Vimbldonas astotdaļfinālu dienā uzstāsies arī divi Latvijas pārstāvji. Aļonai Ostapenko plkst. 13:30 mačs pret Baltkrievijas tenisisti Aleksandru Sasnoviču, bet Ernests Gulbis aptuveni divas stundas vēlāk spēkosies ar japāni Kei Nišikori.
Vimbldonas dāmu turnīrs šogad elites spēlētājām ir ļoti neveiksmīgs. 4. kārtu jeb astotdaļfinālu sasniegušas tikai divas Top 10 spēlētājas - Karolīna Pliškova (#7) un Andželika Kerbere. 16 turnīrā palikušo spēlētāju pulkā ir vēl vairākas bijušās ranga pirmā desmitnieka tenisistes, ieskaitot Ostapenko un septiņkārtējo čempioni Serēnu Viljamsu.
Tā kā "izdzīvojušas" tikai divas pašreizējās Top 10 tenisistes, ir liela varbūtība, ka jaunā čempione turnīru būs izspēlējusi bez Top 10 spēlētāju satikšanas. Vimbldonā pēdējo reizi tas notika 2013. gadā, kad uzvarēja 15. vietas īpašniece Mariona Bartoli. Viņai togad lielākā uzvara bija ceturtdaļfinālā pret Slounu Stīvensu (#17), bet finālā uzvarēta Sabīne Liziki (#24).
Top 10 spēlētāju trūkums Vimbldonas otrajā nedēļā nozīmē arī to, ka šobrīd turnīrā palicis ļoti maz spēlētāju, kuras uzvarējušas "Grand Slam" turnīros. Viņas ir tikai trīs - Viljamsa, Kerbere un Ostapenko.
Aļonai jau pirms turnīra sākuma bija ļoti cerīgs zars pagājušā gada rezultāta (ceturtdaļfināls) atkārtošanai, bet pēc Marijas Šarapovas un Petras Kvitovas klupieniem 1. kārtā situācija kļuva vēl pozitīvāka. Ostapenko rangā augstāk esošu tenisisti nevar satikt agrāk par pusfinālu, kur viņas zarā atrodas Kerbere, kurai priekšā neparocīgās Belinda Benčiča un Darja Kasatkina.
Tikmēr Ostapenko, lai tiktu līdz pusfinālam, jāuzvar Sasnoviča un pēc tam dusmīgā un ļoti motivētā Dominika Cibulkova (uz Serēnas rēķina netika starp izsētajām spēlētājām) vai pasaules pirmo raketi Simonu Halepu sensacionāli izslēgusī Taivānas tenisiste Sūveja Šjē.
Ostapenko Sasnoviču šeit pirms gada uzvarēja 1. kārtā ar rezultātu 6:0, 1:6, 6:3. Aļona trīs setus spēlēja tāpēc, ka vienā setā viņai lielas problēmas ar precizitāti. Tajā laikā tāds teniss viņai bija īpaši raksturīgs, jo cīņa pret Sasnoviču viņai bija septītais trīs setu mačs pēc kārtas. Aļonas Sašu ar 2-1 uzvarējusi abos mačos, pirmais bija 2015. gadā ITF turnīrā Sanktpēterburgā ("hard" telpās), kur Aļona uzvarēja ar 1:6, 6:2, 6:4.
Ja pirms gada Ostapenko šajā laikā aizrāvās ar trīs setu spēlēšanu - tolaik septiņi tādi mači pēc kārtas, ieskaitot pirmās divas cīņas Vimbldonā, tad šovasar Aļona enerģiju lieki netērē un pirmajās trīs kārtās uzvarēja žigli. Ja 1. kārtā savu paviršību dēļ nācās pasvīst pret Keitiju Danu (6:3, 7:6(5)), tad nākamajos divos mačos zaudēti tikai četri geimi gan Kirstenai Flipkensai (6:1, 6:3), gan Vitālijai Djačenko (6:0, 6:4).
Sasnovičai līdzīga turnīra pirmā nedēļa. Viņa 1. kārtā ar 6:4, 4:6, 6:0 sakāva turnīra galveno favorīti Petru Kvitovu, kas Sasnovičai ir tikai otrā Top 10 uzvara karjerā. Pēc tam Ostapenko variants - pa četriem zaudētiem geimiem nākamajās divās kārtas. Sasnoviča ar 6:0, 6:4 apspēlēja Teilori Taunsendu un ar 6:3, 6:1 sagrāva Darju Gavrilovu. Sasnovičai Vimbldonā sasniegtā 4. kārta ir "Grand Slam" turnīru labākais rezultāts.
Sasnoviča spēlē Aļonai ērtu tenisu - agresīva spēle no gala līnijas bez lielas dažādības. Kā jau vairumā mačos, Ostapenko arī pret Sasnoviču būs pārsvars spēka spēlē. Kad abas pirms gada sacentās 1. kārtas mača, Aļonai grūtības radās divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, pašas paviršā tenisa dēļ un, otrkārt, retajos brīžos, kad Sasnoviča spēja variēt ar spēli, izmantojot Ostapenko nepatīkamo "slaisu". Tiesa, Sasnoviča to darīja maz. Atceroties to maču, varbūt šodien Sasnovičai būs citādāka taktika.
Tā kā Ostapenko Vimbldonā turpina arī dubultspēļu turnīru, viņai šodien vienspēle agrākajā iespējamajā laikā - plkst. 13:30. Vēlāk dubultspēļu turnīra astotdaļfināls kopā ar ASV tenisisti Kristīnu Makheilu, sacenšoties ar Vācijas un Lielbritānijas duetu Tatjana Marija/Hezere Vatsone.
Ostapenko un Gulbja tikšana līdz astotdaļfinālam ir pirmā reize, kad Latvijai ir divi pārstāvji viena "Grand Slam" turnīra astotdaļfinālā. Kamēr Ostapenko Vimbldonā tik tālu tika arī pirms gada, Gulbim šī ir pirmā reize ar otrās nedēļas sasniegšanu Vimbldonas kortos un piektā "Grand Slam" turnīros. Viņam tas vienreiz izdevies "US Open" (2007), bet trīs reizes "French Open" (2008, 2014, 2016).
Nišikori Gulbim ir grūtāks sāncensis par aizvakar uzvarēto Aleksandru Zverevu. Lielajai atšķirībai reitingos (28. vieta pret trešo) nav nozīmes, jo vienam ir panākumi "Grand Slam" turnīros, bet otram pret tiem ir alerģija. Neatkarīgi no apstākļiem - galvenā problēma mačos pret japāni Gulbim ir Nišikori spēles stils, kas ir labas kvalitātes teniss uzņemšanā un spēja Gulbi "nokausēt" garajās izspēlēs, kurās izveicīgais japānis jūtas kā zivs ūdenī.
Runājot par īpašiem apstākļiem, Gulbja nospēlētie trīs piecu setu mači ir liela problēma, kas nozīmē nogurumu un samazina izredzes sacensību turpinājumā. To, kas var notikt, ja spēlē trīs piecu setu mačus pēc kārtas, varēja pavisam nesen redzēt Parīzē, kur tādu stratēģiju izmantoja Gulbja nupat uzvarētais Zverevs. Saša pēc trīs "maratonu" mačiem ceturtdaļfinālā spēja uzvarēt tikai septiņos geimos pret Dominiku Tīmu.
Zālājs no māla būtiski atšķiras ar to, ka nav tik nogurdinošs, taču tik un tā rada diskomfortu. Piemēram, pirms gada Vimbldonā trīs piecu setu mačus pēc kārtas nospēlēja Sems Kverijs, pēc tam zaudējot Marinam Čiličam (četru setu mačā). Vimbldonā vēl neviens tenisists nav uzvarējis četros piecu setu mačos pēc kārtas.
Gulbim šogad Vimbldonā ir pirmā reize "Grand Slam" turnīros ar vairāk par vienu piecu setu maču. Proti, viņš tādus tik bieži nav pieradis spēlēt un nespēlēja arī laikā, kad bija karjeras labākajā formā.
Tādā slodzē situācijas var būt dažādas, taču Gulbim ticis nepatīkamākais variants. Ja viņš sacenstos, piemēram, ar Džonu Isneru vai Milošu Raoniču, mačā būtu pārsvarā īsās izspēles. Tas nebūtu fiziski ļoti nogurdinošs teniss, toties būtu lielāks pārbaudījums psiholoģiskajā ziņā, jo jācenšas saglabāt miers, kad nav daudz breika iespēju. Pret Nišikori, kuram nav spēcīgas serves, tās droši vien būs, toties pret japāni būs vairāk jāstrādā garajās izspēlēs. Un tieši tāds teniss Gulbim pēc trim "maratoniem" nav vajadzīgs.
Ja arī šodien lieta nonāks līdz piektajam setam, Gulbim pretī stāsies tenisists, kurš ir viens no labākajiem izšķirošajos setos ne tikai tagad, bet visa tenisa vēsturē. Nišikori izšķirošajos setos (3. vai 5. setā) karjeras laikā ir 120-38 bilance, ieskaitot 17-6 piecu setu mačos. Nišikori uzvarējis piecos no pēdējiem sešiem, šajā laikā vienīgo zaudējumu piedzīvojot 2017. gadā "Australian Open" pret Federeru.
Nišikori pagājušajā nedēļā pa vienam setam zaudēja gan 1. kārtā pret Kristianu Herisonu, gan 2. kārtā pret bijušo ceturtdaļfinālistu Bernardu Tomiku, toties 3. kārtā sestdien guva turnīra vieglāko uzvaru, 1:37 stundās ar 6:1, 7:6(3), 6:4 sakaujot Niku Kirjosu ar viņa vareno servi.
Gulbis ar Nišikori ticies divreiz, viņam zaudējot abos mačos. Abi notika uz māla seguma. Gulbis viņam 2008. gadā ar 2:6, 6:2, 2:6 zaudēja Bermudas "Challenger" turnīrā un 2014. gadā ar 2:6, 4:6 piekāpās Barselonas ATP turnīrā.
Abiem tenisistiem zālājs ir neērtākais segums, šodien uz tā cenšoties pirmoreiz karjerā uzvarēt četros mačos pēc kārtas. Ja Gulbim būs pirmais iznāciens Vimbldonas astotdaļfinālā, Nišikori ir spēlējis divas reizes. Viņš 2014. gadā zaudēja Raoničam, bet 2016. gadā kārtējā savainojuma dēļ izstājās mačā pret Čiliču.
Kamēr uz zālāja četros mačos pēc kārtas pamatturnīros nav uzvarējis neviens no šodienas mača dalībniekiem, Gulbim četras uzvaras pēc kārtas uz jebkura seguma nav izdevies sakrāt vairāk nekā četrus gadus - kopš 2014. gada maija/jūnija, kad viņam bija deviņu uzvaru sērija uz māla. Gulbis toreiz uzvarēja Nicas turnīrā un pēc tam sasniedza "French Open" pusfinālu.
Gulbim šodienas mačs ir ļoti svarīgs ne tikai tagadnes, bet arī tuvākās nākotnes dēļ. Ja viņš uzvarēs, Ernests atgriezīsies ranga Top 100, kvalificējoties "US Open".
Gulbja un Nišikori duelis būs otrais mačs Kortā Nr.2, kur vispirms spēlēs Pliškova un Kiki Bertensa. Viņu cīņa sāksies plkst. 13:30.