Britu policisti skeptiski par ASV bandu ekspertu

Stratēģiju cīņai ar nemieriem Lielbritānijā pēc valdības aicinājuma izstrādās ASV ielu noziedzības jautājumu speciālists un policijas veterāns Viljams Bretons. Britu kārtības sargi to uztver kā neuzticēšanos viņu profesionalitātei.

V. Bretons ir bijušais Ņujorkas, Losandželosas un Bostonas policijas šefs, un viņa pārraudzības teritorijās ielu noziedzība savulaik būtiski samazinājusies. Pašlaik viņš ir privāta drošības uzņēmuma vadītājs. Pēc vardarbīgajiem grautiņiem britu valdības vadītājs Deivids Kamerons solīja apgūt ASV pieredzi cīņā pret bandām, lai nodrošinātu, ka līdzīgi grautiņi vairs nevar atkārtoties. Sanāksmēs par stratēģijas izstrādāšanu V. Bretons sāks piedalīties šoruden un padomus sniegs bez maksas.

D. Kamerons iepriekš ir izteicies, ka Lielbritānijas policija grautiņu laikā ir bijusi pārlieku lēna un atturīga. Savukārt britu policija ir kritizējusi valdības vadītāja lēmumu pieaicināt amerikāņu speciālistu. «Neesmu pārliecināts, ka mēs kaut ko par vēršanos pret bandu varam mācīties no Amerikas reģiona, kur šādu bandu ir 400,» sacīja policijas virsnieku asociācijas vadītājs Hjū Ords, norādot uz Losandželosu, kuras policijas priekšnieks V. Bretons bija līdz 2009. gadam. «Ja pie jums ir 400 bandu, nešķiet, ka jūs būtu pārāk efektīvi. Savukārt, ja paraugās uz policijas stilu un vardarbības līmeni ASV, redzams, ka tas būtiski atšķiras no tā, kāds ir pie mums.» Līdzīgu viedokli izteikuši policijas arodbiedrību pārstāvji – arī tie, kuru vienības nemierus savos rajonos bija apspiedušas veiksmīgi vienas nakts laikā. Britu policisti uzskata, ka D. Kamerons ir izteicis mājienus par pašmāju likuma sargu profesionalitātes trūkumu. Tiek norādīts, ka valdībai ārvalstu padomdevēju meklēšanas vietā drīzāk vajadzētu pārskatīt pieņemto taupības budžetu, kad paredz finansējuma samazināšanu policijai par 20 procentiem. «Kad Bretons bija policijas priekšnieks Ņujorkā un Losandželosā, pirmais, ko viņš izdarīja – palielināja policistu skaitu ielās. Mūsu valdība vēlas darīt ko pilnīgi pretēju,» saka Londonas policists Pols Dellers.

Tajā pašā laikā pamats amerikāņu bandu speciālistu piesaistei Lielbritānijā ir, jo britu ielu grupējumu dalībnieki iedvesmojas no saviem amerikāņu kolēģiem gan stila, gan valodas, gan ambīciju ziņā, norāda AP. Viņi iespaidojas no amerikāņu repa tekstiem, izvēlas iesaukas no amerikāņu filmām par gangsteriem, un arī viņu sociālo mediju profilos netrūkst norāžu uz populārajā kultūrā romantizēto amerikāņu organizētās noziedzības kultūru.

Par dalību četras naktis ilgušajos grautiņos līdz šim jau ir arestēts vairāk nekā divtūkstoš cilvēku. Līdz pagājušās nedēļas beigām tiesas priekšā stājušies bija 796, no kuriem 122 bija nepilngadīgi. Pašlaik Anglijas lielajās pilsētās naktīs dežurē 16 tūkstoši policijas darbinieku ierasto 2500 vietā, lai nodrošinātu, ka nemieri nesākas no jauna. Īpaši liela uzmanība sabiedriskās kārtības traucēšanas novēršanai tika pievērsta nedēļas nogalē, kad daudzi cilvēki dodas uz krogiem.

Pasaulē

Katru piektdienu Krievijas Tieslietu ministrija papildina savu tā saucamo ārvalstu aģentu sarakstu. Sarakstā iekļautie cilvēki automātiski tiek ieskaitīti valsts ienaidnieku kārtā – viņiem draud naudas sodi un pēc tam arī kriminālatbildība par to, ka viņi sociālajos tīklos nav norādījuši savu statusu vai arī nav iesnieguši, piemēram, valsts pieprasītos nepieciešamos ziņojumus par saiknēm ar ārzemēm. Par to, kā izpaužas šīs represijas un karš pret saviem pilsoņiem, informāciju apkopojuši ziņu platformas “www.currenttime.tv” žurnālisti.

Svarīgākais