Diplomātijas uzplūdi, mediācija darbībā

2017. gada 30. jūnijā Stambulā jau ceturto reizi notiks starptautiskā Mediācijas konference, kuras tēma šogad ir Diplomātijas uzplūdi, mediācija darbībā. Tās laikā eksperti, diplomāti, mediācijas praktiķi un zinātnieki no visas pasaules meklēs veidus un līdzekļus, kā veicināt tās kļūšanu par nozīmīgu konfliktu novēršanas un risināšanas metodi.

Mediācijas nozīmīgums visā pasaulē ir palielinājies kopš Turcijas un Somijas vadībā tiek realizēta ANO iniciatīva Mediācija mieram. Tās galvenais sasniegums ir Mediācijas draugu grupas izveide. Pašlaik šajā grupā ir 53 locekļi - tai pievienojušās 48 valstis un 5 starptautiskās organizācijas. Pateicoties ANO, reģionālajām un subreģionālajām organizācijām, kā arī pilsoniskajai sabiedrībai, starptautiskā mediācija un preventīvā diplomātija ieguvušas ievērojami lielāku nozīmi. Mediācijas draugu grupa ir kļuvusi par ANO vadošo starpniecības veicināšanas platformu. Tā ir iniciējusi četru ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju pieņemšanu, ar šīm rezolūcijām likts pamats mediācijas normatīvajai un konceptuālajai struktūrai. Grupa arī aktīvi līdzdarbojās 2012. gadā pieņemto ANO vadlīniju efektīvai mediācija pieņemšanā - tas ir pamatdokuments visiem, kuri studē mediāciju vai nodarbojas ar to.

ANO Ģenerālsekretārs Antoniu Gutērešs ir paudis vēlmi turpināt palielināt ANO atbalstu mediācijai. Viņa centieni ir īpaši slavējami. Mēs aicinām visas ANO dalībvalstis atbalstīt ANO Ģenerālsekretāra Gutēreša plašo redzējumu un centienus novērst un atrisināt mūsdienu konfliktus. Savu ieguldījumu sniegusi arī Turcija. Turcija atrodas kaimiņos plašam reģionam, kurā joprojām pastāv gan akūti aktīvi, gan iesaldēti konflikti. Konfliktu novēršana un miermīlīga atrisināšana ir Turcijas uzņēmējdarbības un humānās ārpolitikas galvenā iezīme. Turcija cenšas palīdzēt konfliktu risināšanā plašā teritorijā - no Āfrikas līdz Tuvajiem Austrumiem, Balkāniem un Kaukāzam. Turcija uzskata, ka konfliktējošo pušu samierināšana ir cieši saistīta ar humāno palīdzību, kas orientēta uz attīstību. Šogad Turcija atkal ir kļuvusi par dāsnāko valsti pasaulē, ja rēķina tās sniegto humānās palīdzības apjomu uz vienu iedzīvotāju.

Stambulas Mediācijas konferences Turcija rīko kopš 2012. gada. Šajās nozīmīgajās konferencēs tiekas zinātnieki un praktiķi, kas nodarbojas ar konfliktu novēršanu un mediāciju. Konferenču mērķis ir veicināt sinerģiju starp teoriju un praksi un palīdzēt palielināt starptautiskās sabiedrības mediācijas centienu vērienu, sasniedzamību un efektivitāti. Es izrādu cieņu starpniekiem, kuri ik dienu visā pasaulē darbojas konfliktu zonās.

Šogad konference pētīs, kā uzlabot mediācijas metodoloģiju un praksi, ņemot vērā aktuālās nepieciešamības. Lielākā uzmanība tiks pievērsta diviem jautājumiem. Viens no tiem ir mediācijas potenciāls visos konflikta attīstības posmos, proti, no novēršanas līdz atrisināšanai, bet pēc tam līdz pat miera līguma īstenošanai. Otrs galvenais jautājums būtu mediācijas plašāka izmantošana kā preventīvs instruments situācijās, kad politiskie, etniskie un reliģiskie aizspriedumi rada naidīgu vidi.

Pēdējais jautājums ir īpaši svarīgs, jo mēs esam kļuvuši par lieciniekiem bēdīgām galējām tendencēm, kas izpaužas dažādās politiskā, sociālā un reliģiskā naida formās. Piemēram, Eiropā aizvien biežāki kļuvuši uzbrukumi musulmaņiem un migrantiem. Ir būtiski tos novērst, tomēr tas būs iespējams tikai tad, kad sabiedrība atzīs un iemācīsies cienīt atšķirības starp dažādām cilvēku grupām, būs gatava iesaistīties patiesā dialogā un mijiedarbībā. Es uzskatu, ka starpnieki, kuri pārzina kultūras un uzvedības kodeksus noteiktā konflikta situācijā var sasniegt ievērojamus panākumus. Mūsu uzdevums ir apmācīt vairāk starpnieku, īpašu uzmanību pievēršot jauniešiem un sievietēm, mums viņi jānodrošina ar piemērotākajiem instrumentiem konfliktu risināšanā.

Izaicinājumu, lai nodrošinātu mieru pasaulē ir milzīgi daudz. Tomēr šajos izaicinājumos jāspēj saskatīt arī iespējas. Prioritātei ir jābūt starptautiskās sabiedrības gatavībai un vēlmei pievērst lielāku uzmanību konfliktu mierīgai atrisināšanai, tostarp izmantojot mediācijas iespējas. Gatavojoties sveikt 4.Stambulas Starpniecības konferences dalībniekus, es aicinu starptautisko sabiedrību iesaistīties mediācijā un rīkoties.

Viņa ekselence Mevluts Čavušoglu, Turcijas Republikas ārlietu ministrs

Svarīgākais