Sala upuru skaits Eiropā sasniedz 460, daļēji aizsalusi Donava

© Scanpix

Sals Eiropā kopš 27.janvāra prasījis vismaz 460 cilvēku dzīvības, un ceturtdien bija daļēji aizsalusi Donava, kas parasti ir Eiropas noslogotākais ūdensceļš.

2860 kilometrus garā Donava, kas plūst caur 10 valstīm un ir svarīga upe transporta, enerģētikas, apūdeņošanas, rūpniecības un zvejas ziņā, bija pilnīgi vai daļēji bloķēta ledus dēļ no Austrijas līdz ietekai Melnajā jūrā.

Donavu daudzviet klāja biezs ledus, ierobežojot vai padarot neiespējamu kuģošanu pa šo upi Serbijā, Horvātijā, Bulgārijā, Rumānijā, Ungārijā un Austrijā.

Serbijas Ekonomikas ministrijas amatpersona atzina, ka ledus Donavā draud ar smagām sekām komerciālā ziņā. Infrastruktūras ministrijas pārstāvis sacīja, ka kuģošana pārtraukta uz vismaz 10 dienām.

Bulgārijā, kur uz laiku pilnīgi aizliegta kuģošana pa Donavu, no ostām nevarēja izbraukt 224 kuģi. Gaisa temperatūra Bulgārijas ziemeļrietumu pilsētā Vidinā ceturtdien nokritās līdz -28,6 grādiem pēc Celsija, kas ir jauns rekordzems līmenis šajā valstī. Sala dēļ Bulgārija ir apturējusi elektroenerģijas eksportu. Sals Bulgārijā ir prasījis 28 cilvēku dzīvības.

Čehijā nosaluši 25 cilvēki. Sinoptiķi prognozēja, ka gaisa temperatūra Čehijā sestdienas naktī var pazemināties līdz -40 grādiem kalnos un -25 grādiem Prāgā.

Itālijā sals ir prasījis 43 cilvēku dzīvības. Piektdien un sestdien tiek prognozēta jauna snigšana Romā. Trīs ciemi Itālijā ir ieputināti sniegā, kura biezums sasniedzis trīs metrus.

Horvātijas pilsētā Splitā pēdējās dienā simtiem cilvēku paslīdējuši uz apledojušiem ceļiem, un daudzi no viņiem guvuši kaulu lūzumus.

Serbijā ir pieaudzis elektroenerģijas patēriņš, valsts energokompānija EPS noteikusi piegādes ierobežojumu dažām lielām firmām un brīdinājusi, ka patēriņa nesamazināšanas gadījumā mājsaimniecībām un firmām var draudēt elektroenerģijas normēšana.

Turcijā biezs sniegs ir bloķējis vairāk nekā 2000 autoceļus. Sals no Eiropas ir izplatījies pat uz Ziemeļāfriku.

Ukrainā ir aizsalis Kerčas šaurums starp Azovas jūru un Melno jūru, bloķējot 126 kuģus, paziņoja Ārkārtas situāciju ministrija. Dažviet Ukrainā nedēļas nogalē tiek prognozēta gaisa temperatūras krišanās līdz -30 grādiem pēc Celsija.

Francijā ir nosaluši septiņi cilvēki, un 52 no 101 departamenta ir izsludināta trauksmes gatavība liela sala vai sniega dēļ. Varas iestādes arī brīdinājušas par iespējamiem elektroenerģijas piegāžu samazinājumiem.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais