Ēģiptē atsākas protesti

Pēc Kairā un citās pilsētās notikušām asiņainām sadursmēm starp civiliedzīvotājiem un policiju protestētāji nedēļas nogalē atkal ieņēma Kairas Tahrira laukumu, lai izteiktu neapmierinātību ar valsts militāro valdību. Šie notikumi var apdraudēt arī drīzumā plānoto parlamenta vēlēšanu norisi.

Nakti uz svētdienu protestētāji pavadīja Tahrira laukumā, kur notika arī protesta akcijas februārī, kuru laikā tika gāzts Hosnī Mubāraka režīms. Protestētāji laukumu ieņēma pēc tam, kad iepriekšējo dienu sadursmēs ar policiju dzīvību zaudēja viens cilvēks Kairā un viens Aleksandrijā. Aptuveni 750 guvuši ievainojumus – tai skaitā ap 40 policistu. Sadursmes turpinājās arī vakar, kad policija, izmantojot asaru gāzi, mēģināja apturēt protestētāju mēģinājumus piekļūt valdības ēkai, ziņo BBC.

Jaunie nemieri ir uzliesmojuši, kad līdz pirmajām vēlēšanām kopš prezidenta Hosnī Mubāraka gāšanas ir atlikušas dažas dienas. Plānots, ka Ēģiptes parlamenta vēlēšanas sāksies 28. novembrī un turpināsies trīs mēnešus. Vakar valdība vēl nebija nedz apstiprinājusi, ka vēlēšanas tiešām notiks, nedz arī izziņojusi to atcelšanu, tomēr Ēģiptē daudzi ir skeptiski par iespējām vēlēšanas rīkot tik nestabilā situācijā, vēsta Al Jazeera.

Protestētāji lielākoties ir gados jauni cilvēki un islāmisko organizāciju atbalstītāji, kuri iebilst pret militārās valdības izstrādāto valsts jaunās konstitūcijas projektu. Daudzi no viņiem uzskata, ka jaunais pamatlikums saglabās armijai pārlieku lielu ietekmi arī pēc tam, kad vara tiks nodota civilajai pārvaldei. Šomēnes publiskotais konstitūcijas projekts paredz, ka armija nepakļaujas civilajai pārraudzībai, tas pats attiektos uz militāro budžetu.

Nedēļas nogalē Tahrira laukumā tika uzslieta nometne, kas līdzinās tai, kāda tur atradās februāra protestu laikā. Ir izveidots arī medicīniskās palīdzības sniegšanas punkts, kur ārstējas ievainojumus guvušie. Laukums, kurā ikdienā ir blīva satiksme, nedēļas nogalē bija slēgts autotransportam, un arī vairums no šajā rajonā esošajiem veikaliem un cita veida komerciestādēm bija slēgtas. «Policijas vardarbība ir parādījusi, ka Mubāraks vēl joprojām ir pie varas,» aģentūrai AP sacīja kāds no protestētājiem. Viņš skaidroja, ka viņa līdzgaitnieku galvenā prasība ir, lai no amata atkāptos Ēģiptes pašreizējais faktiskais vadītājs feldmaršals Huseins Tantāvī un militārās valdības vietā stātos civilā valdība.

Pasaulē

To pieaugušo procentuālais daudzums, kas visā pasaulē slimo ar diabētu, pēdējo trīs gadu desmitu laikā ir dubultojies un lielākais pieaugums ir jaunattīstības valstīs, atsaucoties uz trešdien publicētu pētījumu, vēsta inquirer.net.

Svarīgākais