Sešpadsmit gadus veca meitene noslēdz ceļojumu apkārt pasaulei

© Scanpix

Sešpadsmit gadus vecā nīderlandiešu jauniete Laura Dekere ir noslēgusi kuģojumu apkārt pasaulei, tādējādi kļūstot par jaunāko cilvēku, kam tas ir izdevies vienatnē.

L. Dekeres ceļojums sākās pērnā gada 20. janvārī no Nīderlandei piederošās Sintmārtenas Karību jūrā, vēsta BBC. Ceļojumam noslēdzoties, viņa pārspēja iepriekšējo jaunāko pasaules apkuģotāju Džesiku Vatsoni, kura savu ceļojumu apkārt pasaulei noslēdza 2010. gada maijā un tanī laikā bija gandrīz 17 gadus veca.

Ginesa rekordu grāmatā L. Dekere gan neiekļūs, jo grāmatas sastādītāji neatzīst mazgadīgo sasniegumus, kurus uzskata par «nepiemērotiem» vai bīstamiem. Arī Pasaules Burāšanas ātruma rekordu padome negrasās pārbaudīt, vai L. Dekeres rekords atbilst pasaules apceļošanas priekšnosacījumiem, jo nevēlas iedrošināt citus jauniešus atkārtot rekordus, kas tiek uzskatīti par bīstamiem.

Neraugoties uz to, pati L. Dekere par savu ceļojumu ir gandarīta. Pēc finiša viņa stāstīja, ka ceļojuma laikā esot bijuši smagi brīži, kuros bijis grūti sev atbildēt uz jautājumu, ko viņa vispār te dara, tomēr nevienu brīdi neesot bijis domas, ka ceļojums jāpārtrauc. «Man tas ļoti patika, un tagad esmu ļoti laimīga,» viņa sacīja. Burātājas ceļojuma vadītājs Herards van Erps uzsver, ka nav svarīgi, vai šis rekords oficiāli tiek atzīts vai nē: «Viņas sapnis ir kļuvis par īstenību, un tas ir vissvarīgākais.» L. Dekeri Sintmārtenā sagaidīja vecāki, vecvecāki, māsa Kima un apmēram 400 skatītāju.

L. Dekere burājumu sākt vēlējās jau laikā, kad viņai bija 14 gadu, bet pret to iebilda Nīderlandes varas iestādes, kas uzskatīja, ka meitenei ir jāapmeklē skola, nevis jāiesaistās aktivitātēs, kas tiek uzskatītas par bīstamām un tik jauniem cilvēkiem nepiemērotām. Bērnu tiesību uzraugi paziņoja, ka tik ilgs un smags ceļojums vienatnē atstās negatīvu ietekmi uz meitenes sociālo un psiholoģisko attīstību. Arī meitenes māte bija izteikusi bažas par šo ieceri, turpretim tēvs meitu atbalstīja. 2010. gadā viņai beidzot izdevās saņemt atļauju – tā tika piešķirta ar nosacījumu, ka meitene izmantos lielāku laivu un labāku navigācijas iekārtu, apgūs pirmās palīdzības kursus un skolas programmu ceļojuma laikā izpildīs tālmācībā, vesta Daily Telegraph. Tā paša gada 21. augustā viņa no Gibraltāra sāka ceļu savā jahtā. Taču drīz pēc tam viņa novirzījās no kursa un piecus mēnešus vēlāk ceļojumu sāka vēlreiz – šoreiz no Sintmārtenas.

Lai nodrošinātu, ka jahta tiek uzturēta tehniskā kārtībā, un lai nosūtītu savus mājasdarbus, L. Dekere ceļojuma laikā regulāri piestāja dažādās ostās, tādējādi tas gluži nav bijis nepārtraukts ceļojums, norāda AP. Ceļojuma laikā viņa nodarbojās ar sērfošanu, niršanu, kā arī atklāja jaunu vaļasprieku – flautas spēlēšanu. Viņa savā tīmekļa vietnē, kas tika papildināta ceļojuma laikā, rakstīja, ka vētrainā laikā to spēlēt ir krietni vieglāk nekā ģitāru. Savus sekotājus viņa informēja arī par problēmām ar muitu, laivas inspekcijām, saplīsušām burām, stiprām vētrām, samirkušu gultasvietu, gandrīz notikušu sadursmi ar diviem kravas kuģiem, kā arī cīņu ar prusakiem, kas laivā bija ieperinājušies. Meitene atzīst, ka ceļojuma laikā ir uzzinājusi daudz jauna pati par sevi.

Arī tagad Nīderlandē valda divējādas sajūtas par šo ceļojumu. Daļa cilvēku uzskata, ka meitenes tēvs ir bezatbildīgs, ļaujot savai atvasei vienai doties ceļā, un viņš tiek vainots mēģinājumos vairot popularitāti. Savukārt pati L. Dekere ar nepatiku atceras laikus, kad bija jācīnās ar varas iestādēm, lai varētu doties ceļojumā. «Atskatoties uz to laiku, domāju, ka varas iestādes pret mani ir izturējušās nepareizi. Baidos, ka murgi par to laiku mani mocīs vēl ilgi,» viņa raksta savā tiešsaistes dienasgrāmatā. «Jūrā es jūtos ērti un atbrīvoti, tomēr izskatās, ka nīderlandiešu varas iestādes man atkal grib radīt problēmas.» Viņa izteikusies, ka nevēlas atgriezties Nīderlandē un tās vietā izvēlas Jaunzēlandi, kuras pilsonība viņai ir. Bērnu tiesību uzraugi BBC gan uzsvēra, ka viņi tikai dara savu darbu. «Ja Laura ceļojuma laikā noslīktu, mēs tiktu vainoti nepietiekamā viņas pieskatīšanā,» saka Bērnu aizsardzības biroja pārstāvis Jousts Lanšahe.

Ne visiem burātājiem ir izdevies ar ceļojumu tikt galā tik veiksmīgi kā L. Dekerei. Divus mēnešus pirms L. Dekeres savu ceļojumu sāka amerikāniete Abija Sanderlenda, kuras jahtai Indijas okeāna attālā reģionā salūza masts, un glābējiem nācās doties viņai pakaļ.

Svarīgākais