Lieta pret bijušo SVF šefu kļūst nepārliecinošāka

Seksuālos noziegumos apsūdzētajam bijušajam Starptautiskā valūtas fonda vadītājam Dominikam Strosam-Kānam atcelts mājas arests, jo atklājies, ka iespējamā upure ir sniegusi nepatiesu informāciju.

Manhatanas viesnīcas Sofitel istabene, kura D. Strosu-Kānu apsūdz seksuālā uzbrukumā, tagad atzīst, ka nav sniegusi patiesas liecības par to, kas notika pēc incidenta D. Strosa-Kāna numurā viesnīcā Sofitel. Viņa sākotnēji bija stāstījusi, ka pēc uzbrukuma gaidījusi viesnīcas gaitenī, līdz D. Stross-Kāns atstās numuru. Tagad viņa stāsta, ka pēc notikušā viņa devusies uzkopt tuvējo istabu, pēc tam atgriezusies D. Strosa-Kāna numurā un tīrījusi to. Tikai pēc tam viņa vērsusies pie sava tiešā priekšnieka un ziņojusi par pārciesto seksuālo uzbrukumu. Apsūdzētāja ir atzinusi arī, ka sniegusi nepatiesas ziņas laikā, kad no Gvinejas ieradusies ASV, lai lūgtu patvērumu, tajā skaitā melojusi par to, ka Gvinejā viņa reiz grupveidā izvarota. Sieviete arī nav norādījusi patiesos ienākumus, lai tādējādi iegūtu valdības piešķirtu dzīvesvietu. Viņas advokāts Kenets Tomsons, atzīstot, ka ir redzamas problēmas ar viņa klientes sniegtās informācijas ticamību, tomēr uzsvēra, ka viņa bijusi seksuāla uzbrukuma upure un ka no apsūdzības viņa neatsakās.

Nepatiesie fakti ir mazinājuši arī ticamību istabenes sniegtajām liecībām par iespējamo seksuālo uzbrukumu. Par to, ka apsūdzība vairs neizskatās tik pārliecinoša kā sākumā, liecina arī tas, ka pret mājas aresta atcelšanu prokuratūra neiebilda. Prokurori gan uzsver, ka viņu rīcībā joprojām ir pierādījumi, ka apsūdzētais istabenei licis iesaistīties orālā seksa darbībās – tas apstiprināts arī tiesu ekspertīzes laikā. Tomēr D. Strosa-Kāna advokāti mēģina pārliecināt, ka šīs attiecības bijušas uz abpusējas piekrišanas pamata un tādējādi apsūdzībai nav pamata.

New York Times, atsaucoties uz avotiem varasiestādēs, vēsta, ka dienu pēc iespējamā seksuālā uzbrukuma istabenei bijusi telefonsaruna ar kādu vīrieti, un tajā abi apsprieduši iespējas pret D. Strosu-Kānu celt apsūdzību un iegūt kādus labumus. Istabenes sarunas biedrs atrodas apcietinājumā par 180 kilogramu liela marihuānas krājuma glabāšanu. Viņš ir viens no vairākiem indivīdiem, kuri pēdējo

divu gadu laikā ieskaitījuši naudu istabenes bankas kontos – privātpersonu pārskaitījumu summa ir aptuveni 100 000 dolāru. Savukārt sieviete ik mēnesi maksā lielus rēķinus pieciem telefonsakaru uzņēmumiem, lai arī pati bija stāstījusi, ka viņai pieder tikai viens tālrunis. Viņa par privātpersonu pārskaitījumiem neko nezinot, izņemot to, ka tos veicis viņas līgavainis un viņa draugi. Varasiestādes pieļauj, ka šie naudas pārskaitījumi ir naudas atmazgāšana. Saistība ar cilvēkiem, kuri ir pastrādājuši noziegumus, arī ir viens no apstākļiem, kas apsūdzētājas liecībām ticamību mazina, norāda Der Spiegel.

Pagaidām D. Stross-Kāns ir atguvis lielu daļu no personiskajām brīvībām, kas tika ierobežotas, pirms sešām nedēļām viņam nosakot mājas arestu – šāds drošības līdzeklis tika piemērots pret sešu miljonu dolāru lielu drošības naudu. D. Stross-Kāns gan joprojām nedrīkst pamest valsti, tomēr viņa pārvietošanās ASV teritorijā nav ierobežota. Savukārt D. Stosa-Kāna dzimtajā Francijā ziņas par viņa atbrīvošanu ir uzņemtas ar pieļāvumu par viņa iespējamu politisku reabilitāciju.

Pasaulē

Kamēr pa Rīgas ielām laiski klaiņo retais iebraucējs, tikmēr Čehijas galvaspilsētu katru gadu apmeklē astoņi miljoni tūristu. Prāgas iedzīvotājiem par to nemaz nav prieks. Tūristu pūļi ierodas pilsētā galvenokārt pēc lētā alkohola. Ko piedāvā pilsētas vadība? To pētījuši mediju platformas “Deutsche Welle” (DW) žurnālisti.

Svarīgākais