Latvijas sieviešu izlase Eiropas čempionātu sāk ar zaudējumu

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 11. jūnijā, Sombatejā zaudēja C grupas favorītei Serbijai ar rezultātu 60:76. Divas starta piecnieka spēlētājas – Anete Šteinberga un Anete Jēkabsone-Žogota – bija spiestas no cīņas izstāties priekšlaikus. Nākamajā spēlē 12. jūnijā Latvija sacentīsies pret Horvātiju, kurai pirms tam jāaizvada vakara cīņa pret Krieviju.

Ainara Zvirgzdiņa, Aivara Vīnberga, Mārtiņa Zībarta un Viktora Lāča trenētā komanda izmantoja visas treniņu iespējas "Arena Savaria". Trešdien un ceturtdien spēlētājas cēlās sešos no rīta, lai mērotu pusstundu tālo ceļu, astoņos izejot laukumā. Serbietes ceturtdien no rīta netrenējās.

Anete Jēkabsone-Žogota spēles sākumā pret Serbiju guva kājas savainojumu. Spēlētāja blakus komandas soliņam aizķērās aiz laukuma apmales – tās augstums ir apmēram pieci centimetri, izmežģīja kāju un bija spiesta sāpēs atstāt laukumu.

Basketboliste nokļuva fizioterapeitu aprūpē. Viņa saņēma pretsāpju līdzekļus, taču pirmās apskates rezultāti nebija iepriecinoši – diagnozes noteikšanai vajadzēja smalkāku tehniku. Pēc puslaika pārtraukuma Jēkabsone-Žogota atgriezās laukumā, bet pēc spēles beigām devās uz slimnīcu.

Starta piecnieki

Latvija: Eglīte, Jēkabsone, Baško, Šteinberga, Putniņa
Serbija: Butulija, M. Dabovič, A. Dabovic, Milovanovic, Page

Aija Putniņa pārlēca naturalizēto Serbijas centra spēlētāju Danielu Peidžu, dodot iespēju Latvijai sākt pirmo uzbrukumu. Gunta Baško-Melnbārde pirmo metienu netrāpīja, taču aizsardzībā atņēma bumbu Anai Dabovičai un aizskrēja ātrajā uzbrukumā – 2:0. Pustālie metieni startā nekrita, bet Anetes Jēkabsones-Žogotas un Baško-Melnbārdes tālmetieni nodrošināja iniciatīvu Latvijai – 8:3. Tuvāk grozam tik labi neklājās, jo Anete Šteinberga sestās minūtes sākumā saņēma ceturto piezīmi. Drīzumā komandas piezīmu normu – pieci pārkāpumi – sasniedza arī serbietes, Baško-Melnbārdei iegūstot tiesības izpildīt divus soda metienus. Kapteine meta perfekti – 15:14, taču jau nākamajā aizsardzībā laukumu ar piecām piezīmēm (07:07 minūtes pēc sākuma) bija spiesta atstāt Anete Šteinberga. Sarkanbaltsarkanās vēlreiz priekšā izvirzīja Kates Aizsilas tālmetiens no labā stūra (18:17), tomēr Soņas Petrovičas agresivitāte uzbrukumā atjaunoja priekšroku serbietēm – 19:21.

Neparedzētas izmaiņas turpinājās. Anete Jēkabsone-Žogota atsvaidzināja kājas savainojumu un otrās ceturtdaļas sākumā nokļuva fizioterapeitu aprūpē. Iznākumā spēlē ātri iesaistījās četras Eiropas čempionāta debitantes – Kate Aizsila, Kristīne Vītola, Ieva Kūlīte, Dita Rozenberga. Pirmās trīs realizēja pirmos metienus, bet Rozenberga rēķinu atklāja četrpadsmitajā minūtē – 31:25. Serbietes brīžiem nespēja izsekot Latvijas spēlētāju savērptajiem uzbrukuma karuseļiem, kuri bieži beidzās ar brīviem metieniem. Agresīvāka aizsardzība, pilna laukuma presingu ieskaitot, ļāva pretiniecēm pārvarēt vājuma brīdi un veikt 0:10 izrāvienu – 31:35. Krīzi pārtrauca Peidžas pārkāpums pret Kati Aizsilu, vienlaikus sarūpējot piekto komandas piezīmi. Brīvmetieni grozā nekrita, taču serbu ofensīva tika apturēta. Zane Eglīte ātrajā pārejā piegādāja bumbu Laksai – 33:35. Pēc vairākām labām saspēlēm un ātrajām pārejām rezultāts tika izlīdzināts (37:37), bet puslaikā Serbijas pārsvars bija tikai divi punkti – 37:39.

Pirmajā puslaikā vadība mainījās 11 reižu, bet deviņas reizes rezultāts bija neizšķirts. Pēc pārtraukuma sekoja vēl divas vadības maiņas. Putniņas tālmetiens un Jēkabsones-Žogotas divi punkti ar sodu panāca priekšroku Latvijai (43:41). Serbietes atbildēja ar trīs tālmetieniem pēc kārtas, pēc Milicas Dabovičas un Jeļenas Milovanovičas trāpījumiem panākot lielāko pārsvaru – 43:50. Pāris minūtes nesekmīgi uzbruka abas komandas. Latvijas neizmantotās iespējas sodīja Petroviča – 43:52. Dita Rozenberga iemeta divus soda metienus, bet ieilgušo sausumu no groza apakšas pārtrauca Kristīne Vītola – 47:54. Aizsardzība gan bija tālu no ideālas. Serbietes pārāk bieži brīvi tika līdz groza apakšai – 48:58.

Izšķirošajā ceturtdaļā serbu uzbrucējas turpināja kontrolēt spēli, turot Latviju 9-15 punktu attālumā. Favorītes izcīnīja pirmo uzvaru. Latvijai nekas nav zaudēts – nākamajai kārtai kvalificēsies trīs spēcīgākās C grupas komandas.