Japāna no atomenerģijas neatteiksies

Neskatoties uz kodolavāriju, kas pēc marta zemestrīces notika Fukušimas atomelektrostacijā (AES), Japāna arī turpmāk saglabās atomenerģiju kā būtisku valsts enerģētiskās politikas sastāvdaļu, – tā paziņojis Japānas valdības pārstāvis Jošito Sengoku. Vienlaikus Japānas valdība ir likusi slēgt Hamaokas AES reaktorus, kas varētu ciest jaunas zemestrīces gadījumā.

Valdība pašlaik pārskata 54 Japānā esošo AES drošības jautājumus un ir likusi slēgt valsts centrālajā daļā esošās Hamaokas AES trīs reaktorus. Kopumā šajā objektā ir pieci reaktori. Rektori nedarbosies līdz laikam, kad tiks uzbūvēti cunami aizsargmūri un uzlabotas drošības sistēmas, vēsta BBC.

«Mūsu enerģētikas politika paredz arī turpmāk izmantot kodolenerģiju,» intervijas laikā telekanālam NHK sacīja J. Sengoku. Viņš uzsvēra, ka Hamaokas reaktoru slēgšana ir izņēmums un ka tam nav saistības ar valsts kopējo enerģētikas politiku. Tirdzniecības ministrs Banri Kaieda, kura pārraudzībā ir arī enerģētikas politika, gan izteicies, ka izmaiņas atomenerģijas jautājumos ir gaidāmas. «Pagājušā gada jūnijā tika nosprausts mērķis līdz 2030. gadam pusi nepieciešamās enerģijas ražot AES, bet šo mērķi mums vajadzēs pārskatīt,» ministrs sacīja telekanālam Fuji TV. Viņš norādīja, ka lielāks uzsvars liekams uz atjaunojamajiem energoresursiem.

Hamaokas darbības pārtraukšana nozīmēs, ka šovasar reģiona iedzīvotājiem ir jārēķinās ar elektroenerģijas trūkumu. Šo AES pārvaldošā uzņēmuma Chubu Electric Power Co. vadība par AES slēgšanu un sagaidāmo elektroenerģijas piegāžu problēmu risināšanu lēmumu pieņemt mēģinās šonedēļ. Iespējamie risinājumi ir palielināt ar fosilo kurināmo darbināmo elektrostaciju jaudu vai arī iepirkt elektroenerģiju no citiem uzņēmumiem.

Hamaokas AES (aptuveni 200 kilometrus uz rietumiem no Tokijas) atrodas reģionā, kur, pēc seismologu atzinuma, pastāv 90 procentu varbūtība, ka nākamo 30 gadu laikā notiks vairāk nekā astoņas balles stipra zemestrīce. Šo draudu dēļ AES darbība ir raisījusi bažas jau ilgāku laiku, vēsta AP. J. Sengoku uzsver, ka par nevienas citas valstī esošās AES drošību pašlaik uztraukumam nav pamata.

Pie Hamaokas AES tuvāko divu līdz trīs gadu laikā tiks būvēts 12 metrus augsts un 1,5 kilometrus garš mūris, kam jānovērš iespējamā cunami viļņa trieciens. Pašlaik starp AES un okeānu ir desmit līdz 15 metrus augsti smilšu vaļņi, kuri var pasargāt no aptuveni astoņus metrus augsta cunami ciļņa. Vilnis, kura dēļ izcēlās avārija Fukušimas AES, bija 14 metrus augsts. AES tiks izvietoti arī papildu ģeneratori, kuriem jānodrošina AES dzesēšanas sistēmas ar elektrību, ja pārtrūkst strāvas padeve.

Aprīlī Fukušimas AES apkalpojošais uzņēmums Tokyo Electric Power Co. paziņoja, ka pilnīgai reaktora slēgšanai un avārijas seku likvidācijai būs nepieciešami vēl deviņi mēneši. Pagājušajā nedēļā strādnieki pirmo reizi kopš avārijas iegāja AES telpās, lai sāktu uzstādīt ventilācijas sistēmu, kam jānodrošina gaisa attīrīšana un radiācijas līmeņa samazināšana. Tikai pēc tam varēs sākties darbi pie jaunās reaktoru dzesēšanas sistēmas uzstādīšanas, kam jānodrošina temperatūras pazemināšanās un spiediena samazināšanās reaktoros. Šie darbi varētu tikt pabeigti šī mēneša beigās vai nākamā mēneša sākumā.

Svarīgākais