Šodien plkst.21:45 Latvijas futbola izlase uzsāks savu ceturto spēli PK2018 kvalifikācijas turnīrā, izbraukumā tiekoties ar pašreizējo Eiropas čempioni Portugāli.
Latvijas izlase pirmās trīs spēles aizvadījusi neveiksmīgi. Ievadā vājš sniegums, bet vismaz pozitīvs rezultāts Andorā (1:0). Oktobra sākumā Rīgā pret Fēru salām, lai ko apgalvotu mūsu izlases treneris Marians Pahars un spēlētāji, acīmredzami gan slikta spēle, gan pavisam drausmīgs rezultāts (0:2). Visbeidzot pēc dažām dienām turpat "Skonto" stadionā pret ungāriem patiešām ļoti sakarīgs sniegums, taču neizmantoti lieliski momenti un vēl viens zaudējums (0:2).
"Euro 2016" un PK2018 atlases ciklos Rīgā esam sakrājuši 0-1-6 bilanci, kamēr viesos tā ir 1-4-1. Tieši izbraukumā Pahara vadībā Latvijas izlase spēlē labāk un pratusi tikt pie neizšķirtiem ne tikai pret Kazahstānu, bet arī "Euro 2016" finālturnīra dalībniecēm Čehiju, Turciju un Islandi. Tomēr daudziem spilgtākā atmiņā palicis tieši vienīgais izbraukuma zaudējums - 0:6 Nīderlandē. Šovakar līdzīga pretiniece - nevis tikai spēka ziņā, bet specifiski fantastiskā uzbrukuma jaudas dēļ. Holandiešiem bija Arjens Robens, Robins van Pērsijs, Veslijs Snaiders, Klāss Jans Huntelārs, kamēr Portugālei ir Krištianu Ronaldu, Nani, Kvarežma.
Vēl divas biedējošas līdzības - pirmkārt, arī pret Nīderlandi tā bija ceturtā spēle atlases ciklā ļoti tuvā datumā (16. novembrī), otrkārt, arī toreiz Latvijas izlase, ņemot vērā mūsu valsts klimatu, vairākas dienas pirms mača devās uz ārzemju treniņnometni ārzemēs. Taču štrunts par līdzībām! Jāskatās uz savu spēli un tai pašā laikā jārēķinās, ka pretī stājas Eiropas čempione Portugāle, kuras futbolisti pirms nieka četriem mēnešiem un trim dienām virs galvām cēla Eiropas čempionāta trofeju. Starp citu, tieši šīs trofejas iegūšanu daudzi min par būtiskāko iemeslu, kāpēc balsojumā par 2016. gada pasaules labākā futbolista titulu liela priekšroka dodama Ronaldu - viņa konkurents Lionels Mesi ar Argentīnas izlasi otro gadu pēc kārtas zaudēja "Copa America" finālā pendeļu sērijā.
Portugāles izlase pašsaprotami lidinās citos augstumos nekā Latvija. Un, lai ko teiktu Portugāles treneris un spēlētāji, diez vai viņi sevišķi iedziļinās mūsu futbola niansēs. Ko gan tur daudz domāt, ja Latvijas izlase pret Andoru un Fēru salām nospēlēja 1:0 un 0:2, kamēr Portugāle abas šīs pretinieces satrieca ar 6:0? Diezgan droši, ka portugāļu funktieris ir spēlēt maksimāli uzbrūkoši un pēc iespējas drīzāk atklāt rezultātu. Bet Ronaldu domas, vismaz tā varam spriedelēt, noteikti ir par savas statistikas un rekordu vēl tālāku uzspodrināšanu - pretinieks ir parocīgs... Piemēram, Igauniju portugāļi jūnija sākumā pēdējā pārbaudes mačā pirms "Euro 2016" finālturnīra noslānīja ar 7:0...
Nekādas dāvanas no Portugāles nav pamata gaidīt. Septembrī bez tobrīd savainotā Ronaldu Portugāle ciklu iesāka ar 0:2 Šveicē un, ja vien Eiropas čempioni nākamā gada rudenī nevēlas spēlēties ar "play-off", tad punktus vairs zaudēt nedrīkst. Galu galā - šveicieši ne tikai pārspējuši Portugāli, bet arī Ungāriju viesos.
Sportacentrs.com novērotais Latvijas izlases treniņos liecina, ka Pahars iemēģina dažādus modeļus - gan taktiski, gan uzvārdu ziņā. Visskaidrākā situācija ir ar vārtsargu un aizsargiem - ja nenotiks brīnumi, tad tie būs Andris Vaņins vārtos, Kaspars Gorkšs un Vitālijs Jagodinskis aizsardzības centrā, kā arī Gints Freimanis un Vitālijs Maksimenko aizsardzības flangos. Pēdējās spēlēs esam pieraduši pie Vladislava Gabova, bet, kaut arī Pahars atklāja, ka spēlēs Freimanis, pilnībā nav izslēgta arī Gabova spēlēšana - vienā no treniņiem viņš iemēģināts par malējo pussargu.
Doma varētu būt skaidra - Portugāle uzbrukumā spēlē izteikti ātru un tehnisku futbolu pa zemi, un Gabovs ir pietiekami mobils futbolists ar aizsardzības prasmēm. Jāsaprot, ka Ronaldu mīl ganīties uzbrukuma kreisajā flangā, tā ka Freimanim (un Gabovam, ja būs pamatsastāvā) nāksies iziet cauri ellei. Gints ir labi informēts, ka maču tiesās tas pats skotu tiesnesis, kurš noraidīja viņu Rīgā Latvijas - Turcijas spēlē, kad Freimanis nokaitināja un izplūkāja citu pretinieku zvaigzni Ardu Turanu.
Atgriežoties pie pamatsastāva, lai gan ir dažādi varianti, visticamāk, būtu jābūt 4-2-3-1 shēmai ar balsta pussargiem Igoru Tarasovu un Oļegu Laizānu, kā arī diskvalificētā Valērija Šabalas prombūtnē izvirzītu vientuļo vilku Artjomu Rudņevu. Grūtāk uzminēt savienojošos elementus. Par Gabova versiju jau minēts, tāpat vidējā līnijā opcijas ir Aleksejs Višņakovs, Dāvis Ikaunieks, Jānis Ikaunieks, Gļebs Kļuškins, Artūrs Zjuzins. Ja Pahars tomēr izvēlēsies 4-4-1-1, tad kā vārtsarga/aizsargu tālo piespēļu mērķis varētu tikt izvēlēts arī Vladislavs Gutkovskis, kamēr Rudņevs pozicionālā spēlē vairāk dotos laukuma dziļumā.