Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

Pārbaudes spēļu cikls iesākts ar uzvaru pār Zviedriju

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība piektdien, 17. augustā, pirmajā pārbaudes spēlē Rīgā uzvarēja Zviedrijas izlasi ar 67:62. Sestdien plkst. 19:00 latvietes tiksies ar Krieviju, svētdien plkst. 16:30 ar Ukrainu.

Gunta Baško kļuva par pirmo spēlētāju vēsturē, kura Latvijas valstsvienības kreklā aizvadījusi 185 spēles. Uzbrucējas pirmais iznāciens “Trīs zvaigžņu” rindās notika 1996. gada 1. maijā Zviedrijas pilsēta Huskvarnā. Divdesmit gadus vēlāk Baško spēlē pret zviedrietēm sasniedza jaunu rekordu.

Līdzšinējais absolūtais rekords piederēja vīriešu valstsvienības snaiperim Uvim Helmanim. Uzbrucējs no 1993. līdz 2009. gadam Latvijas krāsas aizstāvēja 184 reizes, karjeras laikā sametot 1585 punktus. Gunta piektdien palielināja rēķinu līdz 1757 punktiem.

Zviedrija: Frida Eldebrink, Loyd, Abdi, Hersler, Halvarsson

Latvijas basketbolistes jau pirmajā ceturtdaļā parādīja ātru spēli. Bumba ceļoja viegli un brīvi, pirmā numura pozīcijā spožas prasmes parādīja Elīna Dikeulaku. Tālas un tuvas piespēles partnerēm, saasināšana uzbrukumā un atspēle partnerēm - saspēles vadītāja pirmajā ceturtdaļā izdarīja sešas rezultatīvas piespēles. Garās spēlētājas sekmīgi dabūja bumbu grozā. Spēle laukuma vidusdaļā un savā laukuma pusē vēl nebija. Kļūdas driblā, nenosegtas pretinieces maksāja virkni vieglu punktu - 20:19.

Gunta Baško piektajā minūtē ar pirmo trāpījumu sasniedza 1750 punktu plato, savukārt otrās ceturtdaļas sākumā realizēja pirmo trīspunktu metienu - 23:19. Latvijas pārsvars pieauga līdz sešiem punktiem (25:19), taču pašu kļūdas bija galvenais iemesls, kāpēc neizdevās doties tālākā izrāvienā. Pietrūka tālmetienu - no pirmajiem desmit izdevās trāpīt vienu. Puslaika izskaņā Kitija Laksa devās tuvāk grozam un pabeidza divdesmitminūti ar metienu lēcienā - 33:36.

Pārbaudes spēlēm raksturīgā plašā rotācija izpaudās pilnā mērā - jau pirmajā puslaikā laukumā devās 10 Latvijas spēlētājas, no kurām septiņas atzīmējās punktu guvēju sarakstā. Garās spēlētājas radīja nepārtrauktu spiedienu soda laukumā, kur izdevās sakrāt lielāko daļu punktu (22-16). Zviedrietes sameta četras reizes vairāk punktu pēc kļūdām (4-12), kamēr ātrajos izrāvienos sekmes bija gandrīz identiskas (10-11). Negatīva bija tālmetienu attiecība (1/12 pret 2/9).

Divdesmit otrajā minūtē Kitija Laksa atklāja trīspunktnieku rēķinu - 38:38. Pāris kļūdas, nokavēta atgriešanās aizsardzībā un skandināvietes atkal bija priekšā, liekot Mārtiņam Zībartam pieprasīt minūtes pārtraukumu - 38:44. Zviedrijas ofensīvu ar ātro izrāvienu pārtrauca Laksa, bet nākamajā uzbrukumā Anete Šteinberga brīvi iemeta no groza apakšas - 42:44. Sāncenšu aizsardzību uzlauza Dita Rozenberga, savukārt Kitija ar “Laksa for one” efektivitāti vēlreiz panāca neizšķirtu - 46:46. Zenta Meļņika izvirzīja Latviju vadībā, tomēr pusstundas izskaņā sāncenses meta precīzāk - 48:50.

Laksas otrais tālmetiens atguva minimālu pārsvaru - 51:50. Cīņa turpināja ritēt punkts punktā. Zviedrietes divreiz izlīdzināja rezultātu - 53:53 un 55:55. Baško četri punkti pēc kārtas un Meļņikas āķis, kā arī 24 sekunžu izturēšana aizsardzībā ļāva panākt mazu izrāvienu - 59:55. Zviedrijas centra spēlētāja Luīze Halvarsone atstāja laukumu ar piecām piezīmēm, savukārt Hamiltonei-Kārterei bija četri pārkāpumi. Neraugoties uz to, trīs minūtes pirms pamatlaika beigām pretinieces atkal nokļuva blakus - 61:60. Anete Šteinberga pārķēra bumbu, bet Vītola guva punktus pēc Dikeulaku piespēles - 63:60. Dažas sekundes vēlāk ātrajā uzbrukumā aizskrēja Dita Rozenberga - 65:60. Latvija izturēja vēl vienu aizsardzību, savukārt Rozenberga 57,4 sekundes pirms finālsvilpes atstāja laukumu ar piecām piezīmēm - 65:62. Elīna Dikeulaku izlauzās līdz groza apakšai - 67:62. Saspēles vadītājai trešais pārkāpums, bet komandai ceturtā piezīme. Zviedrietes divreiz neprecīzi meta, kamēr Vītola savāca atlēkušo bumbu.