ANO atbalstītais Kambodžas genocīda tribunāls piektdien piesprieda mūža ieslodzījumu bijušā "sarkano khmeru" režīma galvenā cietuma vadītājam Kaingam Guekam Eavam, kurš plašāk pazīstams kā "biedrs Dučs".
Mūža ieslodzījumu piesprieda Augstākā tiesas palāta, kas ir šī tribunāla augstākā apelāciju institūcija.
Tribunāla pirmajā prāvā Dučam 2010.gada jūlijā tika piespriests 35 gadu cietumsods par noziegumiem pret cilvēci, slepkavībām un spīdzināšanām viņa vadītajā Tuolslengas cietumā. Tā kā Kambodžas armija viņu piecus gadus bija nelikumīgi turējusi apcietinājumā, Dučam cietumā būtu jāpavada vēl 30 gadi.
Dučam sākotnēji piespriesto sodu prokurori pārsūdzēja kā pārāk vieglu, un apelācijas tiesneši atzina, ka tas tiešām "neatspoguļo noziegumu smagumu".
"Kainga Gueka Eava noziegumi neapšaubāmi bija starp šausmīgākajiem zināmajā cilvēces vēsturē. Tie ir pelnījuši maksimālo iespējamo sodu," sacīja Augstākās tiesas palātas vadītājs Kongs Srims, paziņojot par mūža ieslodzījuma piespriešanu.
Dučs tika aizturēts 1999.gadā, kad kāds žurnālists viņu atrada džungļos, un tika oficiāli pārvests uz genocīda tribunālu 2007.gada jūlijā. Bijušajam matemātikas skolotājam Dučam 2008.gadā izvirzīja apsūdzības par to, ka viņš personīgi pārraudzījis vismaz 15 tūkstošu ieslodzīto spīdzināšanas un slepkavības bēdīgi slavenajā Tuolslengas cietumā, kas bija ierīkots bijušajā vidusskolā.
Kambodžas genocīda tribunāls tika izveidots 2006.gadā pēc apmēram 10 gadu ilgām sarunām starp Kambodžu un ANO un tiek uzskatīts par pēdējo iespēju tiesāt "sarkano khmeru" līderus. Tribunāls var piespriest mūža ieslodzījumu un vieglākus sodus, bet tam nav pilnvaru piespriest nāvessodu.
Apmēram divi miljoni Kambodžas iedzīvotāju nomira no bada, pārmērīga darba, spīdzināšanas vai nāvessodiem "sarkano khmeru" režīma laikā no 1975. līdz 1979.gadam. Režīma vadītājs "brālis Nr.1" Pols Pots nomira 1998.gadā.