Slovākija atbalstīs eiro glābšanu

© Scanpix

Pēc tam, kad Slovākijas parlaments nepieņēma likumprojektu par eiro stabilitātes fonda noteikumu izmaiņām, opozīcija ir piekritusi likumprojektu atbalstīt otrreizējā balsojumā, jo ir vienojusies, ka valdošā koalīcija izsludina ārkārtas vēlēšanas.

Visu eirozonas valstu parlamentiem ir jāratificē izmaiņas Eiropas Finanšu stabilitātes fonda noteikumos, kas skar fonda rīcībā esošā naudas daudzuma palielināšanu un arī fonda pilnvaras. Jaunie noteikumi paredz, ka kopējais naudas daudzums, ko fonds var aizdot, sasniedz 440 miljardus eiro, un fonds drīkstēs iepirkt eirozonas valdību un banku parādzīmes, lai tādējādi mazinātu finanšu nestabilitāti. Visas pārējās no eirozonas 17 dalībvalstīm likumprojektu ir ratificējušas, un Slovākija ir palikusi pēdējā. Slovākijas maksājamā daļa no fonda rīcībā esošajiem līdzekļiem būtu 7,7 miljardi eiro, kas ir apmēram desmit procenti no valsts iekšzemes kopprodukta.

Slovākijas parlamentā pirmais balsojums notika otrdien, un tajā likumprojekts netika pieņemts, jo atturējās viena no valdošās koalīcijas partijām Brīvība un solidaritāte, kā arī sociāldemokrāti, kas ir lielākā opozīcijas partija. Partijas Brīvība un solidaritāte līderi bija izteikuši skepsi, vai Slovākijai, kas pati ir viena no nabadzīgākajām eirozonas valstīm, būtu jāiesaistās tādu parādos iestigušu valstu kā Grieķija glābšanā. Iznākums radījis satraukumu Eiropas Savienībā, un Brisele aicināja Slovākijas partijas neieslīgt īstermiņa politiskos strīdos un atbalstīt eiro glābšanu. Pēc neveiksmīgā balsojuma valdošā koalīcija premjerministres Ivetas Radičovas vadībā ar sociāldemokrātiem trešdien vienojās, ka eiro stabilitātes fonda likumprojekts tomēr tiks atbalstīts, vēsta BBC.

Paziņojot par atbalstu eiro glābšanas fondam, sociāldemokrātu vadītājs skaidroja, ka otrdienas balsojums ir bijis nevis protests pret pašu fondu, bet gan pret valdošās koalīcijas īstenoto labējo politiku. Apmaiņā pret opozīcijas atbalstu I. Radičovas vadītā koalīcija ir vienojusies, ka nākamā gada martā tiks rīkotas parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Tā kā I. Radičova jau iepriekš bija paziņojusi, ka balsojums par eiro fondu ir balsojums par uzticību ministru kabinetam, jebkurā gadījumā ir uzskatāms, ka valdība ir kritusi, norāda Time.

Vēl pirms visas eirozonas valstis ir ratificējušas jaunos eiro stabilitātes fonda noteikumus, plaši ir izskanējuši viedokļi, ka fonds nespēj risināt eiro problēmas un ka tā rocība ir krietni par mazu, ja glābt vajadzētu tādas potenciālas problēmvalstis kā Itālija vai Spānija.

Svarīgākais