Sārts: Bez mākslīgā intelekta pārvaldības būs problēmas

© Foto: Dmitrijs Suļžics/MN

Ja nespēsim pārvaldīt mākslīgo intelektu, problēma būs desmit reižu smagāka, nekā ar dezinformāciju sociālajos tīklos, otrdien Strasbūrā Latvijas delegācijas organizētā diskusijā "Demokrātija briesmās" sacīja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra ("Stratcom") vadītājs Jānis Sārts.

Viņš norādīja, ka demokrātijas pamats ir informācijas apmaiņa, kas nozīmē ideju, diskusiju, argumentu, vienošanos un arī pat nesaskaņu apmaiņu, kas ved uz kopēju ideju, virzienu un domu. Katru reizi, kad mainās informācijas izplatīšanas veidi, tas ietekmē to, kā veidojam demokrātiju, uzsvēra Sārts.

Piemēram, sākotnēji cilvēki domāja, ka sociālie mediji būs veids, kā sazināties ar sen neredzētiem skolas biedriem, un tas neietekmēs informācijas apmaiņu.

"Pāris desmit gadu laikā esam pierādījuši, ka bijām pilnīgi kļūdījušies. Tagad mēs saskaramies ar dažādiem veidiem, kā naidīgas puses cenšas iejaukties mūsu demokrātiskajos procesos, lai tiem kaitētu, visbiežāk vēlēšanās. Un tas notiek jau kopš 2015.gada, galvenokārt izmantojot sociālos medijus kā līdzekli un vidi," skaidroja Sārts.

Viņš pieminēja, ka vajadzēja gandrīz septiņus gadus, lai saprastu, kas mainās un ko ar to darīt. Tagad Eiropā ir Digitālo pakalpojumu regula, un jauns izaicinājums ir mākslīgais intelekts.

"Ja mums bija grūtības ar sociālajiem medijiem, tad, ja mēs nevarēsim pārvaldīt mākslīgo intelektu, šī problēma būs desmit reižu smagāka," sacīja "Stratcom" vadītājs.

Viņš klātesošajiem norādīja, ka vispazīstamākais mākslīgā intelekta modelis "ChatGPT" ir labāks pārliecināšanā nekā 80% cilvēku.

Viņš pieminēja pētniecības darbu, kas publicēts pagājušajā gadā zinātniskajā žurnālā "Science" un kurā uz konspirāciju teoriju piekritējiem tika testēts, cik spēcīgs ir mākslīgais intelekts pārliecināšanā.

Pētījumā bijušas divas grupas. Vienu grupu neticēt šādām teorijām mēģināja pārliecināt mākslīgais intelekts, un otra - cilvēki. Grupā, kuru mēģināja pārliecināt cilvēki, bijis ļoti maz izmaiņu, bet mākslīgā intelekta grupā par 21% samazinājusies ticība konspirāciju teorijām.

"Es nekad neesmu spējis panākt tādu rezultātu. Un tas ir tāpēc, ka esmu cilvēks - man ir emocijas, man ir savas domas, bet mākslīgajam intelektam nav nekā no tā, un tas ir ļoti efektīvs," teica Sārts.

Pasaulē

Igaunijas parlaments Rīgikogu trešdien grozīja Baznīcu un draudžu likumu, lai nodrošinātu, ka reliģiskās organizācijas, kas darbojas Igaunijā, nedrīkst izmantot, lai kurinātu naidu vai vardarbību pret citu valsti, tautību, reliģiju vai kultūru, ziņo Igaunijas nacionālā televīzija ERR savā interneta portālā "news.err.ee".

Svarīgākais