Afganistānas valdība Saūda Arābijā tuvākajā laikā grasās tikties ar kustības Tāleban pārstāvjiem, lai vienotos par miera sarunām.
Tālibi līdz šim nav atzinuši Afganistānas prezidenta Hamīda Karzajī valdību un izteikuši gatavību runāt tikai ar ASV un to sabiedroto valstu pārstāvjiem Afganistānā. Tomēr tagad ir piekrituši tikties ar Afganistānas prezidentu pie sarunu galda Saūda Arābijā, vēsta BBC, atsaucoties uz amatpersonām Kabulā.
Drīzumā Katarā tiks atvērta arī Tāleban pastāvīgā pārstāvniecība, kuras uzdevums būs uzturēt kontaktus un koordinēt sarunas ar ASV. Kā vēsta laikraksts Daily Telegraph, tālibu šomēnes izplatītais paziņojums par biroja atvēršanu Katarā ar mērķi «vairot sapratni ar citām valstīm» tika uzskatīts par nozīmīgu pavērsiena punktu Afganistānas karā. Neskatoties uz to, ka daudzas no augstākajām tālibu amatpersonām atrodas ANO melnajā sarakstā, kas liedz starptautisku ceļošanu, dodoties uz Kataru, tām šķēršļi netika likti.
Paziņojums par tālibu Kataras biroja veidošanu un sarunām ar ASV sākotnēji bija saniknojis Afganistānu, jo šajā procesā Vašingtona un Katara ar to nebija konsultējušās.
Ja sarunas starp tālibiem un viņu pretiniekiem sāksies, sagaidāms, ka tās ilgs vairākus gadus. Pašlaik starp potenciālajiem sarunu dalībniekiem pastāv liela neuzticēšanās, un puses vēlas panākt, lai pretinieki pierāda savu uzticamību, vēsta AFP. Tālibi vēlas, lai ASV atbrīvo piecus Gvantanamo bāzē ieslodzītos bijušos kaujiniekus, turpretim Vašingtona vēlas, lai tālibi oficiāli atteiktos no vardarbības politikas. Rietumvalstis ir izteikušas bažas, ka tālibu mērķis pašlaik ir nevis vienoties par miera procesu, bet gan piesaistīt sponsorus un novilkt laiku līdz 2014. gadam, kad Afganistānu atstās ārvalstu karaspēks. Francija un Afganistāna gan paziņojušas, ka NATO spēki no valsts būtu izvedami jau līdz 2013. gadam.