Monako sākas trīs dienas ilgas monarha kāzu svinības

© Scanpix

Vidusjūras firstistē Monako ceturtdien sākās trīs dienu monarha kāzu svinības, kuras iezīmē ne tikai burvība, krāšņums un romantika, bet arī saspringums un intrigas.

Grimaldi pils pagalmā sestdien katoļu ceremonijā 53 gadus vecais firsts princis Albērs II un viņa līgava 33 gadus vecā Dienvidāfrikas peldētāja Šarlēne Vitstoka teiks jāvārdu, kas iezīmēs vecpuiša dzīves beigas vienam no iekārojamākajiem Eiropas pleibojiem.

Monako iedzīvotāji cer, ka viņu valstiņā ar jauno princesi atgriezīsies tā burvība, kas tur valdīja, līdz 1982.gadā traģiskā autoavārijā gāja bojā Albēra tēva Renjē III sieva Holivudas aktrise Greisa Kellija.

Piektdien pāris savu laulību reģistrēs civilā ceremonijā, bet jau ceturtdienas vakarā par godu kāzām koncertu Monako sniegs koncertu amerikāņu rokgrupa "The Eagles" . Koncertā ieeja būs bez maksas.

Tikai dažas dienas pirms gaidāmajām kāzām medijos izplatījās ziņas, ka Vitstoka esot atsaukusi kāzas un devusies atpakaļ uz Dienvidāfriku. Tomēr gan galms, gan jaunajam pārim pietuvinātas personas to noliedz, norādot, ka abi ar nepacietību gaidot priecīgo notikumu. Taču tiek arī baumots, ka princis Albērs esot ne pārāk aizrautīgs attiecībā uz gaidāmajām kāzām un punkta pielikšanu vecpuiša dzīvei un darot to pienākuma pret valsti un dzimtu dēļ.

Deviņus gadsimtus Monako tronis Grimaldi dzimtā tika nodots no tēva dēlam, bet 2002.gadā tika grozīta Monako konstitūcija, ļaujot troni nodot arī monarha meitai.

Lai gan Albēram II ir divi ārlaulībā dzimuši bērni - 20 gadus veca meita un sešus gadus vecs dēls -, gadījumā, ja viņam nebūs laulībā dzimušu pēcnācēju, Monako kļūs par Francijas protektorātu.

Albērs II troni mantoja 2005.gadā. Viņš ir mācījies Monako un ASV. Pēc neilga dienesta Francijas jūras spēkos Albērs kā praktikants strādāja Ņujorkas finanšu pakalpojumu kompānijā "Morgan Guaranty Trust".

Daudz laika viņš ir veltījis sportam. Pārstāvot Monako bobsleja komandu, ir piedalījies piecās Olimpiskajās spēlēs, kā arī 1985.gadā piedalījies leģendārajā rallijreidā "Parīze - Dakara". Viņš 1993.gadā kļuva par Monako Olimpiskās komitejas prezidentu un bijis arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas loceklis. Viņš aktīvi nodarbojas ar tenisu, skvošu un slēpošanu.

Arī viņa līgava Zimbabves otrā lielākajā pilsētā Bulavajo dzimusī Vitstoka ir sportiska. Kopš trīs gadu vecuma viņa nodarbojusies ar peldēšanu. 2000.gadā viņa piedalījās Sidnejas Olimpiskajās spēlēs, 2002.gada Pasaules kausa izcīņā peldēšanā viņa ieguva trīs zelta medaļas.

Kad Šarlēne bija desmit gadus veca, ģimene pārcēlās uz Dienvidāfrikas Republiku. Viņa iepriekš ir strādājusi par skolotāju.

Pāris iepazinās 2000.gadā, kad Albērs bija goda viesis peldēšanas sacensībās, kurās piedalījās arī Vitstoka. Tomēr oficiāli viņi ir pāris kopš 2006.gada. Par saderināšanos princis Albērs paziņoja pērn jūnijā.

Monako karaliskajās kāzās lūgti apmēram 3500 viesu, tostarp apmēram 20 valstu vadītāji. Jaunlaulāto kāzu auto būs speciāli izstrādāts "Lexus". Svinīgajam notikumam par godu galms ir mudinājis valsts iedzīvotājus izrotāt savas mājas.

Piektdien valstī izsludināta oficiāla brīvdiena un nedēļām ilgi pie ēkām un slavenajiem Montekarlo kazino izkārti valsts karogi, godinot monarhu pāri.

Monako dzīvo tikai apmēram 8000 valsts pamatiedzīvotāju monegasku, bet pārējie no apmēram 35 tūkstošiem valsts iedzīvotāju ir iebraucēji.

Pasaulē

To pieaugušo procentuālais daudzums, kas visā pasaulē slimo ar diabētu, pēdējo trīs gadu desmitu laikā ir dubultojies un lielākais pieaugums ir jaunattīstības valstīs, atsaucoties uz trešdien publicētu pētījumu, vēsta inquirer.net.

Svarīgākais