WikiLeaks kritizē žurnālistus

Organizācija WikiLeaks paziņojusi, ka drošības normu pārkāpuma dēļ publiski pieejami kļuvuši daudzi ASV diplomātiskie ziņojumi, kas iepriekš nav pienācīgi rediģēti. Šajā noradījumā organizācija vaino kādreizējā partnera – britu laikraksta The Guardian – žurnālistus.

Savā paziņojumā WikiLeaks pārstāvji paziņojuši, ka The Guardian žurnālists Deivids Lī ir izpaudis paroli, kas nepieciešama organizācijas rīcībā nonākušo ASV diplomātisko ziņojumu lasīšanai. Parole ir publiskota grāmatā WikiLeaks: Iekšpus Džuliana Asandža karam pret slepenību, ko D. Lī šogad izdeva kopā ar vēl vienu The Guardian reportieri Lūku Hārdingu. Pēc WikiLeaks domām, šādā veidā žurnālisti ir traucējuši organizācijas darbam, jo WikiLeaks savā rīcībā nonākušos dokumentus pirms publicēšanas pārskata un rediģē, lai novērstu iespēju, ka šo dokumentu publiskošanai varētu būt negatīvas sekas. «Tagad nepubliskotās telegrammas, pirms nonāk sabiedrības rokās, vispirms var kļūt pieejamas izlūkdienestu sadarbības partneriem un valdībām, tādējādi tiek apdraudētas reformas un revolūcijas, ko šo dokumentu publiskošana varētu raisīt,» teikts WikiLeaks paziņojumā.

Gan D. Lī, gan laikraksts The Guardian ir nolieguši, ka to rīcība būtu uzskatāma par pārkāpumu. Intervijā aģentūrai AP D. Lī organizācijas paziņojumu nodēvēja par «nesakarīgu». WikiLeaks dibinātājs Džulians Asandžs viņam paroli, kas nepieciešama visu diplomātisko telegrammu lasīšanai, esot iedevis pērnā gada jūlijā, un tolaik Dž. Asandžs esot sacījis, ka šīs paroles derīguma termiņš ir vien dažas stundas un pēc tam tā vairs nedarbosies. «Tas, ko mēs krietni vēlāk publicējām savā grāmatā, nevarēja nodarīt nekādu kaitējumu,» skaidro D. Lī. «Mēs neatklājām interneta adresi, kurā var piekļūt šifrētajam telegrammu failam, turklāt arī pats Asandžs mums sacīja, ka fails pēc kāda laika tur vairs nemaz neatradīsies.» Savā Twitter vietnē WikLeaks vakar D. Lī apgalvojumus nodēvēja par meliem. Organizācija norāda, ka datu šifrēšanas tehnoloģija, kas izmantota diplomātisko ziņojumu aizsargāšanai, neizmanto mainīgo paroļu principu.

Pašlaik internetā ir iespējams atrast 1,73 gigabaitus lielo failu, kurā ir apkopotas visas 251 287 WikiLeaks rīcībā nonākušās diplomātiskās telegrammas. Fails ir šifrēts, un tā atvēršanai ir nepieciešama parole – tā ir tā pati, par kuras izpaušanu WikiLeaks kritizē The Guardian žurnālistus. Fails ir bijis pieejams jau ilgāku laiku, un arī kopš paroles publiskošanas ir pagājuši vairāki mēneši. Jautājums pašlaik ir aktualizējies tāpēc, ka uz paroles lietojumu ir norādījis bijušais Dž. Asandža sabiedrotais un pašreizējais konkurents un kritiķis Daniels DomšeitsBergs vai kāds no viņa sabiedrotajiem, raksta Der Spiegel.

ASV amatpersonas jau pērn izteica satraukumu par diplomātisko telegrammu izplatīšanu un arī tagad uzsver, ka šāda informācijas publiskošana var nodarīt kaitējumu ASV diplomātu informācijas avotiem, aktīvistiem un citām personām, kuru vārdi telegrammās ir pieminēti. «Mēs visu laiku esam uzsvēruši, ka dokumentu izplatīšana ir bīstama, jo pašlaik ir publiski pieejami dokumenti, kuros cilvēku vārdi nav dzēsti, un šiem cilvēkiem var draudēt dzīvības briesmas,» trešdien paziņoja ASV Aizsardzības ministrijas pārstāvis Deivs Lapans. «Tajā brīdī, kad WikiLeaks iegūst šos dokumentus, viņi zaudē pār tiem kontroli, un informācija izplatās neatkarīgi no tā, vai viņi paši to vēlas vai nē.»

Pēdējā laikā WikiLeaks attiecības ar The Guardian, kas agrāk bija organizācijas partneris, ir ļoti saasinājušās. Pēdējā laikā The Guardian ir publicēti vairāki raksti, kuros tiek norādīts uz WikiLeaks atbildību tajā, ka tika atklāts ASV diplomātisko telegrammu un citu dokumentu nopludinātāja – amerikāņu karavīra Bradlija Maninga – vārds. Organizācija WikiLeaks allaž ir uzsvērusi, ka tai nav nekādu ziņu par savu informācijas avotu identitāti.

Svarīgākais