bet Zenta Meļņika izcīnīja atlēkušās bumbas pie pretinieču groza un guva otrās iespējas punktus. Brīdī, kad līdz puslaika pārtraukumam bija palikušas 05:45 minūtes, Sabīne Dukāte realizēja pirmo tālmetienu Latvijas kreklā - 24:17. Viss negāja gludi. Jūlija Musijenko turpināja vākt uzbrukuma bumbas, savukārt Ukrainas kapteine Anna Oļhovika ar labu precizitāti uzbruka no perimetra - 26:24. Puslaika beigās Latvija pārgāja uz zonas aizsardzību, laukumā vienlaikus izmantojot četras garas spēlētājas (māsas Paula un Digna Strautmanes, Aija Putniņa, Zenta Meļņika). Moss vienreiz trāpīja tālu divpunktu metienu, tomēr pārējie ukrainiešu uzbrukumi bija nesekmīgi - 32:28.

Latvietēm puslaikā bija 50% precizitāte soda laukumā, kamēr ukraiņu panākumi “krāsā” bija daudz pieticīgāki (14-2). Mājinieces itin sekmīgi krāja punktus pēc pretinieču kļūdām (8-3) un ātrajos izrāvienos (6-0), kā arī parādīja labāku precizitāti tālmetienos (4/10 pret 4/13). Ukrainai nedaudz labāk veicās cīņā par atlēkušajām bumbām (20-21, uzbrukumā 5-7), pretinieces arī izdarīja par diviem metieniem no spēles vairāk (12/31 pret 11/33). Aija Putniņa puslaikā sameta deviņus punktus, savukārt Zentai Meļņikai, Baibai Eglītei un Dignai Strautmanei bija pa pieciem punktiem katrai. Moss atzīmējās ar 11 punktiem, sešām atlēkušajām bumbām un trīs piespēlēm.

Otrā puslaika ievadā pie Moss segšanas ķērās Dita Rozenberga un tas deva tūlītējus rezultātus. Ukrainietes piespēlēs divas reizes kļūdījās, bet Ieva Pulvere un Kate Krēsliņa sameta piecus punktus pēc kārtas - 37:28. Dita saņēma triecienu deguna rajonā un atstāja laukumu, taču pozitīvs impulss tika dots. Aija Brumermane ar brīvmetieniem panāca divciparu pārsvaru - 39:28. Nākamajos uzbrukumos punktus gūt neizdevās, bet 25. minūtē Aijai Putniņai tika fiksēta nesportiskā piezīme. Kaitējums bija salīdzinoši minimāls - ukraiņu spēlētāja iemeta vienu no diviem brīvmetieniem, savukārt bumbas kontroli izjauca Baiba Eglīte.

Latvija atbildēja ar Ievas Pulveres trīspunktnieku - 42:34. Zenta Meļņika uzbrukuma pēdējās sekundēs atspēlēja bumbu uz labo stūri Baibai Eglītei, savukārt Sabīne Dukāte saņēma labu piespēli groza apakšā - 49:38. Divciparu pārsvaru nesanāca noturēt, Moss sagādāja jaunas problēmas - 49:42. Pusstundas beigās Dukāte un ukraiņu spēlētāja apmainījās tālmetieniem - 52:45.

Ukraina pietuvojās piecu punktu attālumā (52:47), taču latvietes spēja atbildēt ar 10:2 izrāvienu. Aija Putniņa un Ieva Pulvere realizēja trīspunktu metienus, Zenta Meļņika apspēlēja pretinieci groza apakšā, bet Kate Krēsliņa ielauzās soda laukumā - 62:49. Gorans Boškovičs pieprasīja minūtes pārtraukumu, taču pirmās punktus atkal guva mājinieces. Kate Krēsliņa ar metienu lēcienā panāca lielāko pārsvaru - 64:49.

Trīsdesmit sestajā minūtē, nespējot apturēt Aiju Brumermani, Taisija Udodenko saņēma piekto piezīmi, bet D`Andrai Moss tika fiksēts tehniskais pārkāpums. Digna Strautmane ar diviem tālmetieniem pēc kārtas panāca 20 punktu pārsvaru - 71:51 un 74:54. Pēdējās divās minūtēs divi sekmīgi gājieni uz grozu izdevās Paulai Strautmanei - 80:59.