Maskavā ceturtdien tika uzstādīts piemineklis 42 suņiem, ar kuriem tika veikti eksperimenti, sagatavojot Jurija Gagarina vēsturisko lidojumu kosmosā, paziņoja Krievijas Aizsardzības ministrijas Kara medicīnas valsts zinātnisko pētījumu un izmēģinājumu institūta vadītājs Igors Buhtijarovs.
"Lai notiktu cilvēka lidojums kosmosā, tika veikti daudzi eksperimenti ar dzīvniekiem, un tajos piedalījās pavisam 42 suņi," Buhtijarovs sacīja žurnālistiem. Viņš atteicās atbildēt uz jautājumu, cik no šiem suņiem eksperimentos gājuši bojā.
Piemineklis, kurā attēlots viens no šiem suņiem, tika uzstādīts Buhtijarova vadītā institūta ēkas priekšā.
Institūta vadītājs sacīja, ka sarežģītākā problēma šajos eksperimentos ar suņiem bija to pieradināšana fiksācijai kosmosa kapsulā. "Suņi labi pārcieš svara pārslodzes, augstumu, vibrācijas, šūpošanos, citus faktorus. Visgrūtākais ir pieradināt suni atrasties kapsulā. Tas prasīja lielāko daļu laika, reizēm trīs līdz piecus mēnešus. Daži suņi tā arī nespēja pierast pie šī noslēgtā fiksētā stāvokļa un turpmāk nepiedalījās eksperimentos," stāstīja Buhtijarovs.
Suņi Belka un Strelka 1960.gadā kļuva par pirmajiem suņiem, kas veiksmīgi piedalījās orbitālā lidojumā un atgriezās uz Zemes.
1983.gadā Padomju Savienība pirmoreiz nosūtīja kosmosa lidojumā pērtiķus - Abreku un Bionu.
Pērn tika paziņots, ka Krievijas zinātnieki atteikušies turpmāk sūtīt kosmosā suņus un pērtiķus zinātnisku eksperimentu veikšanai.