Trešdiena, 22.maijs

redeem Emīlija

arrow_right_alt Sports

Anglijai otrais vai Horvātijai pirmais?

Harijs Keins © scanpix.ee

Šovakar 21:00 Lužņiku stadionā Maskavā tiks aizvadīta otra pusfināla spēle Pasaules kausa izcīņā futbolā. Par vietu finālā sacentīsies izlases, kuras pirms turnīra sākuma pašām galvenajām favorītēm netika pieskaitītas, bet pārspējušas uz sevi liktās cerības, proti, atjauninātā Anglija un beidzot savu potenciālu piepildījusī Horvātija.

Anglijas izlase Pasaules kausa finālā nav spēlējusi kopš tālā 1966. gada, kamēr Horvātija kā neatkarīga valsts to vēl nav darījusi ne reizi. Viena no šīm izlasēm šovakar šo faktu labos savstarpējā divcīņā. Šīs spēles uzvarētāja finālā sacentīsies ar Francijas valstsvienību, bet zaudētājai atliks cīņa ar Beļģiju par trešo vietu.

Anglijas izlase finālturnīrā ar Beļģiju jau vienreiz spēlēja, zaudējot 0:1, taču diez vai kādam Anglijas izlasē bija pārsteigums, ka šis zaudējums pavēra daudz parocīgāku ceļu izslēgšanas spēlēs. Kamēr beļģi ceturtdaļfinālā un pusfinālā spēkojās ar Brazīliju un Franciju, angļiem ceturtdaļfinālā pretim nāca Zviedrijas izlase, bet vienas precīzas pendeles attālumā palika pusfināla cīņa ar Krieviju.

Anglijas izlasē šobrīd nav nekādu savainojumu problēmu. Britu mediji vēsta, ka Džeimijs Vārdijs, kurš gan tāpat pamatsastāvā diez vai dosies, būs gatavs iziešanai laukumā pēc tam, kad izlaida maču pret Zviedriju, tāpat kājas muskuļa sāpes vairs netraucē Džordanam Hendersonam. Sliktāka situācija Horvātijas izlasē, jo jau šobrīd skaidrs, ka sākumsastāva labās malas aizsargs Sime Vrsaļjko spēlē piedalīties nevarēs ceļgala traumas dēļ. Tāpat horvāti pastiprināti uzmana izcilu sniegumu rādošā vārtsarga Danijela Šubašiča situāciju, jo viņš arī spēli pret Krieviju pabeidza ar nelielu traumu, kas gan netraucēja viņam atvairīt pendeli pēcspēles sitienu sērijā, un tiek prognozēts, ka viņš dosies laukumā arī šovakar.

Horvātijas izlases treneris Zlatko Daličs pēc iekļūšanas pusfinālā izteicās, ka šajā turnīrā vairs nav palikušas favorītes, bet gan četras izlases, no kurām katrai ir līdzvērtīgas iespējas iegūt Pasaules kausu. Pirmsspēles preses konferencē Daličs norādīja, ka ļoti ciena visas pārējās pusfinālā iekļuvušās izlases, taču tāpat uzskata, ka vislabākais sastāvs šobrīd ir Horvātijai.

Horvātijas izlase pēc trim uzvarām trīs grupu turnīra spēlēs izslēgšanas mačos pamatlaikā vēl nav uzvarējusi - astotdaļfinālā un ceturtdaļfinālā Dānijas un Krievijas barjeras izdevās pārvarēt tikai ar pēcspēles sitienu sērijas palīdzību. Pendeles lieti noderēja arī Anglijai, kas astotdaļfinālā tādā veidā apspēlēja Kolumbiju.

Horvātija un Anglija līdz šim kādā no lielajiem turnīriem tikušās tikai vienreiz - „Euro 2004” finālturnīrā Anglija bija pārāka grupu turnīrā ar 4:2. Taču Horvātijas iepriekšējā uzvara pār Angliju britiem izrādījās izšķiroša, jo 2007. gada novembrī horvāti „Wembley” stadionā bija pārāki ar 3:2 un pielika punktu Anglijas izredzēm kvalificēties „Euro 2008” finālturnīram.

Kamēr Anglijas rīcībā ir Pasaules kausa rezultatīvākais spēlētājs Harijs Keins, kurš izcēlies ar sešiem vārtu guvumiem, Horvātijai uzbrukums bijis daudz sabalansētāks - astoņi dažādi spēlētāji guvuši vārtus, kas ir otra lielākā dažādība šajā Pasaules kausā tikai aiz Beļģijas (deviņi dažādi vārtu guvēji).

Liela atšķirība starp abām izlasēm ir arī to situācija, raugoties uz nākamajiem turnīriem. Anglija uz šo finālturnīru atbrauca pēc vairākām smagām neveiksmēm un ar kārtīgi atjauninātu sastāvu un jaunu treneri, un šīs paaudzes lielākie panākumi tomēr tika prognozēti turpmākajos gados. Savukārt Horvātijas izlases slavenie līderi - izcilu turnīru aizvadošais Luka Modričs, Ivans Rakitičs un Mario Mandžukičs, kā arī vairāki pamatsastāva aizsargi - jau pārsnieguši 30 gadu slieksni, un šī var izrādīties viņu pēdējā lielā iespēja uz starptautiskās skatuves.