Olimpiskās spēles Phjončhanā tuvojas un mēs turpinām atminēties, ko “Sporta Avīzei” stāstījuši mūsu olimpieši-karognesēji par iespaidiem olimpiskajos ciematos. Šoreiz – bobslejists Sandis Prūsis par 1998. gada olimpisko Nagano.
“Olimpiskais ciemats Nagano bija liels, līdzīgi kā Soltleiksitijā. Soltleiksitijā laikam bija kādas universitātes telpas, Nagano bija kas līdzīgs. Lielas, augstas bloku mājas. Nagano viss ārpus ciemata bija svešs - visiem eiropiešiem. Varbūt lielajām komandām bija tulki, tomēr lielu priekšrocību viņiem nebija, un mēs bijām diezgan līdzīgos apstākļos. Man patika Nagano, kur bijām kopā ar cilvēkiem, par kuriem esmu lasījis. Piemēram, ēdnīcā bijām kopā ar hokejistiem - NHL spēlētājiem. Tas bija kaut kas neikdienišķs. Kad ir spēles, man nav laika domāt, ar ko būšu kopā un runāšu. Ja pienāk kāds pie galda, parunājam. Mums ir jādomā par savām lietām, savu darbu.
Domāju, ka man karoga nešana palīdzēja, dāvāja pozitīvas emocijas. Tobrīd, kad nesu karogu, to varbūt īsti nenovērtēju. Biju tik dziļi iekšā sportā, ka nedomāju, ka tas ir tik svarīgi. Šobrīd es uz to skatos daudz citādāk. Protams, kad ej iekšā stadionā ar karogu rokās, tās ir tādas emocijas...
No sadzīves apstākļiem atceros, ka bija baigā šaurība. Radiatoru laikam nebija, bija sildītāji. Un bija ļoti plānas sienas, tā, ka likās, ka visi guļam vienā lielā istabā, nevis nodalītās telpās. Es teiktu - tāds kārtīgs kopmītņu variants. Tur nebija nekādu ērtību. Tur pat nebija skapja, kur mantas nolikt. Man drēbes Nagano stāvēja divās piramīdās. Mums bija viena liela zāle, telpa lejā, kur bija viens televizors. Uz mājām piezvanīt varējām, bet tas bija pakalpojums, un bieži to nedarījām.
Ēdināšanas zāli gan parasti atceros. Toreiz varbūt likās, ka virtuve ir tāda japāniskāka, bet vismaz pēdējos gados virtuve ir diezgan konservatīva. Tajā laikā es to varbūt tā neievēroju, bet šobrīd redzu, ka ir aziātiskais bloks, eiropeiskais, amerikāniskais... Katrās spēlēs ir jāpiešaujas pie virtuves, un tad jau zini, kas ir garšīgs, bet kas - ne visai.
Par treniņiem neatceros, bet nekādi izcilie apstākļi nebija. Skrējām pa ielas asfaltu, un nekādu labo svaru zāli arī neatceros. Man īstenībā nekad nav iznācis baudīt tos ciemata labumus, jo bobslejs kā bija no pirmās dienas līdz pēdējai, tā ir joprojām. Tā bija arī Nagano. Diezgan daudz laika pavadīju trasē, diezgan daudz mūsu komandas vagoniņā pie trases un diezgan daudz, braucot uz trasi un no trases. Laikam tikai pēdējā vakarā aizbraucām uz pilsētu, pasēdējām kādā bāriņā.
Tā kā biju jau iepriekš bijis tur uz Pasaules kausa posmu, pilsētas centrā biju bijis, bet no ciemata ar metro kāds gabals bija jābrauc, bijām nomalē. Ceļojums uz trasi gan bija piedzīvojums. Stunda vismaz bija jābrauc. Ja nemaldos, pat divas vienā virzienā, ja bija sastrēgumi. Varēja arī komandai pasūtīt vieglās automašīnas, bet mēs pārsvarā izmantojām lielos autobusus, jo vieglajām mašīnām šoferi nebija vietējie. Pirmie GPS toreiz tikai parādījās, un viņi pilsētu nepārzināja un visu laiku kavēja.
Runājot par drošības pasākumiem, Nagano vispār tos nevaru atcerēties, jo lielas izmaiņas bija tikai pēc 2001. gada Dvīņu torņiem.”