Mūziķi pieprasa slēgt Gvantanamo

Vairākas rokgrupas, tai skaitā Pearl Jam un R.E.M., ir izveidojušas koalīciju, lai atbalstītu ASV prezidenta Baraka Obamas plānus slēgt Gvantanamo cietumu.

Nacionālā kampaņa Gvantanamo slēgšanai, kurā iesaistījušās arī bijušās militārpersonas, ir sākta šonedēļ. Daudzi mākslinieki, kas tajā iesaistījušies, ir sašutuši, ka viņu mūzika cietumā tika izmantota, lai spīdzinātu ieslodzītos.

Grupa R.E.M. savā paziņojumā raksta: "Mēs esam pavadījuši 30 gadus, lai atbalstītu miera un taisnīguma centienus. Bija šausmīgi uzzināt, ka dažu mūsu draugu mūzika ir izmantota spīdzināšanā bez viņu piekrišanas. Tas ir pretamerikāniski, punkts."

Kampaņā ir iesaistījušies tādi mākslinieki kā Džeksons Brauns, Stīvs Ērls, Rosīna Keša un Rage Against the Machine. Kampaņas vārdā nevalstiskais pētniecības institūts Nacionālās drošības arhīvs ir iesniedzis prasību publiskot dokumentus par skaļas mūzikas izmantošanu nopratināšanā. Pašlaik ir zināms, ka izmantotas tika Britnijas Spīrsas, AC/DC, Bee Gees, Merilina Mensona un citu mākslinieku dziesmas.

Par šādu rīcību ir minēts 2008. gada novembrī publiskotajā Senāta Bruņoto spēku komitejas ziņojumā. Tur teikts, ka vienā gadījumā mūzika tika izmantota, lai radītu stresu cietumniekam Mohammedū Ūldam Slahī, kurš uzskatīja, ka mūzika ir aizliegta. 2003. gadā viņš tika mocīts ar gaismu un atkārtotu grupas Drowning Pool dziesmas Bodies Hit the Floor atskaņošanu.

Centrālās izlūkošanas pārvaldes preses pārstāvis Džordžs Litls gan uzsver, ka mūzika Gvantanamo tika izmantota nevis soda, bet drošības nolūkiem – lai neļautu ieslodzītajiem sarunāties un slēptu citas skaņas. Turklāt mūzikas skaļums esot bijis krietni mazāks nekā rokkoncertos. Bet Gvantanamo armijas vienības preses pārstāve stāsta, ka skaļa mūzika darbā ar ieslodzītajiem nav izmantota kopš 2003. gada.

Baraks Obama ir solījis līdz nākamā gada janvārim Gvantanamo bāzi slēgt, bet republikāņu partijas opozīcija šā solījuma izpildi padara sarežģītu.

Svarīgākais