Latvija lieliskā spēlē uzvar Melnkalni

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 5. septembrī, galotnē atspēlēja astoņu punktu deficītu un, pateicoties diviem Kristapa Janičenoka metieniem, uzvarēja Melnkalnes izlasi ar rezultātu 73:72, nostiprinoties B grupas vadībā.

Nākamajās dienās Latvija spēlēs pret Lietuvu, Serbiju un Maķedoniju. Otrajā kārtā iekļūs trīs spēcīgākās komandas.

Melnkalnieši pirms cīņas pret Latviju uzvarēja 11 oficiālajās FIBA spēlēs pēc kārtas. Pērn trenera Lukas Pavičeviča komanda guva virsroku visās kvalifikācijas cīņās, savukārt finālturnīra ievadā pārspēja Maķedoniju ar rezultātu 81:80. Jāpiebilst, ka savstarpējo spēļu bilance vēl vakar bija 0-5 melnkalniešu labā.

Ievērojams sasniegums Kristapam Janičenokam. Uzbrūkošais aizsargs ceturtdien kļuva par ceturto Latvijas basketbolistu, kurš valstsvienības rindās guvis 1000 un vairāk punktu. Pirmajās trīs vietās ir Ainars Bagatskis (2160), Uvis Helmanis (1557) un Roberts Štelmahers (1530). Jubilejas spēle arī Rihardam Kuksikam, uzbrucējam aizvadot piecdesmito spēli valstsvienības kreklā.

Melnkalne: Rice, Šehovič, Popovič, Dašič, Dubljevič

Latvija: Strēlnieks, Blūms, Janičenoks, K. Bērziņš, Meiers

Cīņa sākās straujā tempā. Rezultātu atklāja Meiers, bet nākamajā uzbrukumā perimetrā precīzs bija Latvijas kapteinis Blūms – 5:0. Nākamajās septiņās minūtēs garām lidoja pieci tālmetieni un visi metieni no spēles, tomēr pie soda metieniem izdevās tikt daudz biežāk nekā atklāšanas spēlē. Varēja vēlēties labāku precizitāti, jo cauri tīkliņam izkrita tikai 50% metienu (7/14). Aizsardzībā izdevās neļaut pretiniekiem tikt pie brīviem metieniem, tāpēc rezultāts auga līdzīgi. Piektajā minūtē Janičenoks iemeta otro no diviem sodiem, deviņdesmit septītajā spēlē valstsvienības kreklā sasniedzot 1000 gūto punktu robežu – 7:7. Ceturtdaļa noslēdzās neizšķirti – 17:17.

Nākamās desmitminūtes ievadā izdevās veikt 8:3 izrāvienu. No groza apakšas iemeta Bertāns, Kuksiks ātrajā uzbrukumā nogādāja bumbu Šķēlem, punktu ražu papildināja Freimanis – 25:20. Ceturtdaļas vidū divi mini izrāvieni sekoja melnkalniešu izpildījumā, pēc Vučeviča pirmajiem punktiem ar sodu iegūstot piecu punktu pārsvaru – 31:36. Tūlīt pat ar pirmo punktu no labdarības līnijas atbildēja Šeļakovs, bet Janičenoka piecu punktu sērija atjaunoja minimālu pārsvaru. Puslaikā vēlreiz neizšķirts – 37:37.

Trešajā ceturtdaļā par sevi atgādināja Latvijas garie spēlētāji. Rolands Freimanis un Kaspars Bērziņš parādīja savu daudzpusību un īsā laikā guva divpadsmit punktus, sadarbībā ar Jāni Strēlnieku divreiz nopelnot septiņu punktu pārsvaru – 48:41 un 51:44. Latvijas presings arvien biežāk piespieda pretiniekus kļūdīties, turklāt kalniešu precizitāte metienos no spēles bija zemāka nekā latviešiem. Lai noturētos spēlē, Melnkalne pastiprināja spiedienu soda laukumā, tomēr desmitminūti savā labā noslēdza Latvijas basketbolisti – 54:52.

Rihards Kuksiks pirmo tālmetienu iemeta trīsdesmit otrajā minūtē, savukārt nākamajā uzbrukumā sekmīgi iespēlēja bumbu Mārtiņam Meieram, kurš no groza apakšas panāca plus pieci – 59:54. Melnkalnieši divreiz izlīdzināja rezultātu, turklāt otrajā piegājienā pēc 0:13 izrāviena ieguva astoņu punktu vadību – 59:67. Palika piecas minūtes. Piekto piezīmi saņēma Dubļevičs, izdevās atvairīt vairākus pretinieku uzbrukumus un sadeldēt pusi deficīta (Strēlnieks, Janičenoks) – 63:67.

Pusotru minūti pirms pamatlaika beigām Kuksiks palika brīvs kreisaja flangā un iemeta otro tālmetienu. Nākamajā bumbas kontrolē viņš sekmīgi noslēdza frontālo uzbrukumu – 68:67. Minūti vēlāk no labās malas nekļūdījās Janičenoks, panākot jau divu punktu pārsvaru – 71:69. Melnkalnes rindās ar precīziem metieniem atbildēja saspēles vadītājs Raiss, pēc diviem punktiem ar sodu 11,2 sekundes pirms finālsvilpes atgūstot minimālu pārsvaru – 71:72. Latvija izspēlēja bumbu Janičenokam, kurš vēlreiz iemeta no labās malas – 73:72. Melnkalne nespēja atspēlēties.