\\Sports
Latvijai gaidāma aktīva olimpiskā diena: deviņi sportisti piecos sporta veidos
 
©F64

13. februārī risināsies Phjončhanas olimpisko spēļu ceturtā diena, un sacensībās plānota veselu deviņu Latvijas sportistu piedalīšanās. Kamaniņu sportā savu cīņu turpinās Ulla Zirne, Elīza Cauce un Kendija Aparjode, pirmo disciplīnu ātrslidošanā aizvadīs Haralds Silovs, tāpat Latvija būs pārstāvēta šorttreka, kalnu slēpošanas un distanču slēpošanas sacensībās.

Kamaniņu sportā sieviešu konkurencē pēc pirmajiem diviem braucieniem Ulla Zirne ieņem astoto vietu, nemaz tik tālu neatpaliekot arī pirmā sešinieka. Tieši aiz Zirnes gan ir pirmdien trases rekordu uzstādījusī amerikāniete Sammera Bričera, tāpat tikai sekundes desmitdaļu no Zirnes atpaliek labāko desmitnieku noslēdzošā rumāniete Raluka Stramaturaru, taču pārējās konkurentes jau ir nedaudz tālāk.

Kamaniņu sacensībās trešais brauciens sāksies 12:30, bet ceturtajam braucienam kvalificēsies tikai 20 labākās sportistes. Šobrīd uz šīs robežas balansē Elīza Cauce, kura ieņem 21. vietu, taču no 17. vietas atpaliek tikai 0.2 sekundes. Neparocīgāka situācija kritienā cietušajai Kendijai Aparjodei, kurai 24. vieta, taču laika izteiksmē starpība ir ļoti liela - līdz 20. vietai viņai pietrūkst vairāk nekā sekundes, ko atspēlēt būs iespējams tikai vairāku konkurenšu lielas neveiksmes gadījumā.

„Rītdien galvenais izlabot nianses trases augšdaļā un iegūt lielāku brīvuma sajūtu. It kā biju brīva, bet mazliet tomēr piečekoju. Noriskēt? Varbūt. Jāskatās pēc sajūtām,” pēc pirmdienas sacensībās medijiem izteicās Zirne, kura pirms sezonas sev par mērķi bija izvirzījusi vietu olimpiskajā sešiniekā: „Tāds mērķis man bija, bet es par to vairs tagad nedomāju. Esmu šeit un daru savu darbu. Cenšos veikt pēc iespējas labākus braucienus. Ja tas izdosies, rezultāts neizpaliks.”

Haralds Silovs tikmēr aizvadīs pirmo savām trim paredzētajām disciplīnām ātrslidošanā, piedaloties sev ierasti visveiksmīgajā, proti, 1500 metru slidojumā. Silovs šajā distancē Vankūverā izcīnīja desmito vietu, bet Sočos bija 14. vietā. Šosezon Silovs uzstādīja jaunu Latvijas rekordu šajā disciplīnā (1:43.35), un no 36 pieteiktajiem dalībniekiem tikai pieciem šosezon izdevies slidot ātrāk, Eiropas čempionātā viņš šogad ieguva septīto vietu, savukārt PK ieskaitē Silovs šosezon ir 16. vietā.

Silovs startēs 15. pārī kopā ar 18 gadus veco Dienvidkorejas talantu Minu Seoku Kimu. Viņš šosezon PK posmā Stavangerā tieši 1500m distancē izcīnīja savu lielāko panākumu, iegūstot ceturto vietu, kā arī ir pasaules junioru čempions šajā distancē. Galveno favorītu vidū tikmēr būs Soču vicečempions Kūens Vērvejs, norvēģi Pedešens, Jūhansons un Henriksens, kā arī amerikānis Džoejs Mantija. Piedalīsies arī sensacionāli Sočos zelta medaļu ieguvušais Konrāds Ņedzveckis, taču poļu ātrslidotājs šosezon ieņem tikai 13. vietu PK kopvērtējumā. Taču SOK uzaicinājumu uz Phjončhanu nesaņēma pasaules rekordists un PK sezonas līderis Deniss Juskovs no Krievijas, kurš šosezon bija uzvarējis visos četros posmos, kuros piedalījās.

Savukārt kalnu slēpošanas kombinācijā uz savu startu cer Kristaps Zvejnieks - viņam bija paredzēts starts nobraucienā jau pirms divām dienām, bet tas tika pārcelts stiprā vēja dēļ. Šonakt organizatori cer aizvadīt kombinācijas sacensības (4:30 nobrauciens un 8:00 slaloms), taču par laika apstākļiem un gaidāmo vēja stiprumu Dienvidkorejā pirms nakts iestāšanās vēl nebija pilnīgas skaidrības. Ja sacensības kalnu slēpošanā beidzot varēs sākties, tad Zvejnieks trasē dosies ar 50. numuru 65 sportistu konkurencē.

Distanču slēpošanā tikmēr par vēju satraukumi mazāki, un otrdienas pusdienlaikā paredzētas dinamiskās sprinta sacensības. Latviju tajās pārstāvēs Indulis Bikše un Patrīcija Eiduka, kuriem abiem šī būs debija olimpiskajās spēlēs. Sākotnēji sprintā bija paredzēts arī Ingas Paškovskas starts, taču radās problēmas ar pieteikumu, un viņa līdz ar to piedalīsies tikai brīvā stila slēpojumā.

Sprintā vispirms paredzētas kvalifikācijas sacensības, kurā sportisti dosies trasē ar pusminūtes intervālu un centīsies iekļūt labāko 30 vidū, lai tiktu ceturtdaļfinālā. Bikšem būs jācīnās 80 slēpotāju konkurencē, bet Eidukai - 68 sieviešu dalībnieču konkurencē. Pēc tam jau sekos sacensības pēc izslēgšanas principa, dalībniekiem trasē dodoties reizē un aizvadot ceturtdaļfinālus, pusfinālu un beigās katra dzimuma seši labākie sportisti sacentīsies finālā. Jāpiemin, ka Soču čempions sprintā Ola Vigens Hatestāds vairs sacensībās nepiedalās, savukārt sievietēm norvēģiete Maikena Falla gan centīsies aizstāvēt savu Soču titulu.

Iepriekš sarunā ar medijiem Bikše atzina, ka sprints nav viņa kroņa distance: "Tomēr neatkarīgi no rezultāta, tas būs labs ātruma treniņš stresa noņemšanai. Spriežot pēc rezultātiem, mana galvenā distance būs 15 kilometru brīvajā stilā. Grūti prognozēt, ko gaidīt. Piemēram, pirmajās sacensībās uzvarēja sportists Sīmens Krīgers, kurš Pasaules kausos trijniekā ir bijis tikai pāris reizes, turpretī vairākkārtējais Pasaules kausa kopvērtējuma uzvarētājs Martins Sunbī atkal palika otrais. Tādējādi viņš vēl joprojām nav ne reizi izcīnījis olimpisko zeltu. Izskatās, ka olimpiskajās spēlēs tiešām ir grūti prognozējami rezultāti."

Vēl diviem Latvijas sportistiem paredzēts starts šorttrekā, kur Roberto Puķītis jau sekmīgi iesāka olimpiskās spēles, tiekot B finālā 1500 metru distancē un oficiālajā protokolā beigās ieņemot 11. vietu. Šoreiz kopā ar Puķīti par vietu 1000m ceturtdaļfinālā cīnīsies arī Roberts Zvejnieks, kuru pēc tam nākamajās dienās gaida starts 500 metru sacensībās.

1000m distancē pieteikti 32 sportisti, kuri sadalīti pa astoņiem kvalifikācijas slidojumiem, un lai iekļūtu ¼ finālā, būs jāieņem pirmā vai otrā vieta. Pasaules rangā 19. vietu ieņemošais Puķītis būs astotajā slidojumā, kur viņu sagaida visnotaļ nopietna konkurence - 1500m distances piektās vietas ieguvējs Šaolins Ļū, kurš pārstāv Ungāriju, amerikānis Dž.R. Čelskis, ar kuru Puķītis Phjončhanā jau vairākkārt sacentās 1500m slidojumos, tiesa, Čelskis 1000m slidojumā ir krietni zemāk pasaules rangā. Ceturtais Puķīša pretinieks būs 19 gadus vecais krievs Pāvels Sitņikovs.

Savukārt Zvejnieks startēs ceturtajā slidojumā, kurā viņš būs izteikta pastarīša lomā - pretim stāsies divu olimpisko medaļu īpašnieks Sjinke Knēgts no Nīderlandes, kurš 1500m distancē bija otrais, pieredzējušais francūzis Tibo Fokonē, kurš arī tika līdz 1500m A finālam, un sezonas PK ranga 12. vietas īpašnieks Zivejs Rens no Ķīnas.

Ceturtdaļfināli 1000m distancē pēc tam paredzēti tikai 17. februārī.