Pieprasa atsākt izmeklēšanu Lietuvas CIP cietumu lietā

Cilvēktiesību organizācija Amnesty International (AI), atsaucoties uz atklātībā nākušu jaunu informāciju, ir pieprasījusi Lietuvā atsākt izmeklēšanu par slepenajiem cietumiem, ko ASV Centrālās izlūkošanas pārvalde (CIP), ir izmantojusi vairākās valstīs.

Iesaistoties karā pret terorismu, ASV daļu terorismā apsūdzēto cilvēku būtībā nolaupīja un slepus nogādāja cietumos citās valstīs. Tur viņi tika pratināti, spīdzināti un tur tiem bija liegtas dažādas tiesības, kuras citkārt nodrošinātu likumdošana. Arī Eiropā ir bijušas vairākas valstis, kas šajā CIP programmā ir iesaistījušās, – tai skaitā Lietuva, Polija un Rumānija.

AI pārstāve Džūlija Hola ir paziņojusi, ka organizācijas rīcībā ir dati par lidmašīnu Boeing 727 reisu, ar kuru 2005. gada 17. februārī Lietuvā nogādāts aizdomās par sadarbību ar Al Qaeda turētais Abū Zubajadāhs. Uz Lietuvu viņš vests no Marokas. «Šis ir iepriekš nezināms lidojums,» aģentūrai AP sacīja Dž. Hola. «Būtiski, ka dati par to nav atrodami Lietuvas parlamenta izmeklēšanas ziņojumā, un arī ģenerālprokurors nav sniedzis nekādu skaidrojumu par šo lidojumu.»

Pēc tam, kad pirmo reizi parādījās ziņas, ka arī Lietuva ir bijusi saistīta ar CIP programmu, Lietuvā tika veiktas divas izmeklēšanas, un nevienā no tām netika gūti pierādījumi, ka CIP kontrolētos objektos Lietuvas teritorijā atradušies aizdomās turētie. Parlamenta izmeklēšanas komisija 2009. gadā secināja, ka 2002. un 2004. gadā Lietuvas valdība CIP lietošanā piešķīrusi divus objektus, kur iekārtots cietums, tomēr netika gūti dati, ka tajos bijuši ieslodzītie. Arī prokuratūra izmeklēšanu izbeidza pierādījumu trūkuma dēļ.

AI pārstāve norāda, ka Lietuvai vajadzētu paskaidrot, kāpēc cilvēktiesību organizācija spēj rast informāciju par lidojumu, kura laikā uz Lietuvu transportēts kāds cilvēks, bet Lietuvas institūcijas, kuru rīcībā ir pietiekami lieli resursi un profesionāli darbinieki, šādu informāciju nav spējušas iegūt.

CIP uz Lietuvu it kā nogādātais A. Zubajadāhs 2002. gadā tika notverts Pakistānā un pēc tam turēts vairākos CIP slepenajos cietumos, līdz 2006. gadā nogādāts ASV militārajā cietumā Gvantanamo. Tur viņš atrodas joprojām. Informāciju par A. Zubajadāhu pirmā bija ieguvusi cita cilvēktiesību organizācija Reprieve. Atsaucoties uz savā rīcībā nonākušu slepenu informāciju un izlūkdienestu bijušo darbinieku ziņām, Reprieve iepriekš bija vēstījusi, ka Taizemē viņš 83 reizes pārcietis slīcināšanas imitāciju, kas ir viens no izmeklētāju savulaik īstenotajiem spīdzināšanas veidiem. Šī organizācija izmeklētājiem jau esot iesniegusi sarakstu ar cilvēkiem, kuri var sniedz liecības par lidojumu no Marokas, – to vidū esot gan CIP amatpersonas, gan aculiecinieki, gan arī CIP sadarbības partneri Lietuvā.

Lietuvas ģenerālprokurora vietnieks Darjus Raulušaitis ir pieļāvis, ka izmeklēšana var tikt atsākta, ja iesniegtie materiāli tiks atzīti par gana nozīmīgiem.

Svarīgākais