\\Sports
Ko nozīmē daiļslidošanas komentētāju terminus un epitetus?
 
©AFP/Scanpix

Latvijas sporta līdzjutēji vēl nav pieraduši, ka olimpiskajās spēlēs ledus arēnā jāmeklē arī Latvijas daiļslidotāji, taču piektdien ar īso programmu savu uzstāšanos sāks Deniss Vasiļjevs, bet nākamnedēļ dāmu konkurencē startēs mūsu jaunākā olimpiete Diāna Ņikitina.

Katru gadu televīzijas pārraidēs esam vērojuši pasaules un Eiropas čempionātus, kuros starp efektīgiem lēcieniem un skaistiem tērpiem kaut kur fonā skan arī komentētāju balsis. Viņu lietotie termini bieži vien padara šo sporta veidu vēl cēlāku, taču vienlaikus liek apjaust, cik tālu ierindas skatītājs ir no daiļsidošanas saprašanas. Neilgi pirms olimpiskajām spēlēm aicinājām talkā vienu no šīs olimpiādes daiļsidošanas tiesnesēm, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesori Agitu Ābeli, ar kuras palīdzību centāmies kaut nedaudz vairāk izprast šo sporta veidu. Raksta beigās piedāvājam arī viņas komentētu Denisa Vasiļjeva uzstāšanos, kurā tiek aprakstīts uz ledus notiekosais.

Īsā jeb obligātā programma - tā ir septiņu noteiktu elementu programma. Pastāv zināmas variāciju iespējas elementu atlasē, taču tiem ir jāatbilst kritērijiem. Citus elementus šajā programmā iekļaut nav jēgas, jo tie vienkārši netiks vērtēti. Individuālajās sacensības un pāriem īsās programmas ilgums ir divas minūtes un 50 sekundes. Dejās ir ļoti līdzīgi, bet tajās ir noteikti obligātie izpildāmie soļi un ritms, kā arī četri elementi, ko nedrīkst izmanīt.

Garā jeb izvēles programmā tiek noteikts lēcienu elementu skaits - sievietes var izpildīt septiņus, bet vīrieši astoņus, jo vīriešu programmas ir par pusminūti garākas (četras minūtes un 30 sekundes). Tāpat tiek noteiktas trīs piruešu vietas programmā, un tiek definētas šo piruešu struktūras, soļu virknējums un horeogrāfiskā kompozīcija.

Noteikti elementi visās sacensībās ir vienādi. Tie ir: 1) viens lēciens no soļiem ar vismaz trīs apgriezieniem, 2) kaskāde, kas sastāv no diviem lēcieniem, no kuriem vienam jābūt ar vismaz trīs apgriezieniem, turklāt neviens tiem nedrīkst būt tāds pat, kāds ticis izpildīts lēcienā no soļiem, 3) vismaz divarpus apgriezienu Aksels, 4) piruete ielēcienā, 5) vienas pozas piruete ar kāju maiņu, bet pozai jābūt atšķirīgai nekā ielēcienā, 6) kombinētā piruete, kurā jābūt ne vairāk par vienu kāju maiņu un ne mazāk kā divām pozīcijām, bet uz katras kājas jāizpilda vismaz seši apgriezieni.

PAR LATVIJAS OLIMPIEŠU CERĪBĀM PHJONČHANĀ LASI JAUNĀKAJĀ "SPORTA AVĪZES" NUMURĀ / Publicitātes foto

Lēciens no soļiem - pirms lēcieni tiek veikti dažādi soļi vai kustības, nedrīkst vienkārši stāvēt (slīdēt). Ja sportists izpilda lielisku ieskrējienu ar parastu krustsoli, tad ieņem stāvēšanas pozu un izpilda lēcienu, tad saņem tādu pašu vērtējumu, kā par kritienu lēcienā. Turklāt soļiem ir jāturpinās lēcienā. Ja kaut nedaudz pastāv, saņem par punktu mazāk. Tādēļ bieži vien skatītājiem šķiet, ka izpildījums bijis lielisks, tādēļ seko sašutums par zemu vērtējumu, un tiek piesaukta tiesnešu uzpirkšana.

 
Turpinājumu lasi nākošajā lapā