\\Sports
Krievijas reakcija: Pat Padomju Savienība netika pakļauta tādām sankcijām
 
©Sputnik/ SCANPIX

"Krievijas sportam notikušais līdzinās 9 balles stiprai zemestrīcei, kuras sekas nāksies likvidēt daudzus gadus. Pirmkārt, Krievijas Olimpiskā komiteja – Padomju Savienības nacionālās Olimpiskās komitejas mantiniece – pat Aukstā kara gados netika pakļauta tādām sankcijām," reaģējot uz Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmumu diskvalificēt OKR, raksta laikraksts "Moskovskij Komsomoļec".

RIA Novosti. Zem sveša karoga: Krievijas izlasi nepielaiž Olimpiskajām spēlēm

“Starptautiskā Olimpiskā komiteja (IOC) nolēmusi nepielaist Krievijas izlasi startam Korejas spēlēs 2018. gada februārī. Lēmums pieņemts, balstoties uz īpašu komisiju secinājumiem, kuri apstiprināja “sistēmiskas manipulācijas ar dopingu Soču spēļu laikā”.

Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) vadītājs Aleksandrs Žukovs paziņojis, ka IOC izpildkomiteja pieņēmusi svarīgu lēmumu, kura maksimāli ņem vērā sportistu intereses, ietverot sevī gan pozitīvas, gan negatīvas puses.

Viņš norādīja, ka Samuela Šmida vadītā komisija neatrada pierādījumus, ka Krievijas pastāv valsts atbalstīta dopinga lietošanas sistēma. Tajā pašā laikā ziņojumā tieši pateikts, ka bijušais Maskavas antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs iedzīvošanās nolūkos nodarbojies ar krāpniecisku darbību.

Žukovs izteicās, ka gadījumā, ja Olimpiskās spēles Korejas pilsētā Phjončhanā notiks bez starpgadījumiem, OKR diskvalifikācija tiks atcelta. Visticamāk, ierobežojumi Krievijas karoga un himnas lietošanā tiks atcelti Korejas spēļu pēdējā dienā - tad Krievijas sportisti noslēguma ceremonijā varēs soļot zem sava karoga.

IOC lēmumu pieņēma, balstoties uz divu komisiju darbu. Denisa Osvalda vadītā komisija vēlreiz pārbaudīja Krievijas sportistu nodotos analīžu paraugus. Tās rezultātā Krievija zaudēja 11 medaļas un zaudēja pirmo vietu komandu vērtējumā.

Otrā komisija, kuru vada bijušais Šveices Konfederācijas prezidents Samuels Šmids, pārbaudīja ziņas par iespējamu valsts iejaukšanos Krievijas antidopinga sistēmā. Abas komisijas sāka darbu pēc Pasaules antidopinga organizācijas (WADA) izmeklēšanas Ričarda Maklarena vadībā, pārbaudot, vai Federālais drošības dienests (FSB) samainījis Krievijas sportistu analīžu paraugus.

WADA 2015. gadā apsūdzēja Krieviju daudzskaitlīgos antidopinga noteikumu pārkāpumos un nosprieda, ka RUSADA darbība neatbilst organizācijas kodeksam. RUSADA vadītājs Grigorijs Rodčenkovs 2015. gada novembrī tika atbrīvots no amata. (Krievijas vicepremjers) Vitālijs Mutko izteicās, ka Rodčenkovs lūdzis viņu neatlaist un teicis, ka viņa rīcībā esošajai informācija var “satricināt” gan WADA, gan IOC.

Pēc atlaišanas Rodčenkovs aizbrauca uz ASV - 2016. gadā intervijā laikrakstam "New York Times" viņš paziņoja, ka vismaz 15 Soču spēļu medaļnieki no Krievijas bijuši valsts “dopinga programmas” dalībnieki.Vēlāk IOC izveidoja divas īpašas komisijas.”

Moskovskij Komsomoļec. Krieviju padzen no Olimpiādes: IOC lēmums rada vēl vairāk jautājumu

“Piepildījušās pašas pesimistiskākās prognozes par IOC izpildkomitejas sēdi Šveices pilsētā Lozannā. Mūsu valsts Olimpiskā komiteja ir diskvalificēta, brīfingā, kas notika pēc 21:00 vakarā pēc Maskavas laika, paziņoja IOC vadītājs Tomass Bahs. Krievijas pilsoņi ziemas spēlēs Korejā varēs startēt tikai zem Olimpiskā karoga. Un tikai tie, kuru reputācija ir kristaltīra.

