Latvijas eksperti Ukrainā lūko palīdzēt

© Scanpix

Šodien un rīt Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Renārs Putniņš devies Latvijas vārdā vest sarunas ar Ukrainas pusi, kā labāk palīdzēt pretterorisma operācijā cietušo civiliedzīvotāju un karavīru ārstēšanā.

Vispirms Latvijas delegācija tiksies ar Ukrainas veselības ministru Oļehu Musiju. «Pašlaik sekmīgu ārstēšanos Latvijā noslēdz pēdējie divi cietušie, kuri Latvijā ieradās ārstēšanas un rehabilitācijas programmas pirmajā posmā,» Neatkarīgajai pastāstīja R. Putniņš. Pavisam Latvijā ārstējušies desmit cietušo, no kuriem lielākā daļa to darījuši vēl ziemā, kad notika revolūcija un padzītā prezidenta Viktora Janukoviča spēki nogalināja vismaz 103 demonstrantus.

Šodien R. Putniņš ar O. Musiju apspriedīsies par iespējamiem palīdzības veidiem Ukrainai veselības aprūpē. «Viens no variantiem: mēs varam piedāvāt atsevišķu ārstu brigāžu došanos uz Ukrainu, lai sniegtu medicīnisko palīdzību uz vietas. Aizsūtīt ārstus reizēm ir vienkāršāk nekā pārvadāt lidmašīnās traumētus un sašautus cilvēkus, kuru dzīvība reizēm karājas mata galā.» Pagaidām vēl nevar droši teikt, ka tieši šāds risinājums tiks pieņemts – tā ir viena no idejām.

Savukārt rīt Latvijas delegācija dosies uz Dņipropetrovsku un tur apmeklēs hospitāli, kurā citu pacientu starpā ārstējas ievainotie ukraiņu karavīri un nacionālie gvardi. Dņipropetrovska un Harkiva ir pilsētas, kurās ārstēšanai tiek nogādāti smagāk ievainotie: šīs pilsētas atrodas pietiekami drošā aizmugurē, lai tajās neizceltos separātistu nemieri un sadursmes. Vieglāk ievainotajiem jāiztiek ar aprūpi tuvāk pretterorisma zonai.

R. Putniņš mēģinās arī izpētīt, vai Ukrainai ir nepieciešama kāda humānā palīdzība no Latvijas, un, ja nepieciešama, tad kāda. Ideja vest uz Ukrainu Latvijas pārtikas preces, kam sankciju dēļ šobrīd pazudis tirgus Krievijā, sākumā izskatās ne pārāk sakarīga, tā kā Ukraina uz savas auglīgās melnzemes spēj saražot jebkāda veida pārtikas produkciju trīsreiz vairāk, nekā pašiem nepieciešams. Tomēr var izrādīties, ka Latvijas palīdzība varētu aizbāzt akūtus robus kādā specifiskā vietā – piemēram, piedāvājot pārtiku slimnīcām. Tajās, kā zināms, ēdināšana vienmēr varētu būt labāka, un papildus pārtikas rezerves (it sevišķi šobrīd – no karadarbības cietušu cilvēku pieplūduma laikā) varētu būt īstajā vietā. Latvijā ražotie medikamenti varētu būt vēl viena vērtīga palīdzības kategorija.

Svarīgākais