Vakar notikušajās Krievijas Valsts domes vēlēšanās novērotāji ir ziņojuši par pārkāpumiem un radītajiem šķēršļiem viņu uzdevumu veikšanā, savukārt kiberuzbrukumu dēļ darbība bija traucēta vietnei, kas apkopo ziņojumus par pārkāpumiem vēlēšanās, kā arī citiem interneta medijiem.
Valsts domes vēlēšanas var uzskatīt par referendumu premjerministra Vladimira Putina popularitātei trīs mēnešus pirms plānotajām prezidenta vēlēšanām, kurās V. Putins plānojis piedalīties.
Gandrīz tanī pašā laikā, kurā vēlētājiem durvis vakar vēra iecirkņi, pārstāja darboties neatkarīgās vēlēšanu uzraudzītāju organizācijas Golos un portāla Gazeta.ru veidotā tīmekļa vietne Pārkāpumu karte. Pret šo vietni tika vērsts tā dēvētais izkliedētais pakalpojumu atteices uzbrukums (DDOS), kas nozīmē, ka ļaunprāši no citiem datoriem vietnei raida tik daudz pieprasījumu, ka tā, nespēdama tos apstrādāt, pārtrauc darbu. Darbība līdzīgā veidā traucēta tika arī vairākiem medijiem, kas bija publicējušas saiti uz Pārpārkāpumu karti – upuri bija radiostacijas gan Eho Moskvi vietne, gan Slon.ru, gan žurnāla Boļšoj gorod lapa. Ar pārtraukumiem darbojās portāls NewTimes.ru, kā arī Krievijā ļoti populārā tiešsaistes dienasgrāmatu platforma LiveJournal.
«Mēs saskārāmies ar vēl nebijuša apmēra uzbrukumu – 50 tūkstošiem pieprasījumu sekundē,» portālam Gazeta.ru stāstīja organizācijas Golos izpilddirektora vietnieks Grigorijs Meļikoņjancs. «Tomēr uzskatām, ka tas nevar ilgt mūžīgi, tāpēc lūdzam cilvēkus turpināt fiksēt visus pamanītos pārkāpumus, agrāk vai vēlāk mēs tos noteikti iezīmēsim kartē.» Vakar Golos pārstāvji bija saņēmuši ziņas par vairāk nekā 5300 pārkāpumiem, kas notikuši gan vēlēšanās, gan pirms tām, vēsta BBC.
Uzbrukumos cietušo tīmekļa vietņu pārstāvji nešaubās, ka notiekošais ir saistīts ar vēlēšanām. «Uzskatu, ka tā ir daļa no kampaņas pret Golos,» stāsta Slon.ru ģenerāldirektors Maksims Kašuļinskis. Pirms vēlēšanām Golos vadītāja Lidija Šibanova tika aizturēta Šeremetjevas lidostā Maskavā par atteikšanos drošības dienestam atdot savu datoru. Piektdien organizācijai tika piespriesta trīstūkstoš rubļu (aptuveni 500 latu) soda nauda, jo tiesa atzina, ka Golos veidotā Pārkāpumu karte ir pretrunā ar likuma normām, kuras aizliedz publiskā viedokļa pētīšanu un rezultātu publicēšanu. Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins iepriekš bija aicinājis ārvalstis neiejaukties Krievijas vēlēšanās – šis ir uztverams kā mājiens arī Golos virzienā, jo lielāko daļu nepieciešamā finansējuma organizācija saņem no Eiropas Savienības un ASV.
Sanktpēterburgas portāls Fontanka.ru vēlēšanu norisi Sanktpēterburgā kopumā raksturo kā haotisku un slikti organizētu, tāpēc iecirkņos veidojas garas rindas. Savukārt, lai panāktu lielāku vēlētāju aktivitātes rādītāju, iecirkņos esošie pierakstīto cilvēku saraksti iepriekš krietni patīrīti, un daudzi vēlētāji sevi sarakstos nevar atrast.
Vēl kāds regulāri minēts pārkāpums ir tāds, ka ar partijām saistīti cilvēki autobusos un vieglajās automašīnās vēlētājus ved uz iecirkņiem. Piemēram, Saratovas apgabalā Komunistiskās partijas novērotāji apturējuši 14 lielos pasažieru autobusus un piecas vieglās automašīnas, kas pēc kādas partijas iniciatīvas uz iecirkņiem veda studentus. Līdzīgi pārkāpumi konstatēti arī Maskavā. Gazeta.ru raksta arī par gadījumu, kad cilvēkiem maksāts, lai viņi urnās mestu vairākas iepriekš iedotas vēlēšanu zīmes.
Savukārt portāls Delfi.ee ziņo, ka vēlētājiem Igaunijas pilsētā Narvā Krievijas konsulāta telpās iekārtotajā iecirknī nav bijusi iespēja izmantot atsevišķās balsošanas kabīnes, un vēlētāji savā starpā aktīvi apsprieduši, par ko jābalso.