\\Sports
Juniores uzvar Krieviju un cīnīsies par medaļām
 
©basket.lv

Jau otro nedēļas pēc kārtas basketbola līdzjutējiem ir iespēja dzīvot cerībās par medaļām. Pirms nedēļas Eiropas sudrabu izcīnīja U18 juniori, bet šovakar, pārspējot vienaudzes no Krievijas, U18 juniores ir iekļuvušas Eiropas čempionāta pusfinālā un turpinās cīņu par godalgām.

Aināra Čukstes, Matīsa Graudiņa un Daigas Žvirbles trenētā komanda otro reizi pēc kārtas nopelnīja ceļazīmi uz Pasaules U19 kausa izcīņu - pirmo reizi tas izdevās 2016. gadā, kad Latvija Eiropas U18 čempionāta ceturtdaļfinālā pieveica spēcīgo Beļģijas izlasi.

Latvijas meiteņu komandas ceturto vasaru pēc kārtas nodrošināja braucienu uz Pasaules kausu. Ainārs Čukste pielicis roku trīs gadījumos - 2015. gadā viņš palīdzēja U16 izlases trenerei Līgai Alilujevai, savukārt 2017. gadā ceļazīmi nopelnīja Kaspara Mājenieka trenētās meitenes.

Starta piecinieks

Latvija: Ozola, Mote, Zumenta, Gulbe, Meldere

Krievijas komandas parasti dod priekšroku klasiskajam basketbolam - spēlē pašas un ļauj to darīt pretinieku vienībām. Latvijai tāds spēles stils ir samērā parocīgs - jāspēj tikai cīnīties par atlēkušajām bumbām un jātrāpa savus metienus. Pirmajā ceturtdaļā bumbas tika vāktas čakli (uzbrukumā 6-4), taču metienu precizitātē krievietes bija pārākas. Vēl viens būtisks pavērsiens - piektās minūtes sākumā savainojumu guva Latvijas pamata saspēles vadītāja Nikola Ozola. Pirmā numura funkcijas pārgāja Jetes Nulles rokās. Viņa savu darbu darīja labi - nesasteidza, iedrošināja partneres. Vēlāk bumbu kontrolēja vēl viena Pasaules U17 kausa dalībniece - Paula Kļeščova. Desmitminūtes izskaņā Laura Meldere guva otrās iespējas punktus - 15:20.

Nākamā ceturtdaļā sākās ar 8:0 izrāvienu. Aleksa Gulbe guva divus punktus ar sodu un trāpīja metienu lēcienā, bet Jete Nulle realizēja tālmetienu - 23:20. Krievietes atbildēja ar trīspunktnieku, savukārt sarkanbaltsarkanajām izdevās vēl viens 7:0 izrāviens. Māra Mote iemeta no perimetra, Paula Kļeščova devās garāmgājienā pa soda laukuma labo malu, neapturama bija Aleksa Gulbe - 30:23. Krievietes pārgāja uz zonas aizsardzību, ar nolūku mazināt Latvijas garo spēlētāju ietekmi cīņā par atlēkušajām bumbām. Plāns īsti nestrādāja - Māra Mote iemeta tālu divpunktu metienu, Aleksa Gulbe trāpīja sarežģītu metienu tuvāk grozam. Puslaika izskaņā krievietēm tomēr izdevās trīs punktus atspēlēt - 36:31.

Latvietes kontrolēja cīņu par atlēkušajām bumbām (32-23, uzbrukumā 11-5) un pirmajā puslaikā izdarīja par 11 metieniem no spēles vairāk (15/42 pret 10/31). Grūtības sagādāja Darjas Ignatovas un Darjas Repņikovas ierobežošana - minētās krievu spēlētājas saasināja un tika pie brīvmetieniem (3/3 pret 9/11). Jāizceļ abu komandu disciplinētā spēle (kļūdas 2-3). Latvietes sameta trīsreiz vairāk otrās iespējas punktu (12-4), kamēr krievietēm labāk veicās ātrajos izrāvienos (0-4). Aleksa Gulbe pirmajā puslaikā guva 16 punktus un izcīnīja septiņas bumbas zem groziem. Laura Meldere savāca deviņas atlēkušās bumbas, tai skaitā sešas uzbrukumā. Mārai Motei septiņi un Paulai Kļeščovai seši punkti.

Paula Kļeščova otrā puslaika ievadā uzņēmas spēlēt viens pret vienu un bija sekmīga. Pirmajā gadījumā iemeta no spēles, otrajā izprovocēja piezīmi un iemeta abus brīvmetienus, trešajā guva punktus pēc ātrās pārejas uzbrukumā - 42:34. Brīdi vēlāk laba saspēle tika pabeigta ar precīzu metienu no groza apakšas Alises Markovas izpildījumā - 44:34. Nākamajos uzbrukumos Motei un Markovai bija vēl trīs labas iespējas, taču bumba palēkāja pa stīpu un krita atpakaļ laukumā. Krievietes divreiz pietuvojās septiņu punktu attālumā (44:37 un 46:39), tomēr Gulbei un Kļeščovai izdevās pārdomātas atbildes. Līdz pusstundas beigām situācija atkārtojās vēl divas reizes. Laura Meldere ar četriem punktiem pēc kārtas atjaunoja plus deviņi - 52:43.

Cīņa 7-9 punktu koridorā turpinājās arī ceturtās ceturtdaļas pirmajās trīs minūtēs. Trīsdesmit ceturtās minūtes beigās krievietes pietuvojās sešu punktu attālumā, taču Laura Meldere tūlīt atbildēja ar diviem punktiem - 57:49. Krievijai sekmīgs izdevās arī nākamais uzbrukums un Ainārs Čukste pieprasīja minūtes pārtraukumu. Tas pagāja lietišķā un mierīgā gaisotnē. Latvija izspēlēja bumbu un Aleksa Gulbe aukstasinīgi nospēlēja viens pret vienu. Nākamajā uzbrukumā Laura Meldere guva otrās iespējas punktus - 61:51. Krievijai izdevās samest piecus punktus pēc kārtas, bet trīsdesmit septītās minūtes beigās ļoti vērtīgus otrās iespējas punktus savā rēķinā ierakstīja Alise Markova - 63:56. Nepilnu minūti vēlāk garāmgājienā uz grozu izcēlās Māra Mote - 65:56.

Krievietes divus punktus atspēlēja, bet uzreiz pēc tam izmantoja Latvijas kļūdu. Diviem netrāpītiem metieniem no groza apakšas sekoja viens brīvmetiens - 65:59. Latvietes turpināja spēlēt pārliecinoši un Laura Meldere ar pustālo metienu atjaunoja plus astoņi - 67:59. Krievija iztērēja nākamo uzbrukumu, līdz pamatlaika beigām palika 68 sekundes. Aleksa Gulbe droši devās līdz groza apakšai. Krievija nākamajā uzbrukumā kļūdījās un Latvija strauji tuvojās lielai uzvarai.

Eiropas čempionāts juniorēm (U18). Ceturtdaļfināls

Latvija - Krievija 69:62 (15:20, 21:11, 16:12, 17:19)
Latvija U18: Aleksa Gulbe 22 (2p 9/15, 3p 1/3, 1p 1/1; 10ab), Laura Meldere 14 (2p 6/15, 3p 0/2, 1p 2/2; 14ab, 2pb), Paula Kļeščova 14 (2p 6/10, 3p 0/1, 1p 2/2), Māra Mote 9 (4ab), Jete Katrīna Nulle 4 (4ab), Alise Markova 4 (5ab), Vihmane 2, Zumenta, Ivanova, Ozola; Dambrāne, Radziņa.