Francijas basketbolisti negaidīti pārspēj spāņus

© scanpix

Francijas vīriešu basketbola valstsvienība pēc 60 gadu pārtraukuma ir iekļuvusi pasaules četru spēcīgāko komandu vidū. Trešdien, 10. septembrī, Vensāna Kolē trenētā izlase ceturtdaļfinālā Madridē uzvarēja Spāniju ar rezultātu 65:52. Piektdien francūži cīnīsies pret serbiem, savukārt Lietuvas un ASV spēkošanās notiks ceturtdien.

Pirms desmit gadiem Spānija un Francija nebija pieskaitāmas pasaules basketbola grandiem. Vienas dekādes laikā viss ir mainījies. Abu valstu jauniešu izlašu panākumi, ACB līgas uzplaukums Spānijā un Tonija Pārkera harizma mainīja visu.

Vēl 2009. gada vasarā ne spāņi, ne franči nevarēja lepoties pat ar vienu Eiropas titulu vīriešu konkurencē. Turpretī pēdējos trīs Eiropas finālturnīros triumfējusi tikai “Sarkanā fūrija” vai “Les Bleus”. Tieši šajā laikā abu izlašu tikšanās kļuvusi par klasiku un trešdienas cīņa nebija izņēmums.

Spāņi sāka ar bumbas iespēlēšanu Markam Gazolam, taču centra spēlētāja metieni bija neprecīzi. Otrajā pusē francūži ilgi netika soda laukumā, bet lieliski meta no distances. Divi tālmetieni Borisa Diāva izpildījumā, viens precīzs mēģinājums jaunajam centram Žofrē Loverņam un Francija izvirzījās vadībā ar 11:2. Spāņu mazie spēlētāji Rubio un Navarro beidzot uzlauza pretinieka aizsardzību, bet Ibakas un Marka pirmie trāpījumi panāca minimālu pārsvaru turnīra rīkotājiem. Francija pirmos punktus soda laukuma iekšienē guva tikai astotās minūtes vidū, bet Nikolā Batuma spēja saasināt spēli ļāva pirmo ceturtdaļu noslēgt neizšķirti.

Nākamās desmitminūtes sākumā Francija parādīja, ka var arī iespēlēt bumbu apakšā. Centrs Rūdijs Gobērs divas reizes izcēlās soda laukumā, bet 15. minūtes sākumā pēc nejaušas sadursmes ar Serhio Rodrigesu nosūtīja pēdējo malā. Čačo pēc brīža izkliboja no zāles, savukārt laukumā turpinājās Francijas ofensīva. Lielisko Diāva un Batuma spēli ar šāvienu perimetrā papildināja Želabaļs – 28:21. Turpretī spāņi 18 minūtes (!) nespēja trāpīt no distances. Tikai desmitais mēģinājums Kalderona izpildījumā vainagojās ar panākumu – 30:26. Francija nekavējoties atbildēja, noslēdzot puslaiku ar septiņu punktu pārsvaru – 35:28.

Atpūta spāņiem nāca par labu. Trešās ceturtdaļas sākumā viņi trīs minūtes nosargāja savu grozu neskartu, samazinot starpību līdz minimumam – 35:34. Dio un Diāvs divos sekmīgos uzbrukumos atjaunoja plus pieci, taču sekoja Eirolīgas rezultatīvākā spēlētāja Huana Karlosa Navarro atbilde. Barselonas snaiperis ietrieca otro Spānijas tālmetienu, savukārt nākamajā uzbrukumā pa soda laukuma labo malu aizskrēja garām Francijas aizsargiem 39:39.

Divdesmit sestajā minūtē pēc Serhio Juja un Florāna Pjetrusa izraisītajiem asumiem savu vārdu teica tiesneši. Oļegs Latiševs un Luidži Lamonika pirmajam nosvilpa tehnisko piezīmi, savukārt Pjetruss bonusā saņēma nesportisko piezīmi. Jujs gan iemeta tikai otro brīvmetienu, bet bumbas kontrole beidzās ar neko – 39:40. Francija atguva vadību, tomēr pusstundas beigās labāk nospēlēja spāņi. Rūdija Fernandesa “alley-oop” un Pau Gazola bloķētais metiens ļāva viņiem trešo ceturtdaļu pabeigt ar plus viens – 42:43.

Gazols izšķirošās ceturtdaļas sākumā izcēlās arī pie pretinieku groza, taču tas palika vienīgais Spānijas guvums piecu minūšu laikā. Francija tikmēr veica ofensīvu, panākot plus seši – 51:45. Spāņi pievilka līdz trīs punktiem (53:50), taču brīnišķīgais Diāvs ar pustālo metienu atjaunoja drošāku pārsvaru – 55:50. Tālāks Pau Gazola metiens saglabāja spāņu cerības – 55:52. Francijai "X-faktors" uzradās Tomā Ertela personā. Pirmā puslaika beigās "atzīmējies" ar kluso metienu, viņš palielināja "Les Bleus" pārsvaru līdz pieciem punktiem, bet minūti pirms pamatlaika beigām iemeta tālmetienu – 60:52! Brīdi vēlāk Ertela precīzie brīvmetieni atrisināja jautājumu par spēles uzvarētāju.