Madrides Real desmitais Eirolīgas tituls

Belgradā beigusies "Turkish Airlines" Eirolīgas sezona. Madrides "Real" basketbolisti finālā uzvarēja Stambulas "Fenerbahce Doguš" ar 85:80 un izcīnīja otro titulu pēdējo četru gadu laikā.

Madrides "Real" ir titulētākais klubs Eirolīgas vēsturē. Madridiešu trofeju plauktos rindojas desmit Eirolīgas kausi (1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995, 2015, 2018). Svētdien komanda finālā spēlēja astoņpadsmito reizi.

“Fenerbahce”, līdzīgi kā pusfinālā pret “Žalgiri”, pirmajās minūtēs ieguva iniciatīvu un vairākas reizes panāca piecu punktu pārsvaru (0:5, 4:9 un 6:11). Karaliskais klubs drīz atguvās, taču, atšķirībā no vairākuma regulārās sezonas spēļu, nespēja nospiest pretinieka aizsardzību un cīņas gaita ievirzījās Stambulas komandai pieņemamā gultnē.

Pēc pirmās ceturtdaļas “Real” bija plus četri (21:17), taču tālāks izrāviens nesekoja. “Fenerbahce” apturēja “balto” ātrās pārejas, nedeva pretiniekiem daudz iespēju atkārtotiem uzbrukumiem un puslaika beigās atkal pārņēma iniciatīvu. Kanārijputniņi uzbruka ar augstu precizitāti (puslaikā divpunktu metieni 62%, trīspunktu metieni 43%). Ļoti agresīvi spēlēja “Fenerbahce” mazie spēlētāji Vanameikers un Muhameds (Diksons), bet viņu komanda divdesmitminūtes beigās no jauna izvirzījās vadībā - 38:40.

Otrā puslaika sākumā šūpoles turpinājās. Tribīnēs valdīja dzeltenās krāsās tērptie “Fenerbahce” atbalstītāji, savukārt laukumā iniciatīvu pārņēma “Los Blancos” (baltie). Luka Dončičs iemeta pirmo tālmetienu, tuvāk un tālāk no groza ar izcilu efektivitāti uzbruka Fabjēns Kosērs. “Fenerbahce” spēlēja ar mazo sastāvu - piektā numura pozīcijā spēlēja ar apbrīnojamu precizitāti metošais Nikolo Melli - un nespēja apturēt pretinieku izrāvienu. Pēc 30 nospēlētām minūtēm 63:55 “Real” labā.

Melli turpināja sagādāt problēmas Madrides garajam spēlētājam Valteram Tavarešam, izšķirošās ceturtdaļas sākumā aizspraucoties viņam garām un izceļoties ar 2+1 gājienu - 63:58. Minūti vēlāk viņš realizēja trešo no četriem tālmetieniem - 66:61! Kamēr itālietis vienatnē centās vilkt “Fenerbahce” kuģi, pretiniekiem baļķa nesēju bija vairāk. Sešas minūtes pirms pamatlaika beigām “Real” panāca divciparu pārsvaru - 71:61. Nākamajās minūtēs aina nemainījās. Melli turpināja šturmēt “balto” grozu, taču madridieši turpināja turēt spēles grožus savās rokās.

Nedaudz vairāk kā divas minūtes pirms pamatlaika beigām Melli samazināja starpību līdz septiņiem punktiem - 74:67. Otro brīvmetienu viņš netrāpīja, taču “Fenerbahce” tika pie atlēkušās bumbas un Ali Muhameds pielēja eļļu ugunij - 74:69. Melli pretējā pusē uz ceturtās piezīmes rēķina apturēja Tavarešu, taču Karaliskā kluba spēlētājs realizēja abus brīvmetienus - 76:69. Dončičs aizsardzībā nobloķēja Vanameikeru, bet “Fener” atkal pārkāpa noteikumus. Trejs Tompkinss savu iespēju garām nelaida - 78:69.

“Fenerbahce” turpināja dzīties pakaļ, uz vienu pretinieka grozu atbildot ar diviem - 80:73. Dončičs 38,6 sekundes pirms pamatlaika beigām strīdīgā situācijā saņēma piekto piezīmi, tomēr tiesnešu spriedums nebija pārāk bargs - nesportiskais pārkāpums netika fiksēts. Vanameikers realizēja abus brīvmetienus - 80:75. Viņa komanda centās pārķert bumbu, taču mēģinājums beidzās ar kārtējo nosvilpto sodu. Džeisijs Kerols iemeta tikai pirmo no diviem brīvmetieniem, bet Ali Muhameds 22,4 sekundes pirms pamatlaika beigām atbildēja ar tālmetienu - 81:78! Stambulas kluba spēlētājs pēc minūtes pārtraukuma pārkāpa noteikumus. Kosērs netrāpīja nevienu brīvmetienu, taču Tompkinss savāca bumbu un nogādāja to grozā - 83:78! No šī trieciena “kanārijputniņi” vairs neatguvās.

Madrides “Real” galvenais treneris Pablo Laso aizveda komandu līdz otrajam titulam. Finālā viņš uzvarēja savu bijušo skolotāju Žeļko Obradoviču, kura bilance Eirolīgas finālos kļuvusi 9-3. Slovēņu brīnumbērns Luka Dončičs saņēma “Final Four” vērtīgākā spēlētāja balvu.

“Campeones, campeones,” pēc apbalvošanas ceremonijas “Real” metās uzvaras dejā. ”Baltie” pirmajos desmit ULEB ēras gados ne reizi netika “Četru finālā”, savukārt pēdējās astoņās sezonās paveikuši to sešas reizes(2011, 2013-2015, 2017, 2018).

Eirolīgas fināls, 20. maijs, Stark Arena

Real Madrid - Fenerbahce Doguš Istanbul 85:80 (21:17, 17:23, 25:15, 22:25)
Real: Kosērs 17 (2p 1/3, 3p 3/3, 1p 6/8; eff 21), Dončičs 15 (2p 2/4, 3p 1/4, 1p 8/10; 4rp, 5pp, eff 17), Tompkinss 10 (5ab), Kerols 9, Tavarešs 8 (5ab), Fernandess 5 (5ab), Jujs 5, Ajons 4, Rendolfs 3, Teilors 3, Kampaco. Galvenais treneris Pablo Laso.
Fenerbahce: Melli 28 (2p 7/10, 3p 4/6, 1p 2/3; 6ab, eff 27), Vanameikers 14 (1p 10/11; 10ip, eff 25), Duveriolu 8, Slukass 7 (4rp), Kaliničs 7, Muhameds 7, Datome 6, Veselijs 3, Guduričs, Tompsons, Nannelijs; Mahmutolu. Galvenais treneris Žeļko Obradovičs.
Tiesneši: Luidži Lamonika (Itālija), Boriss Rižiks (Ukraina), Oļegs Latiševs (Latvija).