Ilūziju par pašu mīkstāko sodu - sprieduma atlikšanu uz nenoteiktu laiku - nebija nevienam. Rietumi negatavojās vilkt garumā: līdz Phjončhanai, translācijas no kurienes mēs diez vai tagad redzēsim pilnā apjomā, palikuši divi mēneši un četras dienas. “Rīt, rīt, tikai ne šodien - saka visi sliņķi,” tāds ir populārā vācu sakāmvārda tulkojums.

IOC svarīgākā amatpersona, Tomass Bahs, ir vācietis. Olimpiskais čempions paukošanā no Austrumvācijas, kurā dopinga jautājums bija ļoti saasināts, sākotnēji pret Krievijas Federāciju bija lojāli noskaņots (kā nu ne - viņa pirmās spēlēs amatā notika tieši Sočos, tā taču bija viņa “pirmā balle”). Bahs uzticēja lēmuma pieņemšanu komisijām un, galu galā, izpildkomitejai.

Neviens no Krievijas izlases dalībniekiem, kuri pēc Soču spēlēm nokļuva antidopinga noteikumu pārkāpēju sarakstā, nevarēs piedalīties 2018. gada spēlēs. Tas attiecas arī uz treneriem un ārstiem. IOC noteiks personālu, kurš varēs palīdzēt Krievijas sportistiem.

Krievijas sporta ministrijas funkcionāri nevarēs tikt akreditēti 2018. gada spēlēm. Vitālijs Mutko un (bijušais sporta ministra vietnieks) Jurijs Nagornihs uz mūžu diskvalificēti no Olimpiskajām spēlēm. OKR prezidenta Aleksandra Žukova pilnvaras kā IOC loceklim tiks apturētas. OKR jāatmaksā IOC iztērētie līdzekļi izmeklēšanas laikā - 15 miljoni ASV dolāru.

Krievijas sportam tas līdzinās 9 balles stiprai zemestrīcei, kuras sekas nāksies likvidēt daudzus gadus. Pirmkārt, Krievijas Olimpiskā komiteja - Padomju Savienības nacionālās Olimpiskās komitejas mantiniece - pat Aukstā kara gados netika pakļauta tādām sankcijām.

Padomju Savienība - Otrā Pasaules kara uzvarētāju nometnes dalībniece - sākumā negribīgi pievienojās olimpiskajai ģimenei, taču no tā laika tās pozīcijas bija nesatricināmas, nerunājot par milzīgās valsts sportiskajiem panākumiem.

Jaunā gadsimtā jauna problēma - iepriekšējā statusa atjaunošana. Visi nesen redzējām, cik mokoši dzimtā antidopinga struktūra centās nogludināt visas nesaskaņas ar WADA, taču saņēma atteikumu, neizpildot visas ceļakartē minētās piezīmes. Cita piemērs - mūsu vieglatlētikas ķezas.

Krievijas vieglatlētikas savienības piemēram jākalpo citiem par mācību. Rio mūsu sportisti nevarēja startēt. Pagāja gads, pasaules čempionātā uz “urā” piedalījās Marija Ļisickene un Sergejs Šubenkovs. Bez himnas, karoga, pat bez trīskrāsu karoga lentītēm.

Tā vēl bija pusbēda. Līdzekļus startam pasaules čempionātā viņi nopelnīja sev paši, par laimi, tam domāts komercturnīrs, vārdā "Dimanta līga".Viņi tērē naudu ne tikai sev - vēl ir samaksa treneriem, personālam, viesnīcām un lidojumiem.

Atsevišķu “tīro” sportistu brauciens uz Phjončhanu ir zem jautājuma zīmes. Ne tikai tāpēc, ka tīrība vēl desmit reižu tiks pakļauta šaubām. Arī tādēļ, ka ne visi sportisti ir labi situēti, lai atļautos aizstāvēt valsts godu no savas kabatas. Vēl jānoskaidro: vai valsts vispār var viņus netieši atbalstīt. Un kāda būs tās pozīcija? Uz šo jautājumu trešdien atbildēs oficiālais Kremlis.

IOC lēmuma pozitīvā daļa uz vispārējā šoka fona - lēmumam piemīt kompromisa raksturs un Krievijas delegācijai jāpasaka paldies. Slimnieks vēl ir dzīvs. Taču jautājumu kļuvis tikai vairāk. Kā izskatīsies bezprecedenta izlase ar nosaukumu "Sportisti no Krievijas", kuru Valsts Domes deputāts un Krievijas kērlinga federācijas prezidents Dmitrijs Sviščovs sarunā ar mums piedāvāja nosaukt vēl daiļrunīgāk: "No Krievijas ar mīlestību"?

Kas viņu atbalstīs OKR diskvalifikācijas apstākļos? Ņemot vērā pulksteņa tikšķēšanu - ziemas spēles sāksies 9. februārī - priekšā gaidāms nervozs, titānisks un neko negarantējošs darbs.”

Moskovskij Komsomoļec. Krievijas telekanāli pēc IOC lēmuma atteikušies translēt Olimpiskās spēles

“Krievijas televīzijas kanāli - Krievijas televīzijas un radio kompānija (VGTRK) un “Match TV” - pieņēmuši lēmumu atteikties no 2018. gada Olimpiādes translēšanas. Par to ziņo Piektais kanāls.”
ВГТРК и «Матч ТВ» отказались от трансляции...

Sovetskij Sport. Jurists: mūs izmeta aiz apkakles. Līdz Olimpiādei jāpaspēj uzvarēt apelāciju

“Sporta jurists Mihails Prokopecs komentēja IOC lēmumu atļaut Krievijas sportistiem startēt Phjončhanas spēlēs zem neitrāla karoga.

“Negaidīju, ka tiks pieņemts tik bargs lēmums. Domāju, ka būs kā Rio, kad atsevišķas federācijas pieņēma atsevišķus lēmumus par noteiktiem sporta veidiem. Notika tā - mūs aiz apkakles izmeta no Olimpiskās kustības. Gribas ātrāk izlasīt Šmita ziņojumu - kā IOC pamato savu lēmumu, jo pagaidām zinām tikai par nepielaišanas faktu.

Jāiesniedz apelācija Lozannā un jācenšas uzvarēt procesu līdz Olimpiādei. Atkārtošos, grūti komentēt, nezinot IOC motivāciju. Un jāiepazīstas ar Šmita ziņojumu. Acīmredzot, viņš pastāstījis kaut ko jaunu, jo agrāk Mutko un (Soču spēļu rīcības komitejas vadītāja) Černišenko uzvārdi nefigurēja. Tagad viņi ir.

Cik saprotu, nacionālā Olimpiskā komiteja ir diskvalificēta un neko ietekmēt vairs nevar. Katrs sportists pats lems - piedalīties spēlēs vai nē,” Prokopecs Sanktpēterburgā teica “Sovetskij Sport” korespondentam.”

Starhit.ru . Mūsu zvaigznes dusmojas par Krievijas izlases nepielaišanu Olimpiskajām spēlēm

“Daiļslidotāja Anna Semjonoviča bija vīlusies par IOC lēmumu. “Veltīju sportam 17 dzīves gadus. Tas prasa milzīgas pūles. Lepojos, ka pārstāvēju savu valsti. Par Krieviju. Izcīnīju daudz medaļu, mans darbs un tulznas uz kājām bija tā vērtas! Neatkarīgi no IOC lēmuma, atbalstu mūsu sportistus.”

Olimpiskā zelta īpašniece, mākslas vingrotāja Margarita Mamuna pauda atbalstu tautiešiem. “Dusmas plēš gabalos no tā, cik daudz gribas pateikt un vismaz nedaudz palīdzēt sportistiem.”

Dziedātāja Katja Ļeļa vēlas rīkot “zibakciju” sportistu atbalstam. “Ļaudis, mīļie mani, esmu šokā! Kāpēc mūsu stiprajai valstij tā dara pāri un pazemo? Baidās, tāpēc pieņem tādus netaisnīgus lēmumus. Taču ne jau līdz tādai pakāpei. Atbalstīsim mūsu sportistus, neatkarīgi no IOC lēmuma!”

Slavenā vieglatlēte Jeļena Isinbajeva nevarēja palikt vienaldzīga. “Visi, kuri līdz pēdējai minūtei ticēja taisnīgumam un cerēja uz labāko, lūdzu, nepārdzīvojiet. Es, tāpat kā jūs, pērn līdz pēdējai minūtei ticēju taisnīgumam, taču... Jā, IOC lēmumu nevar nosaukt par negaidītu. Viss uz to gāja, taču es tomēr cerēju, ka visiem tīrajiem un neaptraipītajiem sportistiem atļaus startēt zem savas valsts - Krievijas - karoga!

Ticēju, ka IOC sportistu komisijas un pašas IOC pozīcija: “aizsargāt pasaules tīros sportistus un aizstāvēt viņu tiesības, neskatoties uz nacionalitāti, ādas krāsu, etnisko piederību, valodu, pat, ja tas būtu tikai viens cilvēks....” atspoguļosies darbos, taču... Esmu neizpratnē, vārdi atšķiras no darbiem... Kas palicis no Olimpisma principiem, no Olimpisko spēļu idejas. Bez Krievijas - tā ir kliba Olimpiāde!”"