Iekšējā aptauja rāda, ka 9% prokuroru ir augsts izdegšanas risks un 33 % ir uz “izdegšanas robežas”. Pagājušā gadā darbu prokuratūrā atstājuši 57 prokurori, kas ir trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Pagājušajā gadā prokuratūru pametuši pēdējo gadu laikā lielākais skaits prokuroru – 57.
Šopavasar jāpārvēl ģenerālprokurors. Pieteikšanās konkursam noslēgusies, un uz šo amatu sacenšas 3 kandidāti, arī esošais ģenerālprokurors Juris Stukāns. Gala vārds par jaunā prokurora apstiprināšanu jāsaka Saeimai. Bet politiķi ir nogaidoši. Stukāna darbu asi nekritizē, bet arī skaidru atbalstu nepauž. Mums zināms, ka nesen notikušajā iekšējā aptaujā Stukāna darbs vērtēts kā neapmierinošs. Darbu atstājuši arī vairāki skaļu un sarežģītu korupcijas lietu prokurori. Stukāns neapmierinātību saista ar viņa īstenotajām reformām, secina raidījums “Nekā personīga”.
Tieslietu padomes izsludinātajā konkursā uz ģenerālprokurora amatu pieteikušies trīs kandidāti - Juris Stukāns, kurš šo amatu ieņem pašlaik, virsprokurors Aivars Ostapko un prokurors Uvis Kozlovskis. Tieslietu padome sola drīzumā publicēt pretendentu attīstības koncepcijas. 25.aprīļa sēdē notiks visu triju iztaujāšana, un uz Saeimu apstiprināšanai tiks virzīts viens balsu vairākumu saņēmušais kandidāts.
AIGARS STRUPIŠS, Augstākās tiesas priekšsēdētājs, Tieslietu padomes priekšsēdētājs
NP: Pēc jūsu domā, ir liela konkurence?
Iepriekšējā reizē bija, protams, daudz lielāka. Bet arī trīs ir cienījama konkurence, kas nozīmē, ka prokuratūra ir daudzmaz vienota.
NP: Jūs pats kādus kritērijus izvēlēsieties balsojumā?
Profesionalitāte. Un skatījums uz nākotni.
Prokurors Uvis Kozlovskis piedalījās arī pirms pieciem gadiem notikušajā konkursā.Tajā sacentās 8 pretendenti un Kozlovskis labāko trijniekā neizvirzījās. Tāpēc juristu aprindās uzskata, ka reāla sacensība šoreiz notiks starp iestādes pašreizējo vadītāju Juri Stukānu un Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta vadītāju Aivaru Ostapko.
VID datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka prokuratūrā Ostapko strādā no 2001.gada, viņa darbība pēdējos 20 gados pamatā bijusi saistīta ar metodiskajiem jautājumiem.
JURIS STUKĀNS, ģenerālprokurors
NP: Aivaru Ostapko uzskatāt par sīvu sāncensi?
Aivars Ostapko ir līdzatbildīgs par to, kas notika pēdējos četrus gadus.
Mēs esam kopā strādājuši komandā.
Es , Kalniņa kungs (Arvīds Kalniņš ĢP Krimināltiesiskā departamenta vadītājs) un Ostapko kungs trīs personas, kuras vada ģenerālprokuratūru.
Līdz ar to, skaidrs, ka viņam pieredze un izpratne daudzos jautājumos ir atbilstoša. Man tiešām būs ļoti interesanti palasīt (pārējo kandidātu) piedāvājumu.
Ostapko idejas prokuratūras attīstībai “Nekā personīga” neizdevās uzzināt, jo virsprokurors no novembra atrodas darba nespējā.
Stukāns iepriekšējā konkursā bija vienīgais kandidāts no malas, jo pirms tam strādāja par tiesnesi Rīgas apgabaltiesā. Viņš uzskata, ka īstenojis visu pirms pieciem gadiem solīto, tai skaitā uzlabojis pirmstiesas kriminālprocesa darba organizāciju.Stukāns esot panācis, ka prokurori uzņemas daudz aktīvāku lomu noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā. Un bijuši gadījumi, kad lietu izdevies pabeigt 48 stundās, piemēram, par sīkajām zādzībām vai braukšanu reibumā.
JURIS STUKĀNS, ģenerālprokurors
NP: Cik ir izdevies no tā iepriekš solītā izdarīt?
100 procentīgi. 100 procentīgi ir realizētas visas idejas.
Iepriekš par Stukāna iecelšanu ģenerālprokurora amatā nobalsoja 92 deputāti. Vai politiķi būtu gatavi Stukānu atbalstīt arī atkārtoti, skaidru nostāju pauž vien dažās frakcijās.
RAIVIS DZINTARS, Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
Mēs pašlaik tomēr ieturēsim neitrālu pozīciju un sagaidīsim Tieslietu padomes vērtējumu.Un sagaidīsim kandidāta izvērtējumu. Jo ļoti daudz kas nav no ģenerālprokurora darba publiski redzams.
NP:Jūs pats pagājušajā reizē balsojāt par Stukāna kungu?
Jā.
NP: Esat apmierināts ar viņa darbu?
Teikšu tā , attieksme ir neitrāla. Un par nākamo balsojumu es negribētu dot mājienus. Sagaidīsim Tieslietu padomes lēmumu.
GUNĀRS KŪTRIS , Saeimas deputāts (ZZS)
Es gribētu zināt, kā ir veicies ar to, ko solīja, ka lietas ies ātri uz priekšu.Vai tās dažas lietas, kas aizgāja 48 stundu laikā, vai tā bija tikai “izrādīšanās”, vai tā ir prakse.Vai tas bija pirmo gadu entuziasms.Un tad viss noplaka.
Procesi ir pārāk ilgi, pirmstiesas procesi.
RINGOLDS BALODIS, Saeimas frakcijas “Latvija Pirmajā vietā” pārstāvis, bijušais Saeimas deputāts
Manuprāt, tā būtu stagnācija, ja Stukānu otro reizi apstiprina.
Neko sliktu par viņu personīgi nesakot.
Šai situācijā prasītos daudz aktīvāks darbs.
ALEKSEJS ROSĻIKOVS, Partijas “Stabilitātei!” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
Esošais ģenerālprokurors mūsu skatījumā ir strādājis ļoti apmierinoši. Viņa pieeja ir profesionāla. Līdz ar to mēs saglabāsim savu pozīciju un sliecamies atbalstīt viņu, ja, protams, viņa kandidatūra nonāks līdz parlamentam.
ANTOŅINA ŅENAŠEVA, Saeimas deputāte (Progresīvie)
Ja mēs runājam par esošo ģenerālprokuroru, redzam gan labas lietas, redzam, ka Rail Baltic lietās viņš iesaistās.
Savukārt bēdīgi slavenajā Jēkabpils slepkavības gadījumā, un vardarbības ģimenē jautājumos mēs redzējām problēmas gan ar viņa komunikāciju, gan ar darbībām. Skatīsim, vērtēsim. Šobrīd nav tāda stingra viedokļa.
EDGARS TAVARS, Apvienotā saraksta Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
NP: Vai Stukāna kunga pieredze ir viņam priekšrocība vai trūkums?
Gan priekšrocība, gan trūkums tādā kontekstā, ka mēs redzam, ka ir vairākas lietas, kas iespējams, dēļ ģenerālprokuratūras kapacitātes trūkuma, netiek efektīvi risinātas.
NP: Jūs runājat par Kariņa lietu?
Par vairākām lietām. Es negribu izcelt vienu vai otru lietu.
Par ģenerālprokurora kandidātu gan kā Tieslietu padomes loceklim, gan kā Saeimas deputātam būs jābalso Andrejam Judinam no Jaunās Vienotības. Viņam svarīga būs kandidāta pieredze un atbildība. Un tiesībsargu joprojām izmeklētā krimināllieta par kādreizējā viņa partijas biedra, ekspremjera Krišjāņa Kariņa dārgajiem čarterlidojumiem, Judina balsojumu neietekmēšot.
ANDREJS JUDINS, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs (Jaunā Vienotība), Tieslietu padomes loceklis
Varu atklāti teikt, mēs aktīvi komunicējam, pa dažādiem jautājumiem.
Kas saistīta ar likumu piemērošanu.
Un pat kaut kādām lietām, kur ir Kariņš, mēs nerunājam.
Viņš (Stukāns) ir profesionālis. Un es arī strādāju profesionāli. Nav stāsts, ka ir lietas, kur ir kaut kādi poltiķi.. Nē, tā nedrīkst skatīties vispār.
Ņemot vērā, ka man būs jāuzklausa visi trīs kandidāti, un jāpieņem lēmums, es tiešām , es negribu paust viedokli pirms uzklausīšanas.
Patlaban nav nekādu signālu, ka kāds no kandidātiem nebūtu piemērots. Ka Ir kaut kādas problēmas.Patlaban tādu ziņu nav.
Kriminālprocess par ekspremjera lidojumiem jau nepilnu gadu iestrēdzis KNAB. Un biroja vadītājs šonedēļ raidījumā “Krustpunktā” izteicās, ka izmeklēšanas darbs jau sen pabeigts, taču tiesībsargu starpā esot atsevišķas domstarpības par likuma piemērošanu. Tiesības uz aizstāvību ir bijušajam Valsts kancelejas vadītājam Jānim Citskovskim, bet Stukāns vēl rudenī pauda viedokli, ka izmeklēšana notiekot gan pret ierēdņiem, gan politiskām personām. Čarterreisu organizēšanā savulaik bija iesaistīts arī pašreizējais Saeimas deputāts Jānis Patmalnieks no Jaunās Vienotības, kurš tobrīd pildīja arī premjera biroja vadītāja pienākumus.
JURIS STUKĀNS, ģenerālprokurors
NP: Cik tālu esat pats iepazinies ar tā dēvēto “Kariņa lidojumu” lietu?
Neesmu iepazinies.
NP: Neesat lasījis lietas materiālus?
Esmu paskatījies dažus aspektus iepriekš.
Mums prokuratūrā ir diskusija par juridiskiem jautājumiem.
Šobrīd ir nomainīts uzraugošais prokurors un gaidu no viņa attiecīgu izvērtējumu, lai varētu lemt par lietas virzību.
NP: tad jau faktiski jums ir radies priekšstats par to, vai uzrādāmas apsūdzības arī politiskajām personām?
Es par to runāt nevaru.
Tas būtu nekorekti šobrīd.Prokuroram ir jāpieņem sava pozīcija.
NP: Bet jums savs priekšstats ir?
Man savs priekšstats ir.
“Nekā personīga “ zināms, ka janvārī darba nespējā devusies Kariņa lidojumu lietas uzraugošā prokurore Viorika Jirgena. Viņai ārsts konstatējis izdegšanu, Un lietā no 22.janvāra nozīmēts jauns prokurors. Stukāns noliedz, ka būtu iepriekš ietekmējis prokuroru rīcību. Jirgena ir pieredzējusi un augsti kvalificēta juriste, kura panākusi notiesājošu pirmās instances spriedumu bijušā Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča un uzņēmēja Māra Martinsona korupcijas lietā, kā arī īstenojusi valsts apsūdzību tiesā daudzos citos smagos un sarežģītos kriminālprocesos.
Stukānam par kolēģes izdegšanu nekas neesot zināms, viņš norāda, ka Jirgenas pārstāvētajā Ģenerālprokuratūras Korupcijas koordinācijas nodaļā esot zema noslodze un neesot jaunu lietu. Tomēr pērn darbu šai nodaļā atstāja vēl divi citi pieredzējuši Jirgenas kolēģi.
Pavisam pagājušajā gadā darbu pārtrauca rekordliels skaits prokuroru - 57 .Tas ir trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš, kad aizgāja 19 prokurori. Iestāde savās atbildēs mums raksta, ka, izņemot dažus gadījumus, prokurori atbrīvoti pēc paša vēlēšanās, jo devušies izdienas pensijā.
Tomēr satraucošu tendenci uzrāda kāda nesen notikusi iekšējā aptauja, kuras rezultāti publicēti janvārī. Prokuratūras vajadzībām tika izstrādāta speciāla anketa, lai pārbaudītu strādājošo apmierinātību ar darbu un lojalitāti organizācijai. Izpēti veica sertificēts organizāciju psihologs. Anonīmajā aptaujā konstatēts augsts izdegšanas risks 9 % procentiem prokuroru, bet 33 % trīs ir uz izdegšanas robežas.
GUNĀRS KŪTRIS, Saeimas deputāts (ZZS)
Interesanta informācija. Tā ir vadītāja atbildība.
Ja tā būtu valsts kaut kādas lielās sistēmas problēma..Vadītājam savā dienestā jādomā, kā to novērst. Nevar būt tā, ka iestāde ir novesta līdz kliņķim un iestāde sāk buksēt. Tad kaut kas nav kārtībā, likumā, praksē, attiecībās.
Mums zināms, ka anonīmajā aptaujā ir dots vērtējums arī ģenerālprokurora darbam. Skalā no 1- kas vērtējams kā slikti; līdz 5 - kas ir teicami, Stukāns saņēmis 3 balles. (3,4 balles).
JURIS STUKĀNS, ģenerālprokurors
NP: Nesen notikušajā prokuroru anonīmajā aptaujā esat saņēmis vērtējumu no 5 ballēm 3. Tas ir augsts novērtējums?
Es uzskatu, ka viss ir adekvāti.Ir veiktas milzīgas reformas.
Tā bija mana iniciatīva. Es tiešām gribēju izmērīt vidējo temperatūru. Es varēju to nedarīt. Es tiešām gribēju apskatīties un cerēju uz godīgu attieksmi.
Ģenerālprokurora kandidātu atlases kārtība ir jauna. Tāpēc nav zināms, kas sagaidāms, ja parlaments nozares atbalstīto pretendentu noraida. Iepriekš ir bijuši piemēri, kad Saeima nav apstiprinājusi amatā tiesnesi, ko virza tiesu vara.
Stukāna pieminētās reformas vēl turpināsies. Mums zināms, ka drīzumā uz Augstāko tiesu varētu pāriet virsprokurors Māris Leja, un Stukāns izvērtējot gan viņa vadītās, gan tā dēvētās naudas atmazgāšanas koordinācijas nodaļas apvienošanu